Kikre hallgat a miniszterelnök?
Ma délelőtt közgazdászokkal és állami szervezetek vezetőivel tárgyalt a Miniszterelnökségen Orbán Viktor kormányfő és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
A Miniszterelnökségen helyzetértékelést tartott a kormány és közgazdászok. Balra Arnold Mihály, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökhelyettese, Matolcsy György, Orbán Viktor valamint Szijjártó Péter látható. Jobbra elöl Bod Péter Ákos, egykori ipari miniszter, valamint Csaba László közgazdász, egyetemi tanár.
Jelen volt még Barcza György, a K&H Bank treasury részlegének vezető elemzője, Szász Károly, a PSZÁF régi-új vezetője valamint Járai Zsigmond, az MNB felügyelőbizottságának elnöke. (Fotók: Kovács Tamás, MTI)
A tárgyalás után Matolcsy György tartott sajtótájékoztatót, ahol elárulta, az egyeztetésen sok pontban egyetértettek a közgazdászokkal, a kormány mozgásterének megítélésben ugyanakkor voltak eltérések a kormány és a szakértők között.
A kormány és a közgazdászok egyetértettek abban, hogy elhúzódó válságra kell számítani az eurózónában, Matolcsy szerint az államadósság-probléma kiinduló pontja a mediterráneum. A nemzetgazdasági miniszter jelezte, hogy a legpesszimistább nézetek szerint akár 10 évig is elhúzódhat a krízis. "Ennek ellenére is meg kell tartanunk azokat az eredményeket, melyeket Magyarország az elmúlt egy évben elért" - húzta alá a tárcavezető.
A közgazdászok és a kormány is egyetértett abban, hogy a legégetőbb társadalmi és gazdasági probléma jelenleg a devizahitelesek helyzete, főleg azoké, akik svájci frankban adósodtak el. Matolcsy szerint abban is nagy volt az egyetértés, hogy az eddig bejelentett otthonvédelmi programot további elemekkel kell kiegészíteni. Az irány tehát jó, de még több konkrétumra van szükség - a szakminiszter ezzel utalt rá, hogy a bajbajutott adósok megsegítésében a kormány még nagyobb áldozatokat követelhet majd a bankoktól, a közrádióban tegnap erre maga Orbán Viktor is tett utalásokat.
Nem lesz csomag, de honnan lesz akkor pénz?
Matolcsy szerint a hiánycél tartható lesz az év végén, az államadósság csökkenthető. Mint mondta, a kormánynak sikerült a foglalkoztatottsági szintet rövid idő alatt emelnie, megállítani a fogyasztás további zuhanását, a gazdasági növekedés tekintetében pedig - még a ha második negyedéves adat a várakozások alatti is - sikerült felzárkózni Európához. Matolcsy szerint ezek olyan eredmények, melyeket nem szabad veszélyeztetni egy megszorító politikával, a kormány tehát tatja magát ahhoz az elképzeléséhez, hogy semmilyen megszorításra sem hajlandó. De akkor honnan lesz pénz?
Azt a tárcavezető sem titkolta, hogy az idei évben 100 milliárdos lukat kell betömnie a költségvetésben, amely abból adódik, hogy a növekedés a várt szint alatt marad, év végére nem valószínű, hogy teljesül a 3%-os GDP-növekedés elérése, márpedig a kormány korábban így számolt. Matolcsy a NAV vezetőivel egyeztetett, a délelőtti egyeztetésen Arnold Mihály, az adóhatóság elnökhelyettese elmondta, hogy a költségvetésbe nagyjából 600 milliárdnyi áfabefizetés nem folyik be, ezen pedig javítani kell.
A tárcavezető szerint erélyes és szigorú fellépést várnak el az adóhatóságtól, tenni fognak azért, hogy az adóbehajtás hatékonyabbá váljon. A szakminiszter szerint még idén több százmilliárdot nyerhet ezzel a költségvetés.
Lesznek-e újabb adók?
Plusz adók kivetéséről nem beszélt a miniszter, aki jelezte, hogy a jövőheti kihelyezett kormányülésen még napirenden lesz a 2011-es költségvetés ügye. Annyit elöljáróban jelzett, hogy a magyar adópolitika világos, a jövedelmet terhelő adókat nem emeli a kormányzat, a fogyasztást terhelő tételekkel kívánják kiegészíteni továbbra is a bevételeket. Hogy ez egészen pontosan mit is jelent a jövőre nézve, az kérdés továbbra is. Matolcsy továbbra is hangoztatta, hogy Magyarország nem zárja be magát az "európai adósságketrecbe".
A miniszter beszélt a Széll Kálmán Terv "elmélyítéséről". Ez tulajdonképpen azt a kétlépcsős bürokráciacsökkentő csomagot jelenti, melynek egy részét már bejelentették, és főleg a vállalkozások terheit csökkenti ("ez egy 105 + 400 milliárdos könnyebbség" - jelezte a miniszter); illetve amelynek második felvonását éppen két napja jelentette be a kormányzat, és főleg az állampolgári terheket igyekszik csökkenteni. Matolcsy szerint ez utóbbi is mintegy 400 milliárd forintos "megkönnyebbülést" jelent a gazdaságnak.
Van még egy 260 milliárdos számla, amit ki kell egyenlíteni
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a 100 milliárdos luk a gazdasági növekedés lassulás miatt keletkezett a büdzsében, könnyen lehet ugyanakkor, hogy még több forrásra lesz szüksége a költségvetésnek. Az Unió által elkaszált áfatörvény miatt ugyanis a visszatartott forgalmi adót a kormánynak ki kell fizetnie, az NGM tervei szerint erre ősszel sor kerül, a ceh 260 milliárd forintos.
A délelőtti egyeztetés és a sajtótájékoztató fontos üzenet lehet a befektetőknek, a kormány ugyanis a lassuló gazdasági növekedés ellenére is világos célként fogalmazta meg a hiánycél tartását, amit mérvadónak tekint a 2012-es célszám kapcsán is. A fajsúlyos bejelentések ugyanakkor elmaradtak, meglehet, most épp az okozott volna meglepetést, ha a kormány részletesen beszámol terveiről.
Privátbankár - Zsiborás Gergő