Az intézkedésnek köszönhetően a pálinkafőzdék is hozzájuthatnak az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) mikrovállalkozásokat segítő forrásaihoz. - mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára. Ez maximum 35 millió forintot jelent, 60-65 százalékos támogatásintenzitás mellett. V. Németh Zsolt jelezte: a pálinkafőzés ösztönzése nemcsak a hagyományok tovább élését jelenti, hanem munkahelyteremtő erő is egyben, példaként említette a gyümölcstermelést. A minőségi gyümölcs pedig nélkülözhetetlen kelléke a jó pálinkának.
A Pálinka jövőképe elnevezésű konferencián V. Német Zsolt elmondta még: tavaly Magyarországon 1,26 millió liter - 50 fokos - pálinkát állítottak elő a kereskedelmi főzdék. A bérfőzdékben mintegy 9 millió liter - 50 fokos - pálinkát főztek. A magánfőzés keretében a bejelentett mennyiség elhanyagolható, 100 liter alatti volt.
Ahol lehetett, a soros elnökségi rendezvényeken is előkerült a pálinka
Elzárt csapok: komoly gondban a borfesztiválok A tavalyi év nagyon rossz évjárat volt a magyar borászoknak: sem mennyiségben, sem minőségben nem sikerült hozni egy átlagos év eredményeit. A magyar bort tavaly az időjárás sújtotta, idén pedig a támogatások radikális megvágása miatt kerülhetnek nehéz helyzetbe a borászok. |
Külön támogatási programot nem terveznek ugyan ezen a területen, de például a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) pályázati pénzeiből is juthat erre a területre - tette hozzá.
Piros László, a Pálinka Lovagrend nagymester a rendezvényen arról beszélt, hogy Magyarországon évente mintegy 1,6 millió hektoliterfoknyi - egy hektoliterfok 2 liter 50 fokos alkoholtartalmú italnak felel meg - égetett szesz kerül kereskedelmi forgalomba. Ennek a mennyiségnek a 40 százaléka volt pálinka a múlt évben. Ez utóbbi arány tíz év alatt 5 százalékról emelkedett 40 százalékra - tette hozzá, jelezve a pálinka népszerűségének hazai emelkedését.
A nagymester közölte: a bérfőzött pálinka mennyisége 6 millió hektoliterfok körül mozog. az export mennyisége pedig az összes pálinkamennyiség mintegy 5-10 százaléka. Az éves árbevétel pedig ebben a piaci szegmensben eléri az 50 milliárd forintot.
MTI