1p
Az amerikai kormány úgy döntött, átveszi a Fannie Mae és a Freddie Mac, a két legnagyobb jelzálog-hitelező irányítását - közölte Henry Paulson pénzügyminiszter. Az ügyben George Bush és a két elnökjelölt is megszólalt, mindannyian szükséges és helyes lépésről beszéltek
Az amerikai kormány úgy döntött, átveszi a Fannie Mae és a Freddie Mac, a két legnagyobb jelzálog-hitelező irányítását - közölte Henry Paulson pénzügyminiszter. Az ügyben George Bush elnök és a két nagy párt elnökjelöltje is megszólalt, mindannyian szükséges és helyes lépésről beszéltek.

A két pénzintézet - amely a 12 ezer milliárd dolláros amerikai jelzáloghitel-piac csaknem felét garantálja - átmenetileg a Szövetségi Lakásügyi Finanszírozási Ügynökség (FHFA) felügyelete alá kerül. "A gazdaság és a piacok nem tudnak felépülni, amíg az ingatlanpiaci korrekciót jelentős részben magunk mögött nem tudjuk (...) a Fannie Mae és a Freddie Mac szerepe döntő fontosságú ahhoz, hogy túljussunk a nehezén" - fogalmazott a miniszter.
   
Bush úgy nyilatkozott: azért volt szükség a kormányzati beavatkozásra, mert a két intézet működésében mutatkozó zavarok "elfogadhatatlan kockázatot" jelentettek a gazdaságra. Az elnök szerint a jelzáloghitelezők nem tudták volna biztonságosan folytatni működésüket, így helyre kell állítani pénzügyi stabilitásukat és meg kell reformálni üzleti gyakorlatukat.
   
John McCain republikánus elnökjelölt közölte: szükségesnek ítéli az állami segélyakciót, de hosszabb távon privatizációt kell végrehajtani. A hitelpiacok stabilizálása után le kell csökkenteni a két cég portfólióját olyan méretűre, amikor már nem jelentenek veszélyt, majd privatizálva le kell vágni őket az adófizetők köldökzsinórjáról.
   

Elemzők szerint az Egyesült Államokat sújtó ingatlanpiaci válságból - amely a legmélyebb a nagy gazdasági világválság óta - nehéz lenne a kilábalás a Fannie Mae és Freddie Mac stabilizálása nélkül.
A demokrata elnökjelölt, Barack Obama egyetértett: a lépésre szükség volt a mélyebb gazdasági válság elkerülése érdekében. Mint hangsúlyozta, a két céget azért kell kisegíteni, hogy megerősödjön a gazdaság és könnyítsenek a bajba jutott háztulajdonosoknak, nem pedig azért, hogy megfeleljenek a lobbisták és érdekcsoportok szeszélyeinek.
   
A jelzálogpiaci hiteleket felvásárló, garantáló és azokat kötvényekké átfordító két magánhitelező állami megsegítéséről napok óta tárgyalások folytak. Washington néhány hete már kísérletet tett az átvételre, hogy megőrizzék a bajba jutott Fannie és Freddie működőképességét a mélyülő ingatlanpiaci válság közepette.
   
Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő FED elnöke nyilatkozatban biztosította támogatásáról a kormányzati döntést, amely minden idők legnagyobb állami segélyakciója lehet. "Ezek a szükséges lépések hozzájárulnak az amerikai ingatlanpiac megerősödéséhez, és elősegítik a stabilitást pénzpiacainkon" - közölte Bernanke.
   
A két cég részvényeinek árfolyama több mint 90 százalékkal esett az elmúlt egy évben, együttesen 15 milliárd dollár volt a veszteségük. Paulson szerint bármelyikük összeomlása "hatalmas zavarokat idézne elő a pénzpiacokon" az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt.
A pénzügyi tárca közleménye szerint "nincs ok azt hinni", hogy a két cég veszteségeit az adófizetőkre terhelik. A pénzintézetek stabilizálódásáig az irányítást az FHFA látja el, az állami kincstár - amely elsőbbségi részvényeket szerez - szükség esetén egészen 2009. december 31-ig vállalja a két cég működésének finanszírozását. A kormány ezenkívül felvásárol a Fannie és Freddie jelzáloghitelek által támogatott kötvényeiből.
   
A washingtoni pénzügyminisztérium első lépcsőben egy hónapon belül 5 milliárd dollár értékben vásárol jelzáloghitellel támogatott kötvényeket a Fannie Mae és a Freddie Mac cégtől. A kincstár a két intézetnél azonnal egymilliárd dollárért vásárol elsőbbségi részvénycsomagot, a későbbiekben pedig mindegyik céget 100 milliárd dollárig terjedő tőkeinjekcióval segítheti.

Triplázott Amerika: meglesz a 3%-os GDP
Hitelválság: újabb bank húzta le a redőnyt
Nem lesz az államé Fannie és Freddie
12 éves mélypont: teljes erővel dübörög a válság
Csőd-csúcs: nyugtató az amerikai betéteseknek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG