Az ellenzéki MSZP- és LMP-frakció nem vesz részt az alkotmányjavaslatok aktuálisan zajló parlamenti tárgyalásán, de korábban, más előterjesztések vitája is sokszor hiányos padsorok előtt folyt. Az Országgyűlés házszabálya a képviselők jogai és kötelezettségei között azt rögzíti: "A képviselő joga és kötelessége, hogy kezdeményezően részt vegyen az Országgyűlés munkájában, elősegítse annak eredményes működését. Kötelessége részt venni az Országgyűlés ülésein, továbbá annak a bizottságnak az ülésein, amelynek tagja".
Nagy érvágás? A HVG múlt héten közölte a honatyák havi jövedelmi rangsorát. Ezek szerint, ha 1 milliós havi bruttó összjövedelemnél húznánk meg a határt, akkor Lukács Zoltán (MSZP) lenne az utolsó a sorban, ő az összesített lista 280. helyezettje. Ha az összbevételek tekintetében 900 ezres havi bruttó keresetnél húznánk egy vonalat, akkor a felett 320 képviselő lenne - a 386 tagú országgyűlésből. A 320. amúgy a rangsorban Szabó Vilmos (MSZP), akinek képviselői jelenti a teljes havi bevételét: 904 410 forintot. |
A bizottsági üléseken a testület tagja helyettese útján is képviseltetheti magát a hatályos házszabály értelmében. (A Jobbik a közelmúltban javaslatot nyújtott be e gyakorlat felszámolását kezdeményezve, azonban nem került tárgysorozatba indítványa; az ellenzéki párt ezt követően az Alkotmánybírósághoz fordult, kérve az országgyűlési bizottságok szavazásai során alkalmazott helyettesítés betiltását, az erre vonatkozó rendelkezést ellentétesnek tartva az alkotmány egyenlő mandátumra vonatkozó elvével.) A képviselőcsoportok egyébként saját frakciószabályzatukban is rendelkeznek tagjaik jogairól és kötelességeiről.
A vezető kormánypártnál - mint az a sajtóban nyilvánosságot kapott - például tavaly októbertől már nemcsak a szavazások alatt írnak elő kötelező parlamenti jelenlétet, hanem a viták alatt is: míg a határozathozatalok alatt minden frakciótagnak jelen kell lennie, és csak igazoltan lehet távol maradni, addig a "bennülési" rend szerint a viták alatt, egészen a plenáris ülés végéig mintegy hetven fideszes képviselőnek, az előterjesztőknek és az érintett kabinethez tartozóknak kötelező a jelenlét az ülésteremben. Azok a fideszes képviselők, akik nem jelentették be előzetesen a frakcióvezetésnek a távolmaradásukat a szavazások alól, fejenként 100 ezer forintos "bírságot" kell fizetniük.
MTI, Privátbankár