Frattini nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy mind Silvio Berlusconi kormányfő, mind Giulio Tremonti gazdasági miniszter szoros kapcsolatban áll a nemzetközi pénzügyi intézményekkel, de az EKB független intézmény, tehát kérésről, vagy nyomásgyakorlásról nincs szó.
Frattini szombaton kijelentette: bízik abban, hogy az EKB folytatja az olasz kötvényvásárlásokat. Az EKB augusztusban avatkozott be olasz és spanyol államkötvények vásárlásával a két ország iránti piaci bizalom javítása érdekében. A vásárlások nyomán a kötvényaukciókon jelentősen csökkentek az olasz és spanyol államkötvények hozamai.
Ugyanakkor pénteken az olasz gyáriparosok szövetsége, sőt a Vatikán is növekvő aggodalmát fejezte ki a 45,5 milliárd eurós újabb megszorító csomag miatt. Az EKB viszont a mielőbbi végrehajtását sürgeti az augusztus 5-i törvényjavaslatnak, amelyet most tárgyal a parlament. Az olasz kormány a tiltakozások hatására néhány tételt már felülvizsgált és főként az adóbehajtás szigorításával akarja betömni az egyes tételek visszavonása miatt a csomagban mutatkozó hiányokat. Korábban a kormány úgy döntött, hogy a szeptember elején a parlament elé kerülő újabb megszorító csomagból kiveszi a magasabb jövedelműek plusz adóztatásáról szóló részt. Az emiatt kieső bevételeket más intézkedésekkel fogják helyettesíteni. Részletek>>
Az olasz kormány két éves újabb takarékossági csomagja 20 milliárd eurót 2012-ben, további 20,5 milliárdot 2013-ban akar úgy megtakarítani, hogy a GDP arányos államháztartási hiányt már jövőre 1,4 százalékra szorítsák vissza, az EKB szabta feltételek szerint.
A parlament júliusban fogadta el a kormány előző, közel 48 milliárd eurós megszorító csomagját. Rómának az év hátralevő részében még mintegy 80 milliárd eurót kell újrafinanszíroznia. Legnehezebb hónapnak a szeptember ígérkezik, amikor 46 milliárd euró visszafizetése válik esedékessé.
MTI, Privátbankár