Mikola Azarov ukrán miniszterelnök a helyszínen annyit mondott, hogy Ukrajna tanulmányozni fogja az elképzelést. Azarov sajtótitkára újságírók előtt hozzátette, hogy a kérdést nem vitatták meg a bizottság ülésén, hanem Putyin mintegy rögtönzött.
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója később elmondta: a két ország energetikai miniszterei és a két konszern vezetői a május 1-i ünnepek után nyomban összeülnek, és megvitatják a részleteket.
Miller kifejtette, hogy Ukrajna jelentős kitermelési, szállítási és tárolási vagyontárgyakkal bír, és hozzájuthatna az orosz tartalékokhoz. "Gáztartalékaink hatalmasak, a XXI. században mindenkinek jut belőlük elég" - mondta. Oroszország viszont befektetne mind az ukrajnai kitermelési, mind a gázszállítási objektumokba.
Az Interfax a Gázinformáció Ügynökséget (AGI) idézve azt írta, hogy Ukrajna része az egyesített konszernben mintegy 6 százalék lehetne. A két konszern vagyona együttesen 260 milliárd dollár, bevétele 119 milliárd dollár az AGI számításai szerint. Így a vagyon alapján számítva az ukrán rész 6,1, a bevételből kiindulva 5,8 százalék lehetne. Ezen az alapon Ukrajna egy helyre tarthat igényt az igazgató tanácsban, de csak a Gazprom támogatásával.
Mark Urnov politológus az elképzeléssel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyesülés megoldaná az európai gázszállítások biztonságának kérdését, orosz beruházásokat vonz Ukrajnába és elősegíti a gazdasági integrációt. Az orosz fél számára ez kétségtelenül előnyös lenne, mivel megoldaná az összes szállítási problémát.
Az államközi bizottság ülésén megvitatott egyéb témákat - az atomenergetikai együttműködést és a Fekete-tengeri Flotta állomásozására vonatkozó szerződés korábbi meghosszabbítását - is figyelembe véve a szakértő szerint lényegében Ukrajna integrálódik az Oroszországi Föderációba.
"A kérdés azonban az, mennyire lesz mindez tartós, hiszen Ukrajnában távolról sem mindenki óhajt ilyen integrációt, és ez természetesen mobilizálja majd az ellenzéket, és ha válás lesz a vége, az nagyon fájdalmas lesz Oroszország számára" - mondta Urnov, és utalt arra, hogy Viktor Janukovics elnököt viszonylag csekély szavazattöbbséggel választották meg.
Szergej Kirijenko, a Roszatom vezérigazgatója a sajtónak elmondta, hogy a Hmelnyickij atomerőmű 3. és 4. tömjének építéséről kötendő megállapodást az építés finanszírozására vonatkozó szerződéssel együtt fogják aláírni. Hozzátette, hogy a nukleáris energetika terén való együttműködés keretében szó lehet vegyes vállalat paritásos alapon való létrehozásáról is, és a nukleáris fűtőanyag szállításáról szóló szerződést 15-25 évre is megköthetik. Az utóbbi esetben Ukrajna akár egymilliárd dolláros engedményt is kaphat, mert minél hosszabb távú a szerződés, annál nagyobb az engedmény - mondta Kirijenko.
Andrej Klepacs orosz gazdaságfejlesztési miniszter arról szólt, hogy a VTB bank kész 500 millió dolláros hitelt nyújtani Ukrajnának a költségvetési célok finanszírozására, amikor ezt Kijev kéri.
Putyin kijelentette, hogy az Ukrajnának szállított gáz vámját nullára csökkentették, s hogy pénteken alá is írta a vonatkozó kormányhatározatot.
Az ukrán kormányfő jelezte, hogy több tucat együttműködési megállapodást készítettek elő, s hogy októberre tűzték ki az államközi bizottság következő ülésének időpontját.
Kijelentette, hogy Ukrajna a gáztranzit volumenének növekedésére számít, s hogy a felek megállapodtak abban, hogy vizsgálják a kérdést. Azt mondta, Ukrajna saját maga akarja gyártani a nukleáris fűtőanyagot, és számít Oroszország segítségére az üzem felépítésében.
Szakértők szerint a gáztranzit növelése gondot okozhat, hiszen az Északi és a Déli Áramlat gázvezetékek építésének fő célja éppen Ukrajna elkerülése lett volna, ennek megfelelő kapacitással épülnek, és üzembe helyezésükkel eleve csökkent volna az Ukrajnán áthaladó orosz gáz mennyisége.
Gázháború: elásták a csatabárdot
Janukovics szembemegy az IMF-fel
Nem lepődnénk meg egy újabb gázválságon
MTI