Vásárláskor legyünk résen!
Kártyás vásárlás során - ahogyan pénzkivétkor is - általában kérik tőlünk, hogy írjuk be PIN kódunkat. Ilyenkor sohase veszítsük szem elől kártyánkat, a kód beírásakor pedig egyik kezünkkel mindenképpen takarjuk el a billentyűzetet.
Ellenőrizzük, hogy az erről szóló blokkon a helyes összeg szerepel-e, és ne hagyjuk a fizetés helyszínén ezt a papírt - a legjobb, ha megőrizzük. Erre probléma esetén egy esetleges későbbi reklamálásnál szükségünk lehet.
Ugyanez igaz a készpénzfelvételre is. Ahogyan már korábbi cikkünkben is felhívtuk rá a figyelmet, a kártyacsalók a legkülönfélébb trükköket képesek bevetni, hogy hozzáférjenek kártyánk adataihoz.
Azért, hogy megelőzzük, hogy lemásolhassák, már az ATM-hez való bejutáskor se használjuk bankkártyánkat (bármilyen mágnescsíkkal rendelkező műanyag lapocskával helyettesíthetjük), és mielőtt használjuk, vessünk néhány pillantást az automatára. Ha bármilyen rendellenességet, gyanús dolgot tapasztalunk, használjunk másik bankjegykiadót.
Ha mindent rendben találunk és elindítjuk a pénzkivétet, a legfontosabb, hogy PIN kódunkat itt se láthassa senki, gondosan takarjuk kezünkkel a billentyűzetet beíráskor.
Bár ennek költsége van, bármilyen visszaélésről hamar tudomást szerezhetünk a mobilbank szolgáltatás segítségével, amelynél minden pénzkivétről, kártyahasználatról azonnal tudomást szerezhetünk egy sms-értesítő által. Így amennyiben illetéktelen tranzakciót tapasztalunk, gyorsan tudunk cselekedni és letiltani kártyánkat.
Százmilliók nyomában: akcióban a hamiskártyások 540 millió forint. Ennyi kárt okoztak a bankkártyahamisítók, hackerek és más, bankkártyákkal visszaélő bűnözők 2010-ben az ártatlan áldozatoknak és ezáltal a bankoknak hazánkban a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. Az összeg nem csekély, és ráadásul egyre többet hallani ezekről a visszaélésekről. Bővebben>> |
Ennek használatával kapcsolatban azonban ugyancsak érdemes tudni néhány alapszabályt. Soha ne nyissuk meg internetbankunkat nyilvános helyen, idegen számítógépről, és ha mondjuk otthonunktól távol, hordozható számítógépünkkel szeretnénk ilyen módon pénzügyeinket intézni, akkor is figyeljünk, nehogy illetéktelenek láthassák, amint beírjuk a belépéshez szükséges kódunkat.
Állítsunk be napi limitet!
A napi limit beállításával megakadályozhatjuk, hogy ha mégis valaki hozzáfér számlánkhoz, e szint fölött tulajdonítson el pénzt tőlünk. Ennek beállítása legtöbbször ingyenes, sőt, ha nagyobb vásárlásra készülünk, ideiglenesen is megváltoztatható.
Vigyáznunk kell a kódra
A PIN kódot sohase tartsuk a kártya közvetlen közelében, ne jegyezzük fel olyan papírra, ahol a kártyánk is a közelben van. Ha mégis feljegyezzünk valahová, akkor úgy tegyük, hogy azt csak mi tudjuk értelmezni - rejtsük el mondjuk egy számsorban, vagy bármilyen más módon kódoljuk csak számunkra érthetően.
Ha mi választhatjuk meg kódunkat, akkor az ne egyszerű (1234), könnyen kitalálható, hozzánk köthető (pl. születési dátumunk) szám legyen. Amennyiben több bankkártyánk is van, ne ugyanaz legyen mindegyiknek a kódja. A kártyánkat ne adjuk kölcsön, ne áruljuk el kódunkat senkinek!
A PIN kódot telefonos adategyeztetéskor nem kérhetik, így ne áruljuk el az erről kérdezősködőnek, hiszen nagy valószínűséggel egy csalóval állunk szemben.
Interneten keresztüli, online fizetéskor sem kell megadnunk PIN kódunkat. Ilyenkor általában bankkártyánk számára, a lejárat dátumára és az úgynevezett CIV-kódra van csupán szükség.
Fontos megemlíteni, hogy a látra szóló számlán érdemes mindig annyi pénzt (vagy egy kis biztonsági tartalékkal többet) tartanunk, amennyit ténylegesen elköltésre szánunk.
Az ezen felüli megtakarításunkat mindig biztonságos helyen tartsuk, akár egy másik, kártyás tranzakciókra nem használt számlán, vagy lekötve.
Mindig óvjuk tehát bankkártyánkat és PIN kódunkat, nehogy illetéktelenek hozzájutahassanak a pénz megszerzéséhez szükséges információkhoz. Ha ezeket a könnyen betartható tanácsokat megfogadjuk, sokkal kisebb eséllyel válhatunk áldozattá.
Privátbankár - Szilágyi Balázs