Az elemzés nem csupán a közvetlen egészségügyi károsodásokat és kiadásokat vette figyelembe, hanem a másodlagos tényezőket is, köztük a kábítószeres bűnözés hatásait, a munkahelyek elvesztését, a jövedelem-kieséseket és a munkaképesség csökkenését. A kutató összesítése szerint a 8,3 milliós lélekszámú alpesi országban a vizsgált évben, 2002-ben 72 ezer olyan kábítószerfüggő volt, akit "problémás drogfogyasztónak" lehet tekinteni. Azoknak a számát, akik életükben legalább egyszer kipróbáltak valamilyen ajzószert, Hauptmann 940 ezerre becsülte.
Alaposan leszedte a keresztvizet a kábítószer-fogyasztás megelőzésére indított szövetségi programról. "A foganatosított intézkedések ellenére a droghasználat évi 11,7 százalékkal növekszik. Józan ésszel csak azt lehet mondani, hogy a program fabatkát sem ér" - vélekedett. A maga részéről sokkal következetesebb és keményebb fellépését szorgalmazott, beleértve a büntetések szigorítását is.
A szövetségi egészségügyi minisztérium és egyéb hatósági szervek kétségbe vonták a jogpszichológus megállapításait. A tárca kábítószerügyben illetékes koordinátora kijelentette, hogy az ő számításuk szerint az ausztriai kábítószer-fogyasztók legföljebb fele annyian vannak mint amennyit a tanulmány szerzője megjelölt. Az utóbbi azzal vágott vissza, hogy az eddigi felmérések elsősorban közgazdászok és egészségügyi szakértők bevonásával történtek, ő viszont figyelembe vette például a bűnüldöző szervek és kriminológusok "tapasztalati értékeit" is.
Szakmai körökben ugyancsak kifogás érte az elemzésnél alkalmazott módszert, azt azonban a legtöbben elismerik: ilyen szerteágazó, tudományos igényű munka még nem készült az ausztriai droghelyzetről.
Drog helyett Tibet
Minden spanyol bankó kokós
Heroin: bármelyik lövés az utolsó lehet
Jól megél a maffia a magyar drogosokból
Az osztrákok ne diszkrimináljanak minket!
MTI