1p
A nyugdíjrendszerek átalakításának fő problémája, hogy minden változtatás hatása 30-40 év múlva látszik meg. A szakértő szerint a svéd modell felé tartunk, muszáj lesz megtakarítani
Holtzer Péter, a Nyugdíj és Időskor Kerekasztal elnöke a Generali Nyugdíjkonferencián tartott Nyugdíjkilátások maholnap című előadásában elmondta: a nyugdíjrendszerek átalakításának fő problémája, hogy minden változtatás hatása 30-40 év múlva látszik meg, csak rendkívül lassú átmenetekkel lehet bármilyen módosítást végrehajtani. A nyugdíjcélú megtakarítások államosítása nagyon rossz üzenet volt, de legalább mindenki ráébredt arra, hogy nagy a baj.

Holtzer Péter szerint az alapvető hozzáállás mindig az: aki már nyugdíjban van, azt ne piszkáljuk; számos kérdés azonban - például a 13. havi nyugdíj kérdése, a rokkantnyugdíjak kérdése - a már nyugdíjban lévőket is erőteljesen érinti. A szakértő szerint nagy dilemma az egyes programok társadalmi életképessége: hiába rendezik ugyanis látszólag a nyugdíjkérdést, ha időközben elfogynak a fiatalok, akikre a rendszert alkalmaznák.

A helyzet értékelését nehezíti a "megszolgált nyugdíj" kérdése. Gyakran elhangzik a nyugdíjakkal kapcsolatban a kijelentés: megérdemeljük, hiszen megdolgoztunk érte. Holtzer Péter azonban felhívta a figyelmet: ma Magyarországon nem működik olyan rendszer, ami képes lenne megállapítani, hogy kinek mennyi nyugdíj jár, figyelembe véve többek között az életkort, a ledolgozott éveket, a befizetett járulékokat, vagy akár a nemet.

Előadásában elmondta: ahogy a populáción belül egyre csökken az aktívak aránya, úgy fog csökkenni az előállított nemzeti összjövedelem is. Ily módon a gazdag nemzetek elszegényedhetnek: az összjövedelem csökkenése párosulva az inaktívak növekvő arányával az egy főre eső GDP zuhanását eredményezheti.

A svéd modellt jellemezve Holtzer Péter elmondta: nem termel hiányt, és amennyi pénze van az államnak, annyi nyugdíjat ad az inaktív polgároknak. A rendszer tiszta, azonban sok esetben alacsonyabb nyugdíjat jelent - a szakértő szerint a jelenlegi magyarországi törekvések éppen ebbe az irányba, a svéd modell irányába mutatnak.
Holtzer Péter szerint nagy kérdés, hogy milyen plusz források vonhatóak be a nyugellátásba. Vitatott például, hogy lehet-e  fogyasztási adóból nyugdíjakat folyósítani? A szakértő szerint a többletforrások bevonása előtt fel kell mérni a rendszer tartalékait: amíg elképesztő pénzek tűnnek el például a korrupció, a rossz közbeszerzések miatt, addig nehéz pontosan meghatározni a rendelkezésre álló és a szükséges plusz erőforrásokat; a hatékonyság javítása kulcskérdés a nyugdíjhelyzet rendezésében is.

A nyugdíjrendszer átalakításánál a mozgásteret jelentősen meghatározza, hogy születnek-e gyerekek, meddig élnek az idősek, és lesz-e több foglalkoztatott Magyarországon - sorolta Holtzer Péter. A nyugdíjrendszert önmagában alakítani nem lehetséges, más társadalmi rendszerek változtatásával együtt érhető csak el eredmény: nyilvánvalóan nonszensz, hogy például százezreket vissza lehet hozni a munkaerőpiacra a rokkantnyugdíjasok közül; egy ilyen intézkedés esetén számolni kell például a segélyért jelentkezők számának megugrásával - véli a szakember. Az állam részéről nem lenne tisztességes, ha lemondana egyes leszakadó társadalmi csoportokról - hangsúlyozta.

Magyarországon ma gyakorlatilag mindenki kap nyugdíjat; a teljes lefedettség nagy érték, a világ számos országában nincs ez így. A baj az, hogy kifelé tartunk ebből: akik 20 éve elvesztették megélhetésüket, és mostanában érik el a nyugdíjkorhatárt, nem gyűjtenek elég jogosultságot: a mai rendszerbe ők nem kapnak majd nyugdíjat - figyelmeztetett Holtzer Péter.

Az öngondoskodás szükségességével kapcsolatban Holtzer Péter elmondta: a jól megfizetett, bejelentett, adót és járulékokat rendesen fizetők magas állami nyugdíjra számíthatnak. A jól megfizetett, ám a szürkezónában "adót megtakarítók" (be nem jelentettek) ugyan alacsonyabb állami nyugdíjat kapnak, de a saját megtakarításaikból finanszírozhatják nyugdíjas éveiket. A középosztály számára kiemelt jelentősége van, hogy megtakarításokat halmozzanak fel, a leszakadó tömegek számára azonban aktív és inaktív korukban egyaránt minimális esély kínálkozik az öngondoskodásra.

A Generali kutatása szerint Magyarországon egyre többen látják úgy, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer nem biztosít megfelelő életszínvonalú időskort. A kutatás részleteivel foglalkozó cikkünk:
Aki úgy gondolja, hogy van megtakarítása, annak sincs >> 
A nyugdíjcélú megtakarítások beindításához az ösztönzők, kedvezmények rendszerének átgondolására van szükség; Holtzer Péter szerint át kellene értékelni, hogy mi számít hosszú távú befektetésnek - ma már a 3-5 éves megtakarítások is a  kedvezményezett kategóriába esnek. Nagyon fontos kérdés, hogy az öngondoskodók itthon vagy külföldön takarítanak majd meg? Holtzer Péter szerint ugyanis a bizalom nagyon fontos, de a nyugdíjmegtakarítások államosítása nagyon rossz üzenet volt.

Eljött az a pont, amikor az emberek rájöttek, hogy baj van - ha másra nem, erre jó volt az elmúlt fél év; sokan a fejükhöz kaptak: nem lesz egy vasuk sem a nyugdíjaséveikre - véli Holtzer. A biztosítók termékfejlesztése felélénkült, nagy szükség lenne a pénzügyi szféra és az állam értelmes együttműködésre. Az együttműködés egyik tere lehet a pénzügyi kultúra fejlesztése: a szakértő szerint ez kiemelt fontosságú, el kell juttatni az alapvető pénzügyi ismereteket a lakossághoz.

Privátbankár - Gáspár András

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG