.jpg)
Az ellenzéki pártelnök szerint ugyanakkor a kormány is döntőnek tekinti 2008-at, mert ebben az évben akarja "visszafordíthatatlan pályára állítani" az egészségügy átalakítását, "most akarja, már nemcsak a kórházakat, hanem a társadalombiztosítási kasszát is átjátszani tőkeerős, nagy, nemzetközi vagy magyar milliárdos csoportoknak". Orbán Viktor ismét nyilvánvalóvá tette, hogy ha a Fidesz kerül hatalomra, visszaalakítja az egészségügyet.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlése összesen nem több mint 30 milliárd forint kiesést jelent a költségvetésnek, ami kigazdálkodható. Ez nem az a tétel, amely "megboríthatná" vagy akár csak "megkarcolhatná" a költségvetést - tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy ez az összeg töredéke annak, amennyit kormányzati negyedre akart költeni a kabinet, vagy amennyit az elmúlt öt évben az MSZP-SZDSZ kormány költött telefonokra, gépkocsikra és irodabútorokra.
A Fidesz elnöke úgy látja, ha a kormány mégis újabb terhet akar bevezetni a tandíj, a vizitdíj, kórházi napidíj eltörlésére hivatkozva, akkor "megint hazudik". Kitért arra, hogy a mostani költségvetési keretek között is lehet tandíj nélküli felsőoktatáspolitikát folytatni, illetve vizitdíj és kórházi napidíj nélkül is lehet működtetni az egészségügyet a mainál hatékonyabban. Szerinte az egészségügy minőségét anélkül kell javítani, hogy az emberektől újabb forrást vonnának be. Megjegyezte: a kormánynak a tb-járulék bevétele mellett azért van szüksége plusz pénzre az egészségügy működtetéséhez, mert tehetségtelen.
A Fidesz elnöke kiemelte: jelenleg sincsen semmi ingyen Magyarországon, a magyar emberek most is mindenért fizetnek, ezért a vita nem arról folyik, ingyenes legyen-e az egészségügy vagy sem, hanem arról, hogy a kormányt arra szorítsák-e, hogy a beszedett tb-járulékból működtesse az egészségügyet, vagy felhatalmazást kapjon ezenkívül plusz pénzeket elvenni az emberektől.
Orbán Viktor azt is mondta, a kormánynak be kellene látnia, hogy olcsóbb, emberségesebb és gyorsabb lenne, ha a március 9-ei referendummal együtt lehetne megtartani a Fidesz egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazását is.
Ha a kormány erre nem hajlandó, akkor is "kattanni fog a zár", hiszen az Albert-házaspár hasonló témában kezdeményezett népszavazására várhatóan ősszel sor kerül, így majd akkor "fogjuk a törvényt hatályon kívül helyezni" - fogalmazott Orbán Viktor.
A pártelnök szerint az egészségbiztosítás átalakítása a rendszerváltás óta talán legfontosabb döntés, amelyet éppen ezért nem szabad csak a politikusokra bízni. A népszavazás mellett érvelve hozzátette: ez egy átlátható, megérthető, nem túl bonyolult kérdés, amely arról szól, hogy magán- vagy közfelelősségi körben tartsa-e Magyarország az egészségügyet és a biztosítási rendszert.
Az ellenzéki vezető reményét fejezte ki, hogy Alkotmánybíróság elé kerül az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvény, amely szerinte felveti az alkotmányellenesség gyanúját, mert közel 100 fontos kérdést a kormány, illetve a minisztérium rendeletalkotási jogkörébe utal.
Kóka: Kádár büszke lenne a Fideszre
Az SZDSZ vitára hívja a fideszeseket
Új politikát hirdet Gyurcsány!
MDF: Rendet kell tenni a kampánypénzek körül
MTI