A biztosítási vezetők egyre inkább az egyesülési és felvásárlási (M&A) stratégiákban látják a növekedés lehetőségeit, különösen a mosatni, díjakra nehezedő nyomással, és a szabályozási reformokkal fémjelzett, kihívásokkal teli időszakban – derül ki a KPMG könyvvizsgáló és adótanácsadó cég közelmúltban végzett felméréséből.
Arra a kérdésre, hogy miket tartanak a növekedés legfőbb akadályának a következő évben, a vezetők leggyakrabban az árakra nehezedő nyomást (59%), valamint a szabályozási és jogalkotási nyomást (41%) említették. Továbbá 76 százalék azt mondta, hogy aggasztják az olyan külső hatások, mint a szabályozásbeli változások, illetve a gazdaság általános helyzete, melyek mind hatással vannak a társaságok jövőjére.
Újrafelosztás előtt a magyar piac A válság hatására Magyarországon is szigorodtak a pénzpiaci szereplők működését szabályozó keretek, miközben az igen árérzékeny piacon a díjak tovább estek. Az életbiztosítások, a kgfb és a casco egyértelmű válságáról beszélhetünk Magyarországon - a szektort jelenleg az adószabályok sem igen segítik. Ugyanakkor a biztosítási piac szereplői kezdenek magukhoz térni. Egyelőre nehezen elképzelhető, hogy a nyugati piacokhoz mért nagy M&A aktivitás venné kezdetét a hazai piacon, az bizonyos, hogy a válság felborította az erőviszonyokat. Kálózdi Tamás, lapunknak adott interjújában nemrég arról beszélt, felgyorsulhat a magyar biztosítási piac újrafelosztása az elmúlt 20 év mozdulatlansága után. A Signal Biztosító újonnan kinevezett elnök-vezérigazgatója szerint a magyar biztosítóknak is el kell dönteniük, hogy mely termékekkel akarnak foglalkozni és a veszteséges vagy nem működő üzletágakat fel kell számolniuk. |
Az árverseny, és a kihívásokkal teli szabályozási környezet mind arra kényszerítik a biztosítókat, hogy kijelöljék az előre vezető utat, hiszen a status quo fenntartása nem lehetséges – nyilatkozta a felmérés kapcsán a KPMG biztosítási részlegének vezetője, Laura Hay. A jövőben a cégeknek a legfőbb erősségeikre kell koncentrálniuk, amely az ezekbe nem illeszkedő eszközökről, illetve piacokról való lemondással, és agresszívebb M&A stratégiák alkalmazásával jár majd.
A megkérdezett biztosítási vezetők közel kétharmada (63%) nyilatkozta azt, hogy a következő két évben vállalata is részt vesz eladóként, vagy vevőként valamilyen összeolvadási, vagy felvásárlási ügyletben, 54 százalék kifejezetten vevői oldalon tudja elképzelni cégét.
Pénz van a nagy bevásárlásra
A vállalati vezetők 70 százaléka nyilatkozta azt, hogy vállalatuk jelentős szabad pénzeszközzel rendelkezik, 30 százalékuk nevezett meg ezen szabad források elsődleges felhasználási formájaként valamilyen stratégiai akvizíciót, 20 százalékuk pedig technológiai beruházásokra fordítaná az összeget.
Mivel az organikus növekedés esélyei meglehetősen korlátozottak, a vezetők kétharmada a felhalmozott tőkét 2012 első negyedévében szeretné működővé tenni – tette hozzá az eredményekhez Laura Hay.
A megnövekedett M&A aktivitás legfontosabb hajtóereje a vezetők 47 százaléka szerint az új piacokhoz való hozzáférés, ezt követik a szabályozási változásokból eredő nyomás (38%) és a termék szintű szinergiák (33%).
Fókuszban a szabályozási környezet
Arra a kérdésre, hogy azonosítsák azt a legfontosabb kezdeményezést, amire a cégvezetés a következő két évben időt és energiát fog szánni, a vezetők 20 százaléka az organikus növekedést nevezte meg, ezt követték a költségvetési megszorítások (15%), valamint a szabályozási környezetet érintő változások irányítása (12%).
Az USA biztosítóinak többsége szerint a megnövekedett szövetségi felügyelet lesz legnagyobb hatással üzletükre, ezt követi a biztosítók szerződési, számviteli és közzétételi szabályainak konvergenciája, valamint a változó tőkekövetelmények. A szigorodó szabályozási feltételek szinte valamennyi európai piacot jellemzik.
A szabályozási reform kétségtelenül jelentős hatással van a biztosítók stratégiai döntéseire, és kockázatkezelési folyamataira.” – közölte a KPMG egyesült államokbeli biztosítás szabályozói csoportjának vezetője.
A KPMG felmérésére 2011 júniusában került sor, melynek során 100 felsővezetőt kérdeztek meg a biztosítási ágazatban. A legutóbbi gazdasági év árbevétele alapján, a résztvevők negyven százaléka 10 milliárd dollárt meghaladó árbevételű céget vezet, 40 százalék 1-10 milliárd dolláros árbevételű, 20 százalék 100 millió – 1 milliárd dollár árbevételű cég élén áll. |
Az árak és szabályzási környezet miatti aggodalmak ellenére a legtöbb biztosítási vezető bízik a gazdaság, a bevételek és a foglalkoztatottság javulásában a következő évben. Ötvenhét százalékuk jobb gazdasági feltételeket vár, 44 százalék pedig az alkalmazottak számának bővítését tervezi. Emellett 50 százalék a cég bevételeinek idei növekedését prognosztizálta, 70 százalékuk pedig abban bízik, hogy bevételei jövőre meghaladják az idei szintet.
Ami a hosszabb távú kilátásokat illeti, mindössze 15 százalék bízik abban, hogy jövő ilyenkor a gazdaság teljesen talpra áll, 58 százalék 2013-2014 végére, vagy még későbbre jósolja ezt.
Privátbankár