.jpg)
A prognózisok zöme azonban 7,0-7,4 százalék között mozog, 7,17 százalékos átlaggal. A megkérdezett tíz londoni ház közül heten 7,0, illetve 7,1 százalékos éves ütemet jósoltak januárról; a szélesebb citybeli konszenzus 7,1 százalék.
A tavalyi negyedik negyedévi előzetes GDP-adatról széles, 0,4-1,4 százalékos sávban mozognak az előrejelzések az egy negyedévvel korábbi 0,9 százalékos éves ütem után.
A legborúlátóbb a mezőnyben a Merrill Lynch, amelynek londoni befektetési részlege 0,4 százalékos éves GDP-növekedési előrejelzést adott 2007 utolsó három hónapjára. A ház prognózisában ki is emeli, hogy nem ért egyet a 1,5 százalékos londoni konszenzusos áltaggal, mivel a nagy súlyú aktivitási adatok - az ipari és építőipari teljesítmény, a kiskereskedelmi forgalom, a fogyasztói bizalom - "egytől egyig csökkentek" a harmadik negyedévhez képest.
A londoni befektetési házak januári inflációs előrejelzései, éves összevetésben: Crédit Suisse: 7,0% BNP Paribas: 7,0% Lehman Brothers: 7,0% UBS: 7,0% Barclays Capital: 7,1% JP Morgan: 7,1% Merrill Lynch: 7,1% Dresdner Kleinwort: 7,2% Deutsche Bank: 7,4% Goldman Sachs: 7,8% |
A cég a gyenge növekedés miatt továbbra is számol egy-egy negyed százalékpontos jegybanki kamatcsökkentéssel áprilisban, illetve júniusban.
Ettől gyökeresen eltérő előrejelzést adott a Goldman Sachs londoni befektetési részlege, amely 7,8 százalékra tovább gyorsuló januári éves inflációt jósol - 0,9 százalékos tavalyi negyedik negyedévi éves GDP-növekedési előrejelzés mellett -, és azzal számol, hogy az MNB még ebben a hónapban agresszív, fél százalékpontos kamatemelést hajt végre, az év végéig az így elért 8,00 százalékon hagyva az alapkamatot.
A GS londoni elemzői valószínűsítik, hogy az MNB az új Inflációs jelentésben 3,8 százalékra, sőt, akár 4 százalékig is emelheti a jövőre szóló inflációs prognózist az eddigi 3 százalékról. A ház szerint, ha az MNB nem emel kamatot következő ülésein, az a forint jelentős gyengülésével járhat, tekintve a piac kamatemelési várakozásait.
A hivatalos inflációs előrejelzés emelését és a jegybanki szigorítást valószínűsítő londoni házak közé tartozik a Dresdner Kleinwort is. A cég előrejelzése szerint januárban 7,2 százalékra lassult az éves fogyasztói szintű infláció, és jóllehet "valószínűtlen", hogy az adatsor a keresleti oldali árnyomás erősödését fogja mutatni, a forint legutóbbi gyengülése, valamint az Inflációs jelentésben "jó eséllyel" szereplő, felfelé mutató felülvizsgálat növeli az esélyét egy "mérsékelt pénzügypolitikai szigorításnak" a következő hónapokban.
A JP Morgan londoni befektetési részlege is azt várja, hogy az MNB az új Inflációs jelentésben "3,5 százalék környékére" fogja emelni a 2009-re szóló inflációs előrejelzést, főleg a magasabb olajárak miatt. A ház azonban - amely 7,1 százalékos januári éves inflációt és 0,8 százalékos tavalyi negyedik negyedévi éves GDP-növekedést jósol - nem vár kamatemelést. Ugyanakkor a cég londoni elemzői kamatcsökkentést sem valószínűsítenek az első félévre, és a második félévben számolnak fél százalékpontos enyhítéssel, ami 7,00 százalékos év végi kamatszintet jelentene. Ez fél százalékponttal magasabb a JP Morgan korábbi 2008 végi kamatszint-prognózisánál.
A cég továbbra is 6,50 százalékon várja a kamatcsökkentési ciklus mélypontját, de most már 2009 közepe előtt nem számít ennek a szintnek az elérésére.
A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön teszi közzé a 2007 negyedik negyedéves GDP adatát az előzetes számok alapján. Tavaly a harmadik negyedévben a bruttó hazai termék 0,9 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva, a naptári hatás kiszűrésével 1 százalékkal nőtt.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2007 harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest mért gazdasági növekedés 0,3 százalék volt. Az első három negyedévben a bruttó hazai termék 1,5 százalékkal emelkedett. Kiigazítás nélkül - az előző év azonos időszakához viszonyítva - 2006 IV. negyedévében a GDP 3,7 százalékkal bővült, az év egészében 3,9 százalékkal nőtt. A naptári hatás kiszűrésével a IV. negyedévben a GDP az egy évvel korábbihoz képest 3,9 százalékkal, az év egészében 4 százalékkal bővült.
Az EU szerint elérjük a célokat, de csak szigorral
A zuhanó forint kamatemelésre késztet?
Egy kettesben reménykedhet az eurózóna
Veszélyes vizeken: mi lesz veled, forint?
EKB: Ne reménykedjenek a kamatvágásban
Beragadt az európai infláció - beragad a kamat is? (hanganyag)
MTI