.jpg)
A képet persze valamelyest árnyalja, hogy a zárolt vagy zárolással fenyegetett venezuelai külvagyon bőven nem éri el azoknak a lelőhelyeknek, olajlétesítményeknek az értékét, amelyeket viszont tavaly Venezuelában államosítottak egyetlen mozdulattal az Exxon és más nagy olajcégek vagyonából. Ha harc, hát legyen harc, mondja az Exxon, egy másik, brit érdekeltségű, ugyancsak keményen államosított cég pedig megpróbálja békésebb úton a megegyezést.
De a jelek szerint a forradalmár elnök nem igazán hajlandó arra, hogy kompromisszumot kössön az imperialistákkal. Mi lesz tehát, ha beváltja fenyegetését és leállítja a szállításokat az Egyesült Államok felé? Kétségtelen, az amerikai olajfogyasztás jelentős része továbbra is abból az országból származik, amely ma az amerikai tőke elleni világméretű harc zászlóvivője, nem kevesebb, mint napi egymillió négyszázezer hordónyi venezuelai olajat használnak az ördögi kapitalizmus fellegvárában. De úgy tűnik, Chavez elnöknek egyelőre nem sikerült térdre kényszerítenie az elnyomókat.
Ennek legfőbb jele, hogy fenyegetése mennyire nem ver hullámokat az Államokban. Pedig a venezuelai szocializmus élharcosa nyilván úgy képzelte, hogy az olajszállítások leállításának kilátása kétségbeesést és pánikot vált majd ki az amerikaiakban. Kétségtelen, az olajpiacon van némi nyugtalanság és áremelkedés, de ennek indokai között csak olykor emlegetik Chavez elvtárs forradalmi fenyegetését, inkább befolyásolja a piacot egy északi-tengeri műszaki probléma, meg a várható kemény téli idő Észak-Amerikában.
Chavez nyilatkozata sehol sem szerepel a top story-k között, mindenütt csak keresésre ugrott elő, akár a CNN, akár a Washington Post oldalán kutakodtam. Márpedig ez lehet Chavez számára a legelkeserítőbb, ha nem ijednek meg tőle, ha az imperialisták szűkölése nem erősíti hitelét, amire pedig nagy szüksége lenne – nem is annyira a világforradalom felé sodródó földgolyón, hanem inkább saját hazájában.
Merthogy a XXI. század szocialista forradalmának vezére december óta azon kell, hogy töprengjen, vajon a népe miért nem áll már egy emberként mögötte? Miért szavazták le például, hogy mostantól bármikor újra újraválasztható legyen? El ne felejtsem, ami a szállítások leállítását illeti, szakértők szerint nemcsak az olaj folyékony, hanem az olajpiac is, ha Venezuela elzárja a csapokat, máshol kinyitják.
Vagyis Venezuela valóban hatalmas károkat okozhat - saját magának, a kieső bevételek fékezhetetlen kútkitörésként rendítenék meg gazdaságát, és tán forradalmár elnökének pozícióját is.
Márványi Péter jegyzete
Clinton-csali: egy nő, aki mégsem az
Obama: demokrata a demokraták közt
A Fehér Házban katapultálhat a "légikalóz"
Az a bizonyos, ami üzemanyag nélkül repült
Aki nem erő-szakon végzett