Vasárnap a magyarok megdöntöttek és megbuktattak egy politikai és gazdasági rendszert és úgy döntöttek, hogy helyette megalakítanak egy újat - értékelt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke hétfőn Budapesten, nemzetközi sajtótájékoztatóján.
A mi dolgunk az a következő hónapokban, hogy a megalakított új gazdasági és politikai rendszert tartalommal töltsük meg és felépítsük - fogalmazott a kormányfői poszt várományosa.
Véleménye szerint vasárnap az oligarchák rendszere bukott meg. Közép-európai oligarchák alatt - mint kifejtette - azokat az üzleti csoportokat érti, amelyek jelentős gazdasági súllyal rendelkeznek, befolyásuk alá vonják a politikai életet, elfoglalnak politikai pozíciókat, adott esetben pártokat, és az egész politika, a kormányzati rendszer végül nem a közérdekek szolgálatáról szól, hanem magánérdekekről.
Az új rendszer, amelyet vasárnap megalapítottak a választók, a nemzeti együttműködés rendszere, amelyben a politikának tilos magánérdekekről szólnia - közölte, hozzátéve, hogy ebben a rendszerben a határon túl élő magyarok is benne vannak. Megjegyezte, már a választások második fordulója előtt kapcsolatba lépett határon túli magyar szervezetek egyes vezetőivel, és arra kérte őket, hogy üljenek össze, és minél hamarabb fogalmazzák meg javaslataikat, elvárásaikat, amelyekkel a következő parlamenthez, kormányhoz szeretnének fordulni.
A politikus azt mondta: először a gazdaságot és közbiztonságot teszik rendbe, semmilyen gyors, alkotmányos átrendezésre nem kell számítani.
Orbán Viktor szerint a leendő kormánynak - az átadás-átvétel törvényi szabályozásáról szóló előterjesztés után - elsőként egy három "blokkból álló tervet" kell benyújtania a parlamentnek, benne az adórendszerbeli változásokról, a bürokráciával szembeni átfogó támadásról, valamint az önkormányzatokkal történő együttműködésről szóló tervvel.
Gyurcsány már a jobboldal leváltásán gondolkozik? |
Orbán Viktor szerint közösségépítő kormányzásra van szükség, ezért öt nemzeti ügyben nemzeti konzultációkat tartanak; az első nemzeti együttműködés kultúrájának meghonosítása.
Meglepetés Lázár Jánost, Hódmezővásárhely polgármesterét szeretné felkérni a leendő parlamenti Fidesz-frakció vezetőjének Orbán Viktor. |
Konzultáció indul
A következő két-három hétben nagyobb nemzeti konzultációs eseményekre kell számítani az öt nagy nemzeti ügyben: a rend, a gazdaság, az egészségügy, a szociális biztonság és demokrácia területén - közölte. Hozzátette: a választópolgárok döntöttek arról is, hogy máshogy működjön politika, ezt is meg kell reformálni.
Újságírói kérdésre válaszolva a leendő kormányfő azt mondta: "Bátorság elvtársak! Demokrácia van. A kormányt elzavarták, a demokráciát nem." Orbán Viktor szerint nevetséges, hogy azok félnek pártja kétharmados többségétől, akik annak idején egyedül, ellenzék nélkül kormányoztak egy diktatórikus rendszerben - utalt a pártelnök a második parlamenti erővé zsugorodott MSZP-re. |
Kiemelte: a következő kormány és ő maga is sok energiát fog mozgósítani azért, hogy az ország vezetői és a választók közötti kapcsolat sokrétű és többcsatornás legyen, igazi kapcsolatok jöjjenek létre, hogy a kapcsolattartás ne szorítkozzon a kormányzati intézményekre.
Kérdésre válaszolva elmondta még: az első téma a nemzeti konzultációk sorában a közbiztonság és közrend lesz, helyszíne pedig valahol Észak-Magyarországon lesz; itt polgármesterekkel, helyi rendőri és cigány vezetőkkel találkoznak majd. Ezt követően nyilvánosságra hozzák, hogy milyen lépéseket kell azonnal meglépni e területen. A második konzultáció a gazdaságáról szól majd - közölte Orbán Viktor.
Minden kormánydöntésnél, előterjesztésnél azt fogom keresni, az hogyan, és kik számára nyit újabb lehetőséget - fogalmazott. Hozzátette: lényeges ugyan, hogy ez milyen pénzügytechnikai kérdésekkel történik, de másodlagos.Korszakhatár Magyarország történelmében a Fidesz választási győzelme - állapította meg hétfői nyilatkozatában Joseph Daul, az Európai Parlament (EP) néppárti frakciójának vezetője. "A Fidesz elsöprő győzelme elhozza a siker időszakát az országnak" - vélekedett a francia politikus, hozzátéve, hogy a kiemelkedően magas támogatottság "a magyar polgárok 20 éve nem látott egységéről tesz tanúbizonyságot". |
A fő kérdés, hogy tudunk-e az adórendszerben, annak egyszerűsítésében, a bürokrácia visszaszorításában olyan döntéseket hozni, amelyek után az emberek úgy érzik, több lehetőséghez jutottak - emelte ki. A kormány a lehetőségeket akarja tágítani és bővíteni - húzta alá a Fidesz elnöke.
Amíg a köztársasági elnök nem kér fel valakit arra, hogy kezdje meg a kormányalakítási tárgyalásokat, addig Orbán Viktor sem személyekről, sem a minisztériumok számáról nem nyilatkozik. A következő napokban azonban az államfő a főszereplő - mondta.
A családi adózással még kivárnak
A hét kérdése: Ön szerint hogyan fog politizálni a független jelöltként mandátumhoz jutott Molnár Oszkár a parlamentben? |
Leszögezte: idén az adórendszerben azokat az elemeket lehet meglépni, amelyekre sürgősen, a pénzügyi helyzet megoldása, az adóelkerülés megakadályozása, az adócsökkentés miatt szükség van. Az ideális rendszer még nem jön létre év közben - közölte Orbán Viktor.
Az ideális rendszer még nem jön létre év közben, arra legkorábban jövő év januárjától lehet számítani - közölte Orbán Viktor, hozzátéve: ha egy adórendszerhez hozzá kell nyúlni év közben, az már önmagában elég nagy baj, kiegyensúlyozott, normális országban év közben nem helyes adótörvényeket változtatni, de most Magyarország erre rá fog kényszerülni.
Az adócsökkentést firtató kérdésre kijelentette: egyértelműen és világosan beszélt a kampányban arról, hogy a mai adórendszer mellett a gazdaság meg fog fulladni, ezen mindenképpen "jelentős mértékben" kell változtatni. "Adóforradalomra" van szükség - húzta alá. Megismételte: "söralátét nagyságú" adóbevallás létrehozása a minimális célkitűzés. Kifejtette: ha Magyarország versenyképes akar lenni, akkor adózása nem lehet kedvezőtlenebb a környező országok adórendszerénél.
Magyarországnak a korrupció, az állami túlszabályozás, a bürokrácia, a fojtogató adóteher alóli "felszabadulásra" van szüksége - vélekedett. Orbán Viktor kijelentette: nem felemelni, hanem csökkenteni akarják a hiány mértékét.
Meg lehet állapodni az IMF-fel
Az MSZP szerint Orbán Viktor ígéretével ellentétben "ma nem ébredtünk sem új országra, sem új Orbán Viktorra"; a Fidesz elnökének és vezetőinek hétfői mondatait ugyanazok a semmitmondások, ellentmondások, öncélú kirohanások és mások eredményeinek az "újrafelhasználásai" jellemezték, mint korábban. Budai Bernadett az MTI-nek azt mondta: ennél jóval többet vár Magyarország attól a politikustól, aki ilyen erős felhatalmazást csikart ki az ígéreteivel a választóktól és Orbán Viktor a mainál sokkal jobb válaszokkal tartozik Magyarországnak. Véleménye szerint az adócsökkentésről például két percen belül kimondta azt is, hogy lesz, meg azt is, hogy most nem lehet, miközben az első forduló előtt egyértelműen azonnali és nagyarányú adócsökkentést ígértek a választóknak. |
Orbán Viktor kijelentette: sem az IMF, sem az unió pénzügyi szervei "nem a főnökeink". Minden ország felelős a saját gazdaságpolitikájáért, Magyarország a sajátját tönkre tette az oligarchikus rendszerrel - vélekedett.
Kifejtette: Magyarország segítségre szorul, ha pedig segítséget veszünk igénybe, akkor tárgyalni kell, tudomásul kell venni, hogy aki a pénzt adja, azzal kell tárgyalni. Ennek a tárgyalásnak nem az célja, hogy "diktátumokat hallgassunk meg és ügyes alkudozásokkal szelídítsük azokat elfogadhatóvá" - fogalmazott.
Az MNB nem offshore-lovagok szálláshelye
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújítására, összevonására, az esetleges személyi változásokra vonatkozó kérdésre azt válaszolta: majd a frakciókkal megvitatják, megváltoztatják-e a két szervezetről szóló törvényeket. De - fűzte hozzá -, az egy másik kérdés, hogy a két intézmény ellátja-e azokat a feladatokat, amire létrehozták őket, "itt már több kétség merül fel".
A PSZÁF-ról azt mondta: az a dolga, hogy ne engedje, a magyar hitelfelvevők kiszolgáltatott helyzetbe kerüljenek. Orbán Viktor szerint most azt látni, hogy a hitelt felvevők kiszolgáltatottabbak más európai országokhoz képest a hitelezők erőfölényének.
Csak "oroszlánszerződések" léteznek, amelyekben az egyik fél rendszeresen visszaél túlhatalmával - fogalmazott. Ezt tétlenül nézte az állam és a parlament, illetve azok az állami szervek, amelyeknek ezt nem lett volna szabad eltűrniük. Indokolt néhány változást végrehajtani - vélekedett. Úgy fogalmazott: az MNB-re büszkék szeretnénk lenni, "beleértve a vezetőit is, az nem offshore-lovagok szálláshelye".
Mikor lehet új kormányunk?
London: reformlehetőség részletes program nélkül
Ki fél Orbán Viktortól, a "telivértől"?
Gyurcsány már a jobboldal leváltásán gondolkozik?
Elijesztheti a befektetőket Orbán?
Magyarország a Fideszé lett!
Miért vitette át a koronát Orbán a parlamentbe?
Orbán - ingatag vezető vagy uralkodó?
Nemzeti egység - kiegyezés nélkül?
MTI, Privátbankár