Magyarországnak arra kell felkészülnie, hogy az eurót folyamatosan támadások alatt tartó össztűz által meghatározott térben, hangulatban, politikai erőtérben kell majd végezni a munkát - hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, hogy az euróválságnak, a pénzügyi válságnak reálgazdasági következményei is vannak, elsősorban a gazdasági növekedés mértéke, minősége szempontjából.
Orbán szerint a támadások után elismerik Magyarország teljesítményét
Európában mára bevetté váltak azok a nem ortodox gazdasági intézkedések, amelyek miatt a magyar kormányt az elmúlt egy évben össztűz alá vették - hangsúlyozta Orbán Viktor a külképviselet-vezetői értekezleten hétfőn a Külügyminisztériumban.
"Erre tessék" - Orbán Viktor és Jose Manuel Barroso márciusban.
A kormányfő a külföldön dolgozó magyar diplomaták előtt azt mondta: bár a bankadó miatt "kis híján keresztre feszítettek minket", mára tizenkét európai állam vezetett be bankadót, bár a különadók miatt perben áll Magyarország, egyre több európai állam ró ki különadót egyes ágazatokra, és ma már "minden második miniszterelnök munkaalapú gazdaságról beszél".
A bankok egységes, európai megadóztatása ismét napirendre került Brüsszelben is. Magyarország az EU-tagok közül elsőként vezette be a pénzintézetek megsarcolását, annak terhe majd´ a két-háromszorosa az európai átlagnak. Az EB korábban ezt kifogásolta is, mire válaszul a kormány ígéretet tett rá, 3 évben belül átveszik az uniós gyakorlatot, ami azt jelenti, hogy vélhetően a különadó nem szűnik meg, csak annak mértékét csökkentik majd. A 200 milliárdos teher a hazai pénzpiac több szereplőjének eredményességét rontotta le drasztikusan.
Orbán Viktor szerint az Európában most lejátszódó folyamatok azt mutatják, hogy a magyar kabinet korábban szalonképtelennek bélyegzett gazdasági intézkedései mára "mainstreammé", bevetté váltak az Európai Unióban.
Nem lehetünk görögök
A kormányfő szerint Magyarország nagyon súlyos veszélyhelyzetbe sodródott az elmúlt három hónapban az euróválság miatt, ezért az ősz nehéz, a szuverenitásért folytatott küzdelemmel teli időszak lesz. Orbán Viktor korábban utalt rá, hogy az ősszel fontos intézkedéseket hozhat meg a kormány. Ezek egy része fájdalmas is lehet, hiszen a gazdasági növekedés elmarad a kormány várakozásaitól. Pénteken a Privátbankárnak nyilatkozó elemző elmondta: a 3%-os bővülés ma már csak álom, a 2%-os plusz is szép teljesítmény lenne. Az egykulcsos adórendszer bevezetése okozta bevételt kiesést így a gyatrább gazdasági teljesítménnyel egészülhet ki, vagyis a GDP-hez mért államadósság nem fog a várt ütemben csökkenni, és nehezebb lesz tartani is hiánycélt is.
A miniszterelnök azt mondta, folytatni kell a több mint egy évvel ezelőtt megkezdett változásokat, különben Magyarország visszasodródik a görög útra, és pénzügyi spekulánsok miatt elveszti szuverenitását. A Görögország jövőjét meghatározó döntéseket már nem Görögország hozza, Magyarországnak ezt az utat mindenképpen el kell kerülnie - tette hozzá.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy ehhez több gazdasági intézkedésre lesz szükség, és ősszel meg kell hozni a még hátralévő sarkalatos törvényeket is. Szavai szerint ha ezt a munkát nem végzik el idén, jövőre már csak sokkal rosszabb hatásfokkal nyílik majd rá lehetőség. Ez azt jelenti, hogy rég volt olyan nehéz időszaka a magyar társadalomnak és közéletnek, mint amilyen a most következő ősz lesz - jelentette ki.
MTI, Privátbankár