A forrás ugyanakkor elmondta, hogy a legvalószínűbb forgatókönyv szerint napi 1 millió hordóval nőhet a kibocsátás. Ez megnyugtató lenne az árakra nézve - tette hozzá. Az 1 millió hordós emelés kevéssé hatna az olaj világpiaci kínálatára, mivel több tagállam már így is kvótáján felül termel. A szervezethez tartozó 11 állam - piaci becslések szerint - napi 26.23 millió hordó olajat hozott felszínre májusban, többet a 24,84 millió hordós célnál.
Nehézségeket okozhat a megállapodásban, hogy egyes OPEC tagállamok nem rendelkeznek szabad termelési kapacitással, így nem tudnák kihasználni a megnövekedett termelési lehetőségeket. Ezek az államok ugyanakkor aligha néznék jó szemmel a többi olajtermelő piaci részesedésének növekedését. Az olajpiaci kartell hagyományosan nem közöl számokat sem termeléséről, sem a megállapodott kvótákról. A szervezet által ismertetett számok is másodlagos forrásból származnak.
Egy másik küldött ugyanakkor kételyeit fejezte ki, hogy értelme lenne a termelési célok formális emelésének. "Mindenki annyit termel, amennyit akar és azt a pénzt zsebeli be, amit akar" - fogalmazott a Reutersnek nyilatkozó forrás. Ezt erősíti meg a hírügynökség felmérése is, amelyben az elemzők többsége a jelenlegi termelési kvóták megtartását valószínűsítette. Az elszálló nyersanyag- és energiaárak komoly gondot okoznak a világgazdaságnak: a magasabb infláció több jegybankot is monetáris politikájának szigorítására ösztönözött.
A JP Morgan & Chase elemzőinek szerdai jelentése szerint a világgazdaság szempontjából jó hír lenne a magasabb kitermelés. "Ez kedvező lépés lenne az importáló országok szemszögéből (...) és jót tenne a gyengébb periódusba került világgazdaságnak is" - írta a bankház. Ugyanakkor figyelmeztettek: nem világos még, hogy ez elegendő-e arra, hogy ne emelkedjenek tovább az olajárak a harmadik negyedévben.
Korábban a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) - tőle szokatlan módon - arra szólította fel az olajtermelő országokat, hogy növeljék kibocsátásukat az olajárak csökkentése, illetve gazdasági válságból való kilábalás támogatása érdekében. Korábban Szaúd-Arábia 70-80 dollár közötti hordónkénti olajárat tartott keresleti és kínálati oldalról egyaránt igazságosnak.
A Brent északi-tengeri olajfajta ára csütörtök délelőtt 44 centes csökkenéssel 114,09 dolláron állt, míg a nyugati félteken irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára 58 cent eséssel 99,71 dollár volt.
MTI