.jpg)
Rytkó Emília, az OVI vezetője közölte: az Országos Választási Bizottság szerda esti ülésén rendeli el az ívek hitelesítését, és maghatározza a napot, amikor a hitelesítést be kell fejezni. (A választási irodának a hitelesítésre 45 napja van).
Tarlós István az ívek átadása utáni rövid sajtótájékoztatón elmondta: azt remélik, hogy az OVB nem él majd azzal a lehetőséggel, hogy a 45 napon túl még 30 nappal meghosszabbítja az ívek hitelesítésére rendelkezésre álló időt. A politikus szerint ez nehezen lenne igazolható a közvélemény előtt. Mint fogalmazott, az OVB döntését elvileg követheti egy beadvány is a Legfelsőbb Bírósághoz, amely hat nappal hosszabbíthatja meg az eljárást, de erre még soha nem volt példa a népszavazások során.
Tarlós István megismételte korábbi bejelentését, miszerint az ívek leadása után a Fidesz petíció formájában folytatja az aláírásgyűjtést a népszavazás támogatására.
A népszavazási kampány vezetője be is mutatta a sajtónak azokat a kisméretű támogatói aláírásgyűjtő lapokat, amelyen három iksszel lehet jelölni, ha valaki egyetért a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésével. A petíción - amely egy A4-es lap negyedének méretével egyezik meg - az aláírók nevüket, címüket, telefonszámukat, e-mail címüket, illetve életkorukat adhatják meg. A lap alján a Fidesz-logó mellett kisbetűs felirat figyelmeztet arra, az aláírók hozzájárulnak ahhoz, hogy adataikat a Fidesz kezelje és felhasználhassa jövőbeni hasonló megkeresés céljából, időbeni korlátozás nélkül. Az aláírókat arról is tájékoztatják, hogy az adatkezeléshez való hozzájárulásukat bármikor visszavonhatják az adatkezelőnél.
Nyitrai Zsolt elmondta: komoly igény van emberekben arra, hogy kifejtsék véleményüket ezekben a kérdésekben, így a petíciót forgalmasabb közterületeken, interneten keresztül, a Fidesz választókerületi irodáiban is lehet majd támogatni.
A távirati iroda azon felvetésére, hogy meddig folytatják az aláírásgyűjtést, Tarlós István azt mondta, ezt nem tudják megmondani, de azért sem mondanak határidőket, mert akkor megint "erről fog szólni a nóta". Szerinte ennek semmi köze népszavazás lényegéhez.
Az összegyűjtött aláírások beadása után a választási irodának 45 napja van, hogy ellenőrizze a gyűjtőíveket, majd az eredményről beszámol az Országos Választási Bizottságnak, amely az Országgyűlés elnökét tájékoztatja arról, megvan-e a szükséges, kérdésenkénti 200 ezer érvényes aláírás.
Az Országgyűlés elnöke ezt a soron következő ülésnapon bejelenti, ezt követően a parlamentnek 15 napja van arra, hogy elrendelje a népszavazást. Ezt a döntést még meg lehet támadni jogorvoslati kérelemmel, majd ennek lezárta után a köztársasági elnök jogosult a népszavazás napját kitűzni a népszavazást elrendelő országgyűlési határozat közzétételét követő, illetve jogorvoslat esetén az ennek elbírálását követő 90 napon belüli időpontra.
Péterfalvi: a Fidesz jogszerűen gyűjti a szimpatizánsok adatait
Az adatvédelmi biztos szerint a Fidesz jogszerűen gyűjti a párt szimpatizánsainak adatait. Péterfalvi Attila közölte: az ellenzéki párt szerdán jelentette be hivatalánál az újabb adatgyűjtést.
A távirati iroda azt követően kereste meg az ombudsmant, hogy Tarlós István, a Fidesz-KDNP népszavazási kampányának vezetője közölte: az ívek leadása után a Fidesz petíció formájában folytatja az aláírásgyűjtést a népszavazás támogatására. Tarlós István bemutatta azokat az aláírásgyűjtő lapokat, amelyeken jelölni lehet, ha valaki egyetért a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésével.
Péterfalvi Attila elmondta: a hivatalához érkezett bejelentés szerint a Fidesz azt kívánja felmérni, hogy az egyes kérdéseknek mekkora a támogatottsága. Ez - mint mondta - egyfajta szimpatizánsgyűjtési akció. Kifejtette: a pártszimpatizánsok adatainak gyűjtését nem tiltja jogszabály, a törvény ezzel kapcsolatban annyit ír elő, hogy az adatszolgáltatásnak önkéntesnek kell lennie, és az érintetteknek ehhez írásban hozzájárulásukat kell adniuk, amit egyébként bármikor vissza is vonhatnak.
Az ombudsman megismételte korábbi közlését, ami szerint a Fideszhez hasonlóan az MSZP-nek és az SZDSZ-nek is van adatbázisa saját szimpatizánsairól. Péterfalvi Attila szerint, ha a jelenlegi szabályozás a politikának nem felel meg, van lehetőség arra, hogy azt törvényben szabályozzák. Utalt arra, hogy a parlament még nem fogadott el politikai marketingtörvényt.
Az adatvédelmi biztos ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a népszavazás során megszerzett adatokat nem lehet megőrizni vagy azokról másolatot készíteni.
Orbán: Minket nem lehet megfélemlíteni
Gyűlnek az aláírások - megfenyegettek egy Fidesz-aktivistát
Mától gyűjti a Fidesz az aláírásokat
MTI