
Fodor Gábor szavai szerint az elmúlt egy hónapban a magyar fél határozott fellépése, illetve a minisztériumban meghozott döntések következtében megváltozott az osztrák álláspont. Ebben szerepe volt Sólyom László köztársasági elnöknek, illetve a Rába habzása ellen fellépő civil szervezeteknek, a környezetvédelmi bizottságnak, és "politikustársaimnak is, akik nyomásgyakorlásukkal hozzásegítettek a gyors megoldás megszületéséhez".
Fodor Gábor miniszter 2007. május 10-én visszavonta a jennersdorfi bőrgyár vízjogi engedélyéhez való magyar hozzájárulást, mivel az üzem évek óta nem szüntette meg a Rába szennyezését, súlyos károkat okozva ezzel az osztrák határ menti magyar települések turizmusának és gazdaságának. A tárca megállapította, hogy két másik stájerországi bőrgyár (Wollsdorf Leder és Boxmark Feldbach) működését jogszerűtlen, mivel Ausztria megszegte a két ország közötti Határvízi Egyezmény 2. cikkelyét.
"Botrányos volt, hogy nem történt hat éven keresztül semmilyen továbblépés, csak a kifogások keresése" - mondta a köztársasági elnök. Sólyom László úgy vélte, "most már a két ország kapcsolatait beárnyékolja ez a botrányos szennyezés". |
A jennersdorfi Boxmark cipőgyár május elsejéig kapott határidőt, hogy megállítsa szennyeződést. Bugán József, Szentgotthárd környezetvédelmi kérdésekért felelős alpolgármestere május elsején azt nyilatkozta: annak ellenére, hogy letelt a megszabott határidő, ameddig az osztrákoknak a folyó szennyezését meg kellett volna szüntetniük, a Rába továbbra is habzott. Csütörtökön Olajos Péter Európai Parlamenti képviselő (EPP-ED, MDF), a Környezetvédelmi bizottság tagja bejelentéssel fordult Stavros Dimas Biztoshoz, amelyben arra szólította fel az Európai Bizottságot, hogy indítson hivatalos eljárást Ausztria ellen a habzó Rába ügyében. Májusban a két ország Környezetvédelmi miniszterei abban állapodtak meg, hogy kormányaik nem fordulnak az Európai Bizottsághoz szeptemberig.
Az osztrák parlament környezetvédelmi bizottsága úgy döntött, hogy meghallgatja a Rába-szennyezés és az Ausztria által Magyarországnak okozott egyéb környezeti problémák ügyében a két illetékes osztrák minisztert, az egyik képviselő pedig népszavazás kezdeményezését fogja javasolni a burgenlandi tartományi parlamentnek a burgenlandi Rábakeresztúron (Heiligenkreuz), Szentgotthárd túloldalán tervezett hulladékégető ügyében - közölte Bécsben Katona Kálmán (MDF), az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke.
A magyar ellenzéki képviselő szerint az általa felvetett környezeti problémák (habképződés a Rábán három ausztriai bőrgyár tevékenysége miatt, a Lapincs folyón keresztül a Rábába jutó sóterhelés, melyet a stájerországi, fürstenfeldi geotermikus erőmű okoz, illetve a rábakeresztúri hulladékégető terve) megértésre találtak az osztrák képviselők körében, és valamennyi ottani parlamenti frakció támogatólag
nyilatkozott a magyar törekvéseket illetően.
Tovább pezseg a Rába-ügy
Bőrgyári ütközet a Rába szennyezése miatt
Magyarország húzza vissza a táltos négyest
Az izzót lecseréljük, de az autót nem adjuk
Rendeződhet a szemétkérdés - már júliusban
Az Európai Bírósághoz fordul a kormány a széndioxid kvóták miatt
Valóban zöldek a számítógépek?