
E feladatok megoldása közös erőfeszítéseket követel meg a két országtól - idézett a beszélgetésből a Kreml sajtószolgálata. Obama hívta fel orosz kollégáját. Ez volt az első beszélgetés Medvegyev és Obama között, amióta Obama átvette az elnöki hivatalt elődjétől, George Bushtól.
Medvegyev gratulált Obamának az elnöki tisztség átvételéhez, és sok sikert kívánt neki teendőinek ellátásában. A felek megerősítették, hogy mindent meg akarnak tenni az amerikai-orosz kapcsolatokban rejlő lehetőségek kiaknázásáért. Hangsúlyozták annak fontosságát is, hogy meg kell oldani a közel-keleti válságot, és rendezni kell az afganisztáni helyzetet. Kölcsönösen megerősítették, hogy kétoldalú találkozót kívánnak tartani a közeli jövőben - idézte a Kreml sajtószolgálatának közleményét az orosz ITAR-TASZSZ hírügynökség.
Az új amerikai elnök felhívta hétfőn francia kollégáját, Nicolas Sarkozyt is, továbbá Angela Merkel német kancellárt. Robert Gibbs elnöki szóvivő tett bejelentést Washingtonban e telefonbeszélgetésekről, de nem közölt semmit tartalmukról.
Ulrich Wilhelm német kormányszóvivő hétfőn este Berlinben azt közölte, hogy Obama és Merkel - az új amerikai elnök hivatalba lépése óta első - "részletes és baráti" telefonbeszélgetésének középpontjában a globális gazdasági és pénzügyi válság állt. Mindketten hangsúlyozták a nemzetközi együttműködés jelentőségét ennek leküzdésében. A beszélgetés további témái az április elejére tervezett NATO-csúcstalálkozó, az afganisztáni és a közel-keleti helyzet, valamint az éghajlatváltozás voltak. A felek egyetértettek abban, hogy szoros transzatlanti együttműködésre van szükség a világ előtt álló kihívások leküzdéséhez.
Az Egyesült Államok "erélyes" politikát folytat majd Iránnal szemben, amely magában foglalja a "közvetlen diplomáciát" is - közölte hétfőn az Egyesült Államok új ENSZ-nagykövete. "Továbbra is mélységesen aggaszt bennünket az iráni atomprogram miatt a térséget, az Egyesült Államokat és az egész nemzetközi közösséget fenyegető veszély" - jelentette ki Susan Rice, aki kinevezése óta először nyilatkozott a sajtónak.
"Alig várjuk, hogy erélyes politikába kezdjünk, amely magában foglalja az Iránnal szembeni közvetlen diplomáciát is, valamint a P5+1 (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország) keretében történő együttműködésünket és partnerségünket" - tette hozzá Susan Rice az ENSZ székhelyén adott első sajtónyilatkozatában.
Előzőleg az új amerikai ENSZ-nagykövet háromnegyed órán át tárgyalt zárt ajtók mögött Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral. George Bush előző elnök kormányzata tavaly egy negyedik szankciósorozatot akart elfogadtatni az urándúsítás felfüggesztését elutasító Teheránnal szemben.
Az Egyesült Államok, az Európai Unió és más nyugati államok azzal gyanúsítják Teheránt, hogy atomfegyver előállítására törekszik, míg Irán kitart amellett, hogy atomprogramja kizárólag energiatermelési célokat szolgál.
Amerikának tetszik az új elnök
Vasfegyelmet akar Obama
Kína csak most gratulált Obamának
MTI