.jpg)
A Fidesz politikájában nem számít új elemnek az állami tulajdon megjelenítése a bankrendszerben, amelynek aktualitást ad a hiteleket törlesztők bankellenes hangulatának erősödése - mondta a Nézőpont Intézet kutatásvezetője.
A politológus szerint a magyar jobb- és baloldal "régi véleménykülönbsége" a bankrendszerben történő állami tulajdonszerzés kérdése. Hozzátette: az MSZP-SZDSZ-kormány 2002 után – a Fidesz tiltakozása ellenére – privatizálta az állami tulajdonú pénzintézeteket.
Mráz Ágoston Sámuel szerint a forint árfolyamának gyors gyengülése miatt új helyzet állt elő. A törlesztőrészletek emelkedése miatt egy többmilliós réteg válik személyesen is érintettjévé és kárvallottjává a magyar fizetőeszköz leértékelődésének.
A politika erre a jelenségre próbál válaszokat adni, amit mutatnak az utóbbi időben megszaporodott, a bankokkal szembeni kritikus nyilatkozatok is. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és más szocialista politikusok is február óta támadják folyamatosan a bankok hitelezési gyakorlatát - mutatott rá.
Az elemző szerint most az ellenzéki oldal is előállt a saját értékvilágának megfelelő bankkritikával. Hozzátette: Orbán Viktor megfogalmazása teljesen összhangban van a Fidesz hosszú évek óta tartó programjával, ugyanis a pártelnök már kormányfőként is szükségesnek találta egy állami tulajdonú magyar bank létrehozását.
Az MTI által megkérdezett más szakértők nem kívántak nyilatkozni, mondván, egyelőre nem igazán értik a bejelentést. Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke szerint Orbán Viktor pénteki országértékelőjében beszél majd további részletekről.
Ma délután értékel Orbán
Orbán: mi már más dimenzióban gondolkodunk
Orbán: mindent elölről kell kezdeni
A szocialisták megírták Orbán beszédét?
Ilyen kemény kritikát Gyurcsány még nem kapott
MTI