1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világgazdasági összkibocsátás kétharmadát adó húsz legnagyobb gazdaság közül 17 recesszióban lesz az idén, és a bankrendszerek újratőkésítésére is hatalmas terhet jelent
A világgazdasági összkibocsátás (GDP) kétharmadát adó húsz legnagyobb gazdaság közül 17 recesszióban lesz az idén, és a bankrendszerek kényszerű újratőkésítésére indított programok is hatalmas terheket rónak ezekre az országokra, áll a Standard & Poor"s Londonban kiadott átfogó szuverén adósi helyzetértékelésében, amely szerint az amerikai bankszektor tőkepótlására fordított összeg meghaladhatja az éves amerikai GDP-érték 13 százalékát.

A világ legnagyobb hitelminősítője az általa legjobb - "A plusz"-tól "AAA"-ig terjedő - adóskockázati kategóriákba sorolt húsz gazdaságra alaphelyzeti és stresszhelyzeti forgatókönyveket állított össze.

Az S&P az amerikai és a német gazdaságban az alaphelyzeti forgatókönyv esetén egyaránt 2 százalékos, rosszabbik esetben 3 százalékos GDP-csökkenést vár reálértéken 2009-re.

A nagy gazdaságok közül a legkomorabb előrejelzést Nagy-Britanniára adta a hitelminősítő, amely alaphelyzetben 2,7, a stresszhelyzeti forgatókönyv megvalósulása esetén 3,7 százalékos brit GDP-mínusszal számol az idén, sőt ez utóbbi változat jövőre is egész éves - 0,1 százalékos - brit recessziót feltételez.

Mára általános citybeli konszenzussá vált, hogy a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség legnagyobb gazdaságai közül valószínűleg Nagy-Britannia éli át a legmélyebb recessziót az idén, elsősorban a hatalmasra duzzadt - az amerikainál is nagyobb - ingatlanpiaci buborék hirtelen kipukkadása és a hitelkiáramlás ezt követő, szinte teljes elapadása miatt.

A Standard & Poor´s új előrejelzése szerint azonban a cég által vizsgált húsz gazdaság közül Írország kilátásai a legkomorabbak: a hitelminősítő az ír gazdaságra az idén, alapesetben 5,0 százalékos, a rosszabb forgatókönyv esetén 6,0 százalékos GDP-zuhanást jósol, és ez utóbbiban még jövőre is 1,0 százalékos ír recesszió szerepel.

Az S&P szerint a kormányok által bejelentett ösztönzők - ha jól célzottak, időben bevezetik azokat és csak ideiglenesek - nem okoznak hosszú távú romlást a költségvetési rugalmasságban. A kockázatok között van azonban, hogy ezek a csomagok akkor lépnek érvénybe, amikor a gazdaságok már kezdenek kilábalni, és az is, hogy a központi támogató intézkedéseket később politikailag nehéz lesz visszavonni, áll az elemzésben.

A Standard & Poor´s rövid távon mindenképpen számol a legnagyobb gazdaságok államháztartási hiányainak hatalmas mértékű felduzzadásával. A listáján szereplő országok közül az Egyesült Államokban például 2009-re 10 százalékos, 2010-re 11 százalékos GDP-arányos központi hiányt jósol az alapeseti forgatókönyv esetén is; a stresszhelyzeti változatban 11, illetve 12 százalékos amerikai deficit szerepel erre a két évre.

Nagy-Britanniában, az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban az idén 8,3, jövőre 9,3 százalékos - a rosszabbik esetben 9,3 és 10,3 százalékos - államháztartási hiányt vár a hitelminősítő.

Németországban a prognózis kisebb mértékű, de a maastrichti határértéket így is túllépő deficiteket valószínűsít: 2009-ben 3, jövőre 3,5 - a stresszhelyzeti változat szerint 4, illetve 4,5 - százalékos lehet a német GDP-arányos államháztartási hiány. 

Az S&P szerint mindazonáltal a nagy gazdaságok deficitjei a későbbi években gyorsan csökkennek; 2013-ra a cég már csak 2 százalékos amerikai központi hiánnyal számol.

Az elemzés szerint különösen nagy teher lesz a bankrendszerek újratőkésítése. A Standard & Poor´s alapforgatókönyvében az amerikai bankrendszer tőkepótlása 1040 milliárd dollár ráfordítást igényelne, ami az éves amerikai GDP-érték 7,3 százalékát tenné ki, de a rosszabbik változat 1900 milliárd dolláros költséggel számol; ez az éves amerikai hazai össztermék-érték 13,3 százalékának felelne meg.

Az általános szuverén adósminőségről a Standard & Poor´s londoni elemzése megállapítja, hogy a cég által kockázati besorolással ellátott 123 szuverén adós közül 28-nak az osztályzatára van érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás (köztük Magyarország közepes befektetői, "BBB" devizaadós-besorolására is).

Az S&P megjegyzi, hogy jóllehet valamely osztályzati kilátás nem feltétlenül jelenti a besorolás tényleges változtatását, a cég kritériumai szerint azonban, ha egy adósi osztályzathoz valamilyen kilátás kapcsolódik, az legalább egyharmados esélyt jelent a besorolás módosítására 6-24 havi időtartamon belül.

A hitelminősítő hozzáteszi: 1989 júniusa óta - amikor a cég elkezdte az osztályzati kilátások alkalmazását - a negatív kilátással ellátott szuverén adósbesorolások 57 százalékának esetében osztályzatrontás követte a kilátás negatívra változtatását.

A brazilok élete sem csak játék és mese  
Részrehajlóak a hitelmenősítő intézetek? 
Felbomlik az eurózóna?
Vergődik a font, nagy bajban van Nagy-Britannia

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG