Magyarországon, a nyaralókat is beleértve, 4,3 millió lakóingatlant tartanak nyilván, ebből azonban alig több mint 3 millióra kötöttek biztosítást. A 70 százalékos penetráció nem is olyan rossz – árnyalja a képet Szurgyi Nándor, a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) lakossági vagyonbiztosítási tagozatának vezetője a Figyelőnek.
Hazánkban 1997 óta egészen mostanáig nem fordult elő, hogy évi legalább 20–40 ezer darabbal ne bővült volna a piac. Tavaly viszont több mint 30 ezer darabbal szűkült a biztosított kör, s az eddigi információk szerint a kedvezőtlen trend az idei első negyedévben is folytatódott .
A szerződések gyakori megszűnése Szurgyi szerint egyértelműen a családok kedvezőtlen anyagi helyzetével magyarázható, és a válság számlájára írható. A kereslet zsugorodása mögött a forráshiány mellett még legalább egy okot sejtenek az elemzők- írja a Figyelő. Jó időszakban a piacot felfelé húzta a dübörgő lakáshitelezés, mivel a bankok megkövetelték a kölcsön fedezetéül szolgáló ingatlan biztosítását is. A lakáshitelezés bezuhanása viszont drasztikusan visszavetette, gyakorlatilag megszüntette a biztosítások bankfiókos értékesítését.
Mindeközben a társaságok díjbevétele az internet hatására is lemorzsolódik. Ha a döntően interneten értékesítő Genertel előrejelzése beigazolódik, annak további díjcsökkenés lehet a következménye. A hagyományos értékesítési rendszerben működő cégek ugyanis sajátos megoldással vették fel a kesztyűt az online biztosítók árletörésével szemben. E társaságok is lejjebb viszik a díjakat, cserébe viszont önrészt építenek a szerződésekbe, hogy a kieső tarifákat legalább a káresemény bekövetkezésekor kompenzálják.
Extrém nyár: idén sem kerülnek el a viharok
Ki fizet, ha az árvíz elviszi a házat?
Társasházak biztosítása: még nem jó, már nem jó?
Nyáron növekszik az időjárási károk száma
Lakásbiztosítás: elfogadjuk-e az emelt díjakat?
Privátbankár