1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Huszonöt napon belül, legkésőbb március első hetében dönt az Európai Bizottság arról az előzetes összefonódási bejelentésről, amelyet az osztrák OMV olajcégtől kapott a Molra vonatkozó felvásárlási szándékról.
Huszonöt napon belül, legkésőbb március első hetében dönt az Európai Bizottság arról az előzetes összefonódási bejelentésről, amelyet az osztrák OMV olajcégtől kapott a Molra vonatkozó felvásárlási szándékról - közölte a testület szóvivője.

Jonathan Todd megerősítette az OMV-nek azt a bejelentését, hogy a bizottság csütörtökön megkapta a beadványt.

Brüsszel azt vizsgálja, gördít-e akadályt a szabad verseny működése elé a tervezett összeolvadás az uniós piacon, például nem jár-e áremelkedéssel a fogyasztók számára. Ha az előzetes vizsgálat nem tud választ adni ezekre a kérdésekre, az unió mélyebb vizsgálatot folytat majd, amely további mintegy három hónapot vehet igénybe.

Todd azt is elmondta, hogy az úgynevezett Lex Molról folytatott bizottsági vizsgálatra - amelyet nem a versenyügyi, hanem a belső piaci főigazgatóság végez - az OMV szándékolta összeolvadáshoz kapcsolódó, most kezdődő eljárás nem terjed ki.

Utóbbiról az MTI-nek az az utolsó információja, hogy a vizsgálat még folyamatban van, az ügyet Brüsszel nem zárta le.

Az Európai Bizottság november 13-án értesítette Magyarországot a tőke szabad áramlását érintő aggodalmairól a Lex Mol néven emlegetett jogszabály miatt, amely védeni hivatott az ellenséges felvásárlástól a stratégiai fontosságú vállalatokat. A magyar kormánynak két hónap állt rendelkezésére, hogy válaszoljon. Magyarország fenntartja álláspontját, hogy a törvény nem korlátozza a tőke szabad áramlását, de ha mégis lenne ezzel ellentétes európai bizottsági álláspont, akkor "természetesen módosítjuk a jogszabályt" - mondta január 14-én Göncz Kinga külügyminiszter. Szerinte a brüsszeli bizottság által felsoroltak nem tűnnek lényegi kifogásoknak, és a magyar kormány további konzultációkat javasolt.


Az OMV bizakodó

Az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern vezérigazgatója derűlátóan nyilatkozott a tervezett OMV-Mol-összefonódásról az Európai Bizottságnál kezdeményezett versenyjogi vizsgálat várható eredményéről, az engedély megadásáról.

Wolfgang Ruttenstorfer fontos mozzanatnak nevezte, hogy az Európai Bizottság hivatalos formában átvette a bejelentés iratait, ami azt jelenti, hogy a testület kötelezte magát az ügylet feltételeinek körültekintő kivizsgálására és az engedély megadásának mérlegelésére. Szavai szerint optimistán tekint az eredmény elé, még akkor is, ha a versenyjogi főigazgatóság - ahogy szokta - feltételekhez köti majd az engedélyét. A kikötések egyike sem lesz azonban olyan jellegű, hogy jelentősen csökkentené az összefonódás általában vett előnyös és vonzó jellegét - hangoztatta.

A vezérigazgató azután nyilatkozott, hogy az osztrák konszern megtette a Mollal való egyesülésre vonatkozó hivatalos, előzetes összefonódási bejelentést az Európai Bizottság versenypolitikai főigazgatóságánál.

Arról szerinte korai még találgatni, hogy elegendő lesz-e az úgynevezett első fázisú versenyjogi vizsgálat vagy pedig a másodikra is szükség lesz.

Nem értett egyet azokkal a nyugat-európai elemzői véleményekkel, amelyek szerint az összefonódás ügye valójában zsákutcába jutott, és az OMV-nak nincs esélye a Mol megszerzésére. "Mi továbbra is úgy véljük, hogy az összefonódás több szempontból is előnyös és hasznos" - szögezte le Wolfgang Ruttenstorfer, első helyen említve az OMV tavaly őszi nyilatkozatában foglalt szándékot, amely szerint az osztrák cég bizonyos feltételek teljesülése esetén kész nyilvános ajánlatot tenni a Mol-részvények megvételére. Szerinte az igen kedvező lenne a részvényesekre nézve, mert értéket teremtene számukra.

Másfelől az egyesülés erősítené mindkét vállalatot, mert jobb versenyhelyzetbe kerülnének, és közös erővel hatékonyabban tudnának fellépni a jelentősebb - nyugat- és kelet-európai - társaságok részéről jelentkező nyomással szemben. Harmadsorban a vezérigazgató a fogyasztók szempontjából is előnyösnek látja az összefonódást, mert egy nagyobb cég pénzügyileg könnyebben meg tudná engedni magának olyan költséges beruházások és projektek megvalósítását, amelyek Közép-Európa energiaellátásának biztonságát szolgálják.

A bizottságnál talpal az OMV a Molért
Kéz a kézben fejleszt az OMV és a Gazprom
Adjunk túl az OMV-papírokon - a Citi is ezt mondja
Az OMV-nek továbbra sincs esélye a Molnál (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG