1p
Az euró sikertörténet volt egészen idáig; túlélte az első tíz évét, ami egy új pénznemnél kritikus időszaknak számít
Az euró sikertörténet volt egészen idáig; túlélte az első tíz évét, ami egy új pénznemnél kritikus időszaknak számít – így reagált Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár azokra a napokban felröppent vélekedésekre, amelyek az euró esetleges megszűnését is felvetették a görög pénzügyi válság kapcsán. Az ötszáz milliárdos pénzügyi csomag részleteivel kapcsolatban még lát nyitott kérdéseket. A magyar belépést az euró-övezetbe azonban bizonyára komplikáltabbá teszi a görög válság. Bod Péter Ákos hétfőn este nyilatkozott a Duna Televízió Közbeszéd című műsorának - tudtuk meg a Duna Televíziótól.

Akinek görög értékpapírja van, annak egy darabig nem kell aggódnia – nyilatkozta az elsősorban Görögországnak megszavazott nemzetközi pénzügyi segítségre utalva Bod Péter Ákos a Duna Televízió esti háttérműsorában. Az a valódi kérdés, hogy mi lesz az euróval, az európai pénzügyi-monetáris unióval, illetve bejut-e Magyarország a közös pénznembe – szögezte le a szakember. 

Emlékezetes: az EU pénzügyminiszterei hétfő hajnalban  500 milliárd euró értékű hitel- és hitelgarancia-keretet nyitásáról döntöttek, megsegítendő az esetleg fizetési nehézségekkel küzdő eurózóna-államokat.

Arra felvetésre, hogy ez a hatalmas garancia-keret nem csábítja e további könnyelműségre, a költségvetési politika további fellazítására az egyes tagállamokat, Bod Péter Ákos úgy reagált: ez egy rendkívül jól strukturált pénzalap, amit még csak véletlenül sem szabad segélynek tekinteni.

Egyelőre ötven milliárd euró áll készpénzben rendelkezésre. Amit később esetleg le lehet hívni – különféle garanciák fejében – azok kamatozó hitelek és garanciák lesznek. Görögországnak persze ez most jelentős segítség, hiszen a piacokon nem tudná felvenni a  lejárt hitelei visszafizetéséhez szükséges pénzmennyiséget – érvelt a szakember.

Felvetődnek azonban kérdések is: miből és hogyan áll majd össze a pénzügyi alap, mi lesz, ha ténylegesen le kell hívni belőle összegeket, s mi történik, ha egy nagyobb országgal következik be az, ami most Görögországgal majdnem megtörtént - mondta.

Elképzelhető-e, hogy az euró visszaszorul az unió kemény magját alkotó országokba, emellett létrejön egy külön mediterrán és külön egy visegrádi térségbeli valuta? – hangzott a Közbeszéd felvetése. Bod Péter Ákos túlzottan előrefutónak és részben spekulatívnak nevezte az elmúlt napokban erre vonatkozóan előkerült felvetéseket. „Az ötszázmillió ember, aki az eurózónában él, óriási gazdasági erő; nem fogják hagyni, hogy ez a kötelék csak úgy szétessen” – mondta.

Euró helyett külön visegrádi valutát?
Az viszont valós kérdés meglátása szerint, hogy miként lehet elérni a közös valuta pénzügyi hátterét. „Az elég rendkívüli állapot, hogy a tizenhat euró-ország mindegyikének külön költségvetése és külön pénzügyminisztere van, némely országban az adatokkal nem bánnak elég precízen, hamisítgatnak, nem gazdálkodnak eléggé feszesen” – mondta az egyetemi tanár.

A probléma megoldására egyik lehetőség – ami szerinte a legkevésbé valószínű –, hogy ne legyen közös uniós pénz. A másik – valószínűbb – forgatókönyv, hogy megadják a pénzügyi támogatást a bajba jutott országoknak, de szigorítanak a feltételeken. Egyértelmű, hogy ha a görögök betartották volna a stabilitási paktumot és a maastrichti belépés feltételeit, akkor nem kerülhettek volna a mostani krízishelyzetbe – mondta. 

Megjegyezte: igazi „mediterrán veszély” nem létezi. Hiszen a görög államadósság valóban magas – az ország nemzeti jövedelmének közel százhúsz százaléka – , ám a sokat emlegetett Spanyolország esetében a hiány aránya harmadannyi. „Feszesebben kell gazdálkodni” – szögezte le az egyetemi oktató.

A görög válság megnehezíti a magyar uniós csatlakozást? – hangzott a Duna Televízió kérdése. Bod Péter Ákos szerint minden bizonnyal. Ezek után ugyanis egy-egy ország  adatait „nagyon megnézik” majd. A magyar államadósság most nyolcvan százalékon áll, az uniós kívánalom a nemzeti jövedelem hatvan százaléka lenne.

Évek alatt kemény munkával le lehet dolgozni ezt a különbözetet, de arra most nem számíthatunk, hogy ha jó úton haladunk a cél felé, a teljesítésig hátralévő éveket „elengedik” az eurózónába való belépésünk előtt – szögezte le Bod Péter Ákos a Duna Televízióban.  

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG