A nyilatkozatokkal a magánrendszerben való jogfolytonosságot lehet garantálni abban az esetben, ha - többek között a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetség (VDSZ) beadványára - az Alkotmánybíróság megsemmisíti a pénztári törvényt. Az AB kedvezőtlen döntése esetén a szakszervezet az emberi méltóság kérdésében és a magánrendszerben maradók cinikus megkülönböztetése miatt Strasbourgban, s ha kell Luxembourgban, az Európai Bíróságon keres jogorvoslatot - olvasható a VDSZ közleményében.
A vártnál jóval többen nyilatkoztak arról, hogy nem önszántukból, hanem a törvény következményeitől, a munkahelyi elbocsátásoktól, a szolgálati idő és a már meglévő megtakarítások elvesztésétől, valamint egyéb retorzióktól tartva, vagyis kényszerből léptek vissza a privát nyugdíjrendszerből az államiba - közölte Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet elnöke, miután összeszámolták és több ügyvédnél letétbe helyezték ingyen az érvényes jogfenntartó nyilatkozatokat.
A csaknem kétezer késői nyilatkozatot még 15 napig személyesen vissza lehet venni a szakszervezet fővárosi székházában, de amelyekért senki nem jelentkezik, azokat megsemmisítik. |
A szakszervezet a jogfenntartó nyilatkozatok döbbenetes tapasztalatainak hatására a korábbinál még elszántabban követeli a törvény eltörlését, s ha kell Strasbourgban vagy Luxemburgban, az Európai Bíróságon keres jogorvoslatot, legalább az emberi méltóság kérdésében és a magánrendszerben maradókkal szembeni cinikus megkülönböztetés miatt - jelentette ki az elnök. Szerinte ugyanis az ominózus törvény több paragrafusa is sérti az emberi méltóságot, a személyes szabadságot és az önrendelkezési jogot. Aggályos, egyebek mellett az a rendelkezés, amely a magánnyugdíjpénztári tagot személyes megjelenésre és nyilatkozattételre kötelezte, mert a módszer célja a szabad választás befolyásolása, megnehezítése, az elrettentés és a megfélemlítés.
Az érdekvédő szerint ezzel az eljárással és a tagság megtartásának pénzügyi következményeivel a jogalkotó egyértelmű szándéka volt, hogy a pénztártagok számára az állami nyugdíjrendszerbe való automatikus visszalépés legyen az egyetlen könnyű, elfogadható megoldás. Sérelmesnek tartja azt is, hogy a végrehajtásra a tagoknak csak igen rövid idő állt a rendelkezésükre, s ez alatt alig volt lehetőség részletesen megismerni a tagságban maradás vagy az állami rendszerbe való visszalépés következményeit. A törvénykezők ezzel gyakorlatilag megfosztották a tagokat az önrendelkezési jogtól.
A VDSZ elnöke úgy véli, amennyiben az AB függetlenül és a szikár jogi tényekre hagyatkozva dönt, akkor ingyenes akciójukkal csaknem 40 ezer embert segítettek hozzá a magánpénztári tagság megtartásához. Székely reméli, ha a szakszervezet további akciót szervez, akkor a magánnyugdíjpénztártagságukat elveszítőkre is számíthatnak, hiszen a kormányfő közösségi oldalán is ez volt az egyik leginkább számon kért kormányzati lépés - áll a közleményben.
Privátbankár