1p
Nem könnyű a frissdiplomások élete, hiszen álláskereséskor sok helyen gyakorlatot várnának el a munkadók, munkahely nélkül viszont nem szerezhető gyakorlat
Nem könnyű a frissdiplomások élete, hiszen álláskereséskor sok helyen gyakorlatot várnának el a munkadók, munkahely nélkül viszont nem szerezhető meg egykönnyen a gyakorlat.

A frissdiplomás közgazdászok az iskolapadból kikerülve gyakran találják szemben magukat azzal a problémával, hogy az áhított pozícióra több éves munkatapasztalattal rendelkező szakembert keresnek, és a gyakornoki programok száma is véges. Ilyenkor jogosan merül fel bennük a kérdés: „Hogyan szerezzek tapasztalatot, ha anélkül sehova nem vesznek fel?”

A Verlag Dashöfer Szakkiadó utánajárt, hogy mi az oka, ha egy cég nem szívesen alkalmaz pályakezdőket, és mit gondolnak a frissdiplomások saját tudásukról, képességeikről. A felmérésben pénzügyi, számviteli területen munkáltatói oldalról közel 400 fő, a leendő munkavállalói oldalról 430 fő vett részt.

Nincs pénz pályakezdőkre, gyakornokokra?

A válaszadó cégek 59%-a egyáltalán nem alkalmaz pályakezdőket, és 35%-a is csak esetenként vesz fel gyakorlati tapasztalat nélküli munkavállalót. 79%-uknál még a kötelező gyakorlati idő eltöltésére sincs a hallgatóknak lehetősége. Ezt elsősorban a cégek anyagi helyzetével indokolták. Sok helyen létszámstop van, új munkavállalók felvételére nem nyílik lehetőség. Ha mégis, akkor gyakorlott szakembereket keresnek. Ez elég ellentmondásosnak tűnik, hiszen a pályakezdők munkabére alacsonyabb, nem beszélve a gyakornokokról. A valódi ok tehát máshol keresendő.

Ha mégis sikerül elhelyezkedni...

Egy korábbi felmérés rámutat: megéri tanulni, mert diplomával jóval többet lehet keresni. Az egyetemi diploma többet fial, mint a főiskolai, bár nem mindegy, hogy milyen iparágban helyezkedik el valaki. A legmagasabb fizetést a telekommunikáció területén várhatják a diplomások, a legkevesebbet pedig akkor, ha az egészségügyben, oktatási intézményekben vagy művelődési központokban helyezkednek el. Részletek>>

A gyakorlati ismeretek hiányát, illetve a betanítással járó nehézségeket a cégek közel egyötöde emelte ki. Az álláskereső fiatalok elsősorban a számítástechnikai ismereteikkel nincsenek megelégedve, de jelentős hányaduk jelölte meg a nyelvtudást, gyakorlati munkatapasztalatot valamint kommunikációs, prezentációs készségüket hiányosságként. A munkáltatói oldalról főként a számítógépes programok kezelése és a gyakorlati mindennapi munkában jellemző feladatokhoz való hozzáértés jelenik meg hiányosságként. Ezek közül is főként a bevallások, jelentések, analitikák készítésének, gyakorlati könyvelési feladatok ellátásának, hibák felismerésének és azok javításának képessége hiányzik.

A nyelvtudás az állás megszerzésénél döntő jelentőségű, és ennek hiánya könnyen kideríthető. A fent említett további képességeket, illetve készségeket nehéz mérni, az ezekbeli hiányosságot a munkakezdés után látják a munkáltatók. Az iskolákban sajnos ezeket nem tanulják meg megfelelő mélységig a hallgatók.

Az ismeretség is lényeges

Természetes, hogy egy elismert intézményben jó eredményekkel végzett frissdiplomás elvárja, hogy egy jó állást szerezzen meg, de a cégek többségénél (87%) a gyakorlati tapasztalat fontosabb a végzettségnél.

Az álláskeresés módján is sok múlhat, és ez még inkább megnehezíti a dolgot. Pozitívnak mondható, hogy az álláskeresők jellemzően több helyen keresnek együttesen állást, hiszen a cégek inkább csak kevés csatornát választanak az új munkatárs megtalálására. A munkaadói oldal több mint fele elsősorban ismeretségi körében keresi az új munkavállalót, ezzel szemben az elsődleges munkakeresési helyszínek a frissdiplomások körében az álláskeresési portálok. A válaszadók 93%-a itt keresi a jövendő munkahelyét, míg a cégek csupán 19%-a kínálja fel ilyen oldalon a betöltendő pozíciót. A vállalkozások az ismeretségi körükön és az állásközvetítő portálokon kívül a legjellemzőbben a munkaügyi hivatalokat és az újsághirdetéseket használják a leendő kolléga megtalálására.

A pályakezdők elhelyezkedési nehézségei miatt okolhatjuk a képzés minőségét, az egész oktatási rendszert, a cégeket vagy akár a diákokat is, de nem szabad elfelejteni, hogy akik már végeztek, illetve végezni fognak a közeljövőben, nem találják magukat könnyű helyzetben, ha a végzettségüknek megfelelő állás megszerzésére törekednek. Gyakorlati tapasztalat nélkül nehéz az elhelyezkedés, viszont ha nem tudnak elhelyezkedni szakmájukban, a gyakorlati tudás is hiányozni fog.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG