Az MTI úgy értesült, hogy a kormány döntését követően kerülnek a parlament elé a 29 pont azon elemei, amelyek idén lépnek hatályba; az Országgyűlésnek három hét alatt kell "eljuttatnia" a törvényjavaslatokat a zárószavazásig, hiszen a Ház július 19-én ülésezik utoljára a nyári szünet előtt.
Az idén lépne hatályba - akár július 1-jei visszamenőleges hatállyal -, hogy 15-ről 10 százalékra csökken a társasági adó minden cégnél az adózott eredmény első 500 millió forintjáig, megszűnik 10 kisadó, és idei lépés az is, hogy a bérbeadás, a pálinkafőzés, az adományozás, az élelmiszer-kistermelés, valamint az alkalmi foglalkoztatás esetében egyszerűbb lesz az adminisztráció.
Az MTI információi szerint szeptembertől lenne hatályos a 200 milliárd forintra emelt hitelintézeti járulék, azaz a bankadó.
Törvényt kell módosítani a 98 százalékos, végkielégítéseket terhelő adó bevezetéséről is a költségvetési szférában.
A 29 pontból a kabinet már többet "kipipálhat": áfamentessé tették a közcélú adományozást; az állami vállalatoknál bértömeg-szabályozásra tér át a kormány, az igazgatósági tagok száma 55-60-ra csökken a jelenlegi 319-ről.
Ismét hatósági áras a kisfogyasztói energia, és még egy évig a hatósági áras gázpiacon vásárolhatnak földgázt a távhőtermelők; az egyetemes szolgáltatók lakossági és kisfogyasztói árait újra az illetékes miniszter határozza meg. A parlament elé terjesztették azt az indítványt, amellyel 15 százalékkal csökkentik a pártok számára az idei év hátralévő részében nyújtható állami támogatást.
A kormány rendeletben döntött arról is, hogy év végéig meghosszabbítja a kilakoltatási moratóriumot. A parlament előtt van már az egyszerűsített foglalkoztatás "életszerűbb szabályait" szolgáló törvényjavaslat is. A kormány mindemellett június 18-i rendeletében több mint 110 milliárd forintnyi állami spórolásról hozott döntést.
MTI