A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) elemzése szerint ma Magyarországnak nem áll érdekében a versenyképességi paktumhoz csatlakozni. Magyarország ugyanis minden olyan lépést megtesz, amely az EU strukturális paktumában szerepel, sőt a Széll Kálmán Terv ennél még ambiciózusabb intézkedéseket tartalmaz, úgy, hogy közben megtartja adórendszere függetlenségét is - írja az NGM közleménye.
A Magyar Kormány és a Nemzetgazdasági Minisztérium teljes mértékben egyetért az Európai Unió versenyképességi paktumának céljaival. A versenyképesség növelése, a foglalkoztatottság emelése, a közpénzügyek fenntarthatóságának javítása és a pénzügyi stabilitás megerősítése mind olyan cél, amely egybeesik a magyar érdekekkel. A versenyképességi paktum egyik sarkalatos pontja azonban, hogy az egyezményt aláíró országok a társasági adó mértékét harmonizálják, azaz egyeztetik.
Ugyanakkor nagy sikert ért el Magyarország azzal, hogy érvényesítette elképzelését: az EU tagállamok a „paktumhoz” önként csatlakozhatnak. Ez azt is jelenti, hogy ha egy tagállam most úgy dönt, a Versenyképességi Paktumhoz egyelőre nem csatlakozik, akkor azt később bármikor megteheti.
A minisztérium hozzátette: a március elején bemutatott Széll Kálmán Terv egytől egyig tartalmazza azokat a lépéseket, amelyek megteremtik Magyarország pénzügyi, gazdasági stabilitását. A társasági adórendszer harmonizációja azonban nem áll Magyarország érdekében, hiszen a magyar gazdaságpolitika kifejezetten azt célozza, hogy hazánk az üzleti vállalkozások számára a legkedvezőbb befektetési célpont legyen.
Ehhez a jelenlegi magas adóterhelés csökkentésére van szükség, amelyet hazánk elkezdett az arányos, egykulcsos és Európában egyik legegyszerűbb személyi jövedelemadó rendszer bevezetésével, a 10 kisadó eltörlésével, valamint a társasági jövedelem adókulcs 500 millió forint nyereséghatárig 10 százalékra történő mérséklésével. A felsorolt döntések csak az első lépések voltak abban a sorban, amelyet a kormány a jövőben Magyarország versenyképességének növelése érdekében meg kíván tenni. Tehát a következő években hazánk adóversenybeli pozícióját erősítő lépéseket fogunk tenni - fogalmaz a közlemény.
Privátbankár