.jpg)
Brüsszel azt vizsgálja, gördít-e akadályt a szabad verseny működése elé a tervezett összeolvadás az uniós piacon, például nem jár-e áremelkedéssel a fogyasztók számára. Ha az előzetes vizsgálat nem tud választ adni ezekre a kérdésekre, az unió mélyebb vizsgálatot folytat majd, amely további mintegy három hónapot vehet igénybe.
Todd azt is elmondta, hogy az úgynevezett Lex Molról folytatott bizottsági vizsgálatra - amelyet nem a versenyügyi, hanem a belső piaci főigazgatóság végez - az OMV szándékolta összeolvadáshoz kapcsolódó, most kezdődő eljárás nem terjed ki.
Utóbbiról az MTI-nek az az utolsó információja, hogy a vizsgálat még folyamatban van, az ügyet Brüsszel nem zárta le.
Az Európai Bizottság november 13-án értesítette Magyarországot a tőke szabad áramlását érintő aggodalmairól a Lex Mol néven emlegetett jogszabály miatt, amely védeni hivatott az ellenséges felvásárlástól a stratégiai fontosságú vállalatokat. A magyar kormánynak két hónap állt rendelkezésére, hogy válaszoljon. Magyarország fenntartja álláspontját, hogy a törvény nem korlátozza a tőke szabad áramlását, de ha mégis lenne ezzel ellentétes európai bizottsági álláspont, akkor "természetesen módosítjuk a jogszabályt" - mondta január 14-én Göncz Kinga külügyminiszter. Szerinte a brüsszeli bizottság által felsoroltak nem tűnnek lényegi kifogásoknak, és a magyar kormány további konzultációkat javasolt.
Az OMV bizakodó
Az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern vezérigazgatója derűlátóan nyilatkozott a tervezett OMV-Mol-összefonódásról az Európai Bizottságnál kezdeményezett versenyjogi vizsgálat várható eredményéről, az engedély megadásáról.
Wolfgang Ruttenstorfer fontos mozzanatnak nevezte, hogy az Európai Bizottság hivatalos formában átvette a bejelentés iratait, ami azt jelenti, hogy a testület kötelezte magát az ügylet feltételeinek körültekintő kivizsgálására és az engedély megadásának mérlegelésére. Szavai szerint optimistán tekint az eredmény elé, még akkor is, ha a versenyjogi főigazgatóság - ahogy szokta - feltételekhez köti majd az engedélyét. A kikötések egyike sem lesz azonban olyan jellegű, hogy jelentősen csökkentené az összefonódás általában vett előnyös és vonzó jellegét - hangoztatta.
A vezérigazgató azután nyilatkozott, hogy az osztrák konszern megtette a Mollal való egyesülésre vonatkozó hivatalos, előzetes összefonódási bejelentést az Európai Bizottság versenypolitikai főigazgatóságánál.
Arról szerinte korai még találgatni, hogy elegendő lesz-e az úgynevezett első fázisú versenyjogi vizsgálat vagy pedig a másodikra is szükség lesz.
Nem értett egyet azokkal a nyugat-európai elemzői véleményekkel, amelyek szerint az összefonódás ügye valójában zsákutcába jutott, és az OMV-nak nincs esélye a Mol megszerzésére. "Mi továbbra is úgy véljük, hogy az összefonódás több szempontból is előnyös és hasznos" - szögezte le Wolfgang Ruttenstorfer, első helyen említve az OMV tavaly őszi nyilatkozatában foglalt szándékot, amely szerint az osztrák cég bizonyos feltételek teljesülése esetén kész nyilvános ajánlatot tenni a Mol-részvények megvételére. Szerinte az igen kedvező lenne a részvényesekre nézve, mert értéket teremtene számukra.
Másfelől az egyesülés erősítené mindkét vállalatot, mert jobb versenyhelyzetbe kerülnének, és közös erővel hatékonyabban tudnának fellépni a jelentősebb - nyugat- és kelet-európai - társaságok részéről jelentkező nyomással szemben. Harmadsorban a vezérigazgató a fogyasztók szempontjából is előnyösnek látja az összefonódást, mert egy nagyobb cég pénzügyileg könnyebben meg tudná engedni magának olyan költséges beruházások és projektek megvalósítását, amelyek Közép-Európa energiaellátásának biztonságát szolgálják.
A bizottságnál talpal az OMV a Molért
Kéz a kézben fejleszt az OMV és a Gazprom
Adjunk túl az OMV-papírokon - a Citi is ezt mondja
Az OMV-nek továbbra sincs esélye a Molnál (hanganyag)
MTI