Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában elmondta: eljött az idő a gazdaságban is, hogy a régi helyébe új kerüljön.
A miniszterelnök úgy véli: a spekulatív kapitalizmus ideje lejárt, a termelő kapitalizmusnak van itt az ideje. A világban forgalomban lévő pénz mennyisége többszörösen meghaladja a valóságos étékmennyiséget. Ennek következménye a buborékok keletkezése, amelyek a válságok kitöréséhez vezetnek. Ahhoz, hogy ne kerüjön hátrányba, Magyarországnak is a termelő kapitalizmus felé kell fordulnia, vissza kell szorítani a spekulációt.
A miniszterelnök szerint a spekuláció az, amikor valaki úgy keres pénzt, hogy valakinek szükségszerűen kárt okoz. Munka pedig az, amikor valaki úgy keres pénzt, hogy közben értéket teremt, és másnak, az egész közösségnek a hasznára van.
Az "első akcióterv" néven emlegetett intézkedéscsomaggal kapcsolatban elmondta: olyan törvényjavaslatokat nyújtanak be, melyek célja egy új gazdasági rendszer és a kölcsönös felelősségvállalás rendszerének bevezetése.
A miniszterelnök kiemelte: a kormány talpra állítja a gazdaságot, újra lesz Magyarországon szociális biztonság, helyreállítják a demokratikus normákat, "újra mind a tízmillió magyarnak jó lesz majd magyarnak lennie".
Az akciótervbe foglalt intézkedések (folyamatosan frissítve):
- A kedvezményes, 19 helyett 10 százalékos társasági adókulcs az eddigi 50 millió helyett 500 milliós adóalapig lesz elérhető a magyar cégek számára.
- Egykulcsos, 16 százalékos családi jövedelemadó: 2 év alatt vezetik be, 1,3 millió adózót vonnak be a rendszerbe, fokozatosan eltörlik az adójóváírás rendszerét.
- A KKV-kat terhelő ún. kis adók közül 10-et eltörölnek.
- Bevezetik az adózás alá nem vont kereset fogalmát, és aki adózott jövedelemből másnak magánszemélyként munkalehetőséget biztosít, akkor ez után a jövedelem után ne kelljen újra adót fizetni.
- A vérszerinti egyenes ági rokonoknál az államnak sem illeték, sem adóbeszedés tekintetében semmi keresnivalója nincs. Az állam visszavonul a családokon belüli vagyonmozgások ellenőrzésétől.
- A beruházások során ma 51 engedélyt kell kérni, ennek harmadát a kormány eltörli.
- Alkalmi foglalkoztatás rendszerét egyszerűsítik, visszaállítják a régi rendszert, és megkezdik egy új kidolgozását.
- Az ingatlan bérbeadása esetén a bérbeadónak ne kelljen vállalkozóvá válnia.
- Adják vissza az embereknek a szabad gyümölcspárlathoz való jogot.
- Áfamentessé teszik az adományozást.
- A kistermelők élelmiszertermelési, -feldolgozási és -értékesítési feltételeit jelentősen könnyítik.
- Kibővítik a Széchenyi-kártyaprogramot, 50 millió forintig emelnék fel, és lehetne beruházásra, pályázati önerő céljára is felhasználni.
- Az uniós források rendszerét radikálisan átalakítják a KKV-k javára.
- Költségstopot hirdetnek az állami intézményeknél
- A közszféra bérkiadásait átalakítják.
- A költségvetési bérek felülvizsgálják.
- A külső megbízásokat és kiszervezéseket teljes körűen felülvizsgálják.
- A 60 napon túli végkielégítések és egyéb, béren felüli juttatások - mint szabadságmegváltás, titoktartási pénz - a költségvetési szférában 98 százalékkal lesznek megadóztatva.
- A költségvetési szférában havi bruttó kétmilliós fizetési plafont vezet be a kormány, az MNB-nél is.
- Az állami vagyonkezelés területén át kell térni a bértömeg-gazdálkodásra, elrendelik a bértömegcsökkentés legalább 15 százalékos mértékét, ami 48,2 milliárd forintos megtakarítást jelent.
- A pártokra jutó költségvetési támogatás mértékét még ebben az évben 15 százalékkal csökkentik.
- Költségvetési felügyelőket küldenek ki a jelentős közpénzzel gazdálkodó intézményekhez, köztük azokhoz is, amelyek eddig intézményi autonómiát élveztek.
- Teljes telefon-, bútor-, gépkocsivásárlási és -csere stopot rendelnek el a közszférában.
- Nemzeti eszközkezelő társaságot hoznak létre, hogy a bedőlt hitelek miatt a lakások ne kerüljenek ki a korábbi tulajdonosok kezéből.
- Bevezetik a bankadót: bankoknak, pénzügyi lízingcégeknek, biztosítóknak a költségvetésben eddig előirányzott 13 helyett 200 milliárdot kell befizetnie. A kormány elkötelezett a stabil bankrendszer mellett, a befizetést a kölcsönös felelősség elve indokolja. A részleteket még megtárgyalják a pénzpiaci szerepelőkkel. Egyelőre annyi biztos, hogy 3 évre vezetik be, majd 3 év alatt vezetik ki.
- Jelzálogjogot csak forint alapú hitelnél lehet majd bejegyezni - ez gyakorlatilag a deviza alapú lakáshitelek megszüntetését jelenti.
- Bevezetik a másodlagos élelmiszervizsgálatot, hogy "ne áramolhasson be Európa élemiszer-hulladéka akadálytalanul Magyarországra".
- A közüzemi díjak emelésére moratóriumot rendelnek el, és tárgyalást kezdeményeznek az ármegállapítás új rendszeréről az érintett vállalkozásokkal.
- 2010. december 31-ig meghosszabbítják a kilakoltatási moratóriumot.
Privátbankár