A két pénzintézet - amely a 12 ezer milliárd dolláros amerikai jelzáloghitel-piac csaknem felét garantálja - átmenetileg a Szövetségi Lakásügyi Finanszírozási Ügynökség (FHFA) felügyelete alá kerül. "A gazdaság és a piacok nem tudnak felépülni, amíg az ingatlanpiaci korrekciót jelentős részben magunk mögött nem tudjuk (...) a Fannie Mae és a Freddie Mac szerepe döntő fontosságú ahhoz, hogy túljussunk a nehezén" - fogalmazott a miniszter.
Bush úgy nyilatkozott: azért volt szükség a kormányzati beavatkozásra, mert a két intézet működésében mutatkozó zavarok "elfogadhatatlan kockázatot" jelentettek a gazdaságra. Az elnök szerint a jelzáloghitelezők nem tudták volna biztonságosan folytatni működésüket, így helyre kell állítani pénzügyi stabilitásukat és meg kell reformálni üzleti gyakorlatukat.
John McCain republikánus elnökjelölt közölte: szükségesnek ítéli az állami segélyakciót, de hosszabb távon privatizációt kell végrehajtani. A hitelpiacok stabilizálása után le kell csökkenteni a két cég portfólióját olyan méretűre, amikor már nem jelentenek veszélyt, majd privatizálva le kell vágni őket az adófizetők köldökzsinórjáról.
Elemzők szerint az Egyesült Államokat sújtó ingatlanpiaci válságból - amely a legmélyebb a nagy gazdasági világválság óta - nehéz lenne a kilábalás a Fannie Mae és Freddie Mac stabilizálása nélkül. |
A jelzálogpiaci hiteleket felvásárló, garantáló és azokat kötvényekké átfordító két magánhitelező állami megsegítéséről napok óta tárgyalások folytak. Washington néhány hete már kísérletet tett az átvételre, hogy megőrizzék a bajba jutott Fannie és Freddie működőképességét a mélyülő ingatlanpiaci válság közepette.
Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő FED elnöke nyilatkozatban biztosította támogatásáról a kormányzati döntést, amely minden idők legnagyobb állami segélyakciója lehet. "Ezek a szükséges lépések hozzájárulnak az amerikai ingatlanpiac megerősödéséhez, és elősegítik a stabilitást pénzpiacainkon" - közölte Bernanke.
A két cég részvényeinek árfolyama több mint 90 százalékkal esett az elmúlt egy évben, együttesen 15 milliárd dollár volt a veszteségük. Paulson szerint bármelyikük összeomlása "hatalmas zavarokat idézne elő a pénzpiacokon" az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt. |
A washingtoni pénzügyminisztérium első lépcsőben egy hónapon belül 5 milliárd dollár értékben vásárol jelzáloghitellel támogatott kötvényeket a Fannie Mae és a Freddie Mac cégtől. A kincstár a két intézetnél azonnal egymilliárd dollárért vásárol elsőbbségi részvénycsomagot, a későbbiekben pedig mindegyik céget 100 milliárd dollárig terjedő tőkeinjekcióval segítheti.
Triplázott Amerika: meglesz a 3%-os GDP
Hitelválság: újabb bank húzta le a redőnyt
Nem lesz az államé Fannie és Freddie
12 éves mélypont: teljes erővel dübörög a válság
Csőd-csúcs: nyugtató az amerikai betéteseknek
MTI