"Nyugodtan kockáztasson meg egy választást, miniszterelnök úr!"
"Magyarországnak új kezdetre van szükségre. Az az igazság, hogy tudjuk, hogy összefogásra van szükség, de sajnos választani kell, hogy önnel fogunk össze, vagy a magyar választópolgárokkal: és akkor én azt mondom, hogy a magyar választópolgárokkal kellene összefogni, miniszterelnök úr" - mondta a frakcióvezető, akinek szavait nagy tapssal fogadták a fideszes és KDNP-s képviselők.
Hozzátette: megérti, hogy a miniszterelnök fél a választásoktól, - mert mint mondta, "ahogy én járok az utcán, önt olyan nagyon nem szeretik" - de szerinte Gyurcsány Ferencnek mégis csak a választópolgárok szemébe kellene néznie, és el kellene számolnia az elmúlt négy, lassan öt évvel.
Navracsics Tibor "elszalasztott lehetőségként" értékelte a miniszterelnök rendkívüli ülésen elmondott beszédét, és sajnálta, hogy az ülésre meghívott vendégeket Gyurcsány Ferenc "biodíszletnek" használta, hiszen nem derült ki, a kormány mit akar tenni a válsággal. Megjegyezte: a miniszterelnök minden nap mást mond a válságkezelésről, páros napokon nem lát lehetőséget adócsökkentésre, páratlan napokon viszont igen.
"Ennek a kétségbeesett vergődésnek a legjobb lenne méltóságteljesen véget vetni miniszterelnök úr! Nézzen a választópolgárok szemébe, szerintem nyugodtan kockáztasson meg egy választást, nincsen mitől félnie, egy választás mindig nyílt kimenetelű, mindenki a legjobbat akarja mutatni, mindenki megpróbálja meggyőzni a választópolgárokat, hogy őrá szavazzanak" - fogalmazott Navracsics Tibor.
Utalt arra, hogy a miniszterelnök szerint azért nem lehet választást tartani, mert válság van. De ha jövő tavasszal is válság lesz, akkor sem lehet majd választást tartani? Ha a magyar gazdaság soha nem indul be, akkor lehet, hogy ez egy életfogytiglani miniszterelnökség lesz - tette fel a kérdést az ellenzék derültsége közepette.
A frakcióvezető arra kérte Gyurcsány Ferencet, engedje meg, hogy a választópolgárok dönthessenek, hogy ki vezesse ki Magyarországot a válságból. A fideszes politikus ugyanakkor hozzátette: Gyurcsány Ferenc 2004 óta tartó miniszterelnöksége arról győzte meg, hogy a kormányfő alkalmatlan arra, hogy kivezesse az országot a válságból.
Navracsics Tibor ugyanis úgy vélte: nem arról van szó, hogy "derült égből villámcsapásként egy virágzó, kicsi békés országra lecsapott a világgazdaság gonoszsága", hanem arról, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején Magyarország legyengült, ezért minket döntött le a legjobban a világgazdasági válság a kelet-európai országok közül.
"Miniszterelnök úr, ezért ön felelős, ön biztosan felelős" - mondta Gyurcsány Ferencnek a Fidesz frakcióvezetője, aki szerint a kormányfő "nem egy sikeres miniszterelnök, eddigi lépései nem voltak jók".
A hitelesség kérdéséről a miniszterelnökhöz fordulva úgy fogalmazott: "Ön Ágnes asszonyként mossa a patakban a véres ruhát az őszödi beszéd kapcsán és mindig úgy látja, hogy véres, és az a helyzet, hogy önön marad a hazugság vádja, és az az igazság miniszterelnök úr, hogy azért marad önön a hazugság vádja mert ön hazudott (...) a magyar választópolgároknak és a saját szavazóinak".
Navracsics Tibor szerint ez az egész probléma magva, ezért mondja azt a Fidesz, hogy a magas államadósság, a recesszió, az emelkedő munkanélküliség és a hitelességi válság együtt olyan problémát okoz, amely nem csak gazdaságpolitika eszközöket igényel.
Varga: Szégyen Gyurcsány beszéde
A fideszes Varga Mihály szégyennek nevezte, hogy a miniszterelnök csak ennyit tudott mondani a rendkívüli parlamenti ülésen a gazdasági válságról, az ellenzéki politikus szerint sürgős és mély változásokra van szükség, nem kellene megvárni, míg Magyarország összedől.
Varga Mihály szerint a miniszterelnök beszédéből megtudták, hogy válság van, és a folyamatok nem úgy alakulnak, ahogy a kormány tervezte, valamint azt is, hogy a kormány valamilyen előterjesztéssel készül, de ezt csak egy-másfél hónap múlva ismerhetik meg a parlamenti képviselők.
"Ez maximális csalódás, de nyugodtan mondhatom azt is, hogy szégyen. Szégyen, ha egy ország miniszterelnöke ennyit tud mondani a parlament rendkívüli ülésén" - fogalmazott.
Úgy vélte, a miniszterelnök olyan játékot folytat Magyarországgal, amelyet Jenga néven ismernek. "Ön egymás után húzza ki ebből a toronyból, amit Magyarországnak nevezünk, a különböző játékkockákat, és ma nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy ez a torony, amit Magyarországnak hívnak, összedőljön. Nem kellene megvárni, amíg valóban összedől" - tette hozzá.
Az SZDSZ javaslata: négypontos csomag
Ezermilliárdos átcsoportosítást tervez a kormány
Bruttósítanák a családi pótlékot?
Lesz járulékcsökkentés, növelik az áfát
Kiakadtak az áfaemelés gondolatán
Szó sincs drasztikus adócsökkentésről
MTI