A Mexikói-öbölben három hete történt olajkatasztrófa okait illetően egymásra mutogat az érintett három olajcég
A Mexikói-öbölben három hete történt olajkatasztrófa okait illetően egymásra mutogat az érintett három olajcég; a keddi washingtoni kongresszusi meghallgatáson vezetőik egymásra hárították a felelősséget.
Lamar McKay, a BP America elnöke áldozatnak állította be cégét, rámutatva: az elsüllyedt olajfúró torony és a kútnál csődöt mondott 450 tonnás zárószelep nem az üzemeltető BP-é volt, csak bérelte azokat a tulajdonos Transocean vállalattól. McKay kifejtette: a robbanást és az olajkatasztrófát tehát egy másik cég biztonsági rendszerének meghibásodása idézte elő. Azt mondta, a Deepwater Horizon platformon dolgozó 126 munkás közül csak 7 volt a BP alkalmazottja.
Steven Newman, a Transocean elnök-vezérigazgatója arról beszélt, hogy cégének szakemberei csak úgy tettek, ahogyan a BP rendelkezett, és egyébként is a katasztrófa az alvállalkozó Halliburton hibájából következett be.
Tim Probert, a Halliburton biztonsági igazgatója pedig azt fejtegette, hogy cége a szokásos olajipari előírások alapján járt el, és a BP tervének megfelelően hajtották végre a fúrt kút csövének cementtel való a tömítését, a műveletet annak befejezése után nyomáspróbákkal ellenőrizték. Probert arról is beszélt, hogy a robbanás idején nem a Halliburton, hanem a Transocean végzett valamilyen műveletet a platformon.
A BP olajcég szerdára virradóra újabb olajfogó berendezést eresztett le a Mexikói-öbölben a tengerfenékre azzal a szándékkal, hogy megszüntesse a kisebbik olajszivárgást a megsérült kútnál.
A BP és a Transocean külön-külön saját vizsgálatot végez a katasztrófa okainak kiderítésére. A 11 halottat követelő baleset április 20-án következett be, amikor az olajfúrást lezárva át akartak állni kitermelésre. Az előzetes vizsgálatok szerint metángázbuborék okozta a detonációt: a cementtömítés elhelyezésekor keletkezett hő hatására kiszabadult metángáz felszökött a fúrószáron, gyorsan tágult, szétvetette a tömítéseket és zárószerkezeteket, majd berobbant. A platformrobbanás és az olajszivárgás következtében - amelyet azóta sem sikerült megszüntetni - keddig már mintegy 4 millió gallon nyersolaj ömlött a tengerbe, a szennyeződés veszélyezteti Louisiana és Texas állam érzékeny part menti mocsarait és tengeri élővilágát.
Barack Obama amerikai elnök hétfőn elrendelte, hogy még több független szakértőt vonjanak be a kárelhárítási munkálatokba.
A BP - amely eddig 350 millió dollárt költött a tisztítási műveletekre - közölte: 4700 kártérítési igényt kapott, és 3,5 millió dollárt fizetett ki 295 károsultnak.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár