.jpg)
A bejelentésre esni kezdtek a tőzsdék, a devizapiacokon zárták a carry-trade pozíciókat, a befektetők menekültek a kockázatos pozíciókból. A reakció jogos lett volna, ha valóban recessziótól félne a világ, de láss csodát, péntekre helyre állt a „rend”: a jen visszagyengült, a tőzsdeindexek történelmi csúcsra jutottak, a kockázatos devizák ismét erősödtek - csak a dollár maradt gyenge.
A legutóbbi amerikai GDP adat 0,7%-os éves növekedési ütemet mutatott – ami igen alacsony a konkurens gazdaságok viszonylatában, ez az egyetlen mutató, mely pesszimizmusra ad okot. Valamennyi makrogazdasági indikátor a várakozásoknak megfelelően pozitív képet mutat. A legutóbbi munkaerőpiaci hírek meglepően magas munkahelyteremtést jeleztek a mezőgazdaságon kívüli szektorokban, valamint az ISM index, és a Chicago Beszerzési Menedzser Index is az üzleti aktivitás növekedését bizonyítják.
A fogyasztói bizalmi index január óta 100 pont fölött van, ami szintén optimizmusra ad okot, míg az inflációs mutatók gyorsuló áremelkedést mutatnak, amiből az következik, hogy a FED várhatóan nem vág kamatot a közeljövőben, sőt, egyre több elemző számít egy újabb kamatemelésre.
Ugyancsak pozitív jel a 10 éves amerikai állampapírhozam hirtelen emelkedése, mellyel az amerikai hozamgörbe „helyreállt”. Míg korábban az inverz hozamgörbéből sokan recessziót jósoltak, az elmúlt hetek mozgása nyomán ez a félelem alábbhagyott. Eközben a brit jegybank ismét a kamatokhoz nyúlt, és 5,75%-os alapkamattal jócskán megelőzte az USA alapkamatot. Ez nyílván rontja a dollár kamat-versenyképességét, ám az európai és svájci hozamszintekben nem történt jelentős emelkedés a dollárral szemben, Japán ugyancsak szinten tartott a rátát.
Az emelkedő olajárak továbbra is jelentős inflációs veszélyt jelentenek, így ez is az amerikai kamatvágás elleni érvek között említhető globális tényező. Jelenleg 1,3780 környékén van az euró/dollár keresztárfolyam, azaz a technikailag fontos 1,37-es szintet nem tudta visszakorrigálni. Amíg ez a támasz szint nem törik meg, várható hogy előbb vagy utóbb eljön az 1,39-es, illetve 1,40-es szint is. Feltehetően az 1,40 lehet egy tartósabb ellenállás - az 1,30-hoz hasonlóan - de csak akkor, ha az amerikai fundamentumok további javulást mutatnak.
Bár az adatok egyelőre nem indokolnak ilyen gyenge dollárt, úgy tűnik, hogy az olajból befolyó dollármilliárdokat az orosz és arab befektetők továbbra is euróba forgatják.
Legfrissebb devizaárfolyamok
180 forint alatt a dollár!
Csak a szerelem mentheti meg a dollárt (hanganyag)
Két gyors gyomros Amerikának, felállnak?
Elhasalt a zöldhasú: ilyen még nem volt
Misik Sándor - Hamilton ZRt.
www.hamilton.hu