A Stabilitás Pénztárszövetség tagjai azoknak is időben újrautaltak, akik hibás adataikat 2011. május 31. után módosították, noha - a pénztárak többszöri kérése ellenére – ezzel kapcsolatban a mai napig nem született meg a vonatkozó jogszabály módosítása.
A pénztárak maradéktalanul eleget tettek a tb-rendszerbe történő átlépéshez kapcsolódó eljárási szabályokról szóló kormányrendelet előírásainak és a jogszabályban előírt határidőre – 2011. augusztus 31-ére - valamennyi magánnyugdíjpénztár befejezte az utalások indítását - jelentette be Bába Julianna, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke.
Jogszabályok mögött: rugalmasan kezelték a problémát
Az elnök kiemelte: annak ellenére, hogy a szükséges kormányrendelet a mai napig nem született meg, a pénztárak a hibás adatokkal rendelkező pénztártagok esetében, akik bejelentették a jelenlegi lakcímüket, szintén a jogszabályban szereplő határidőre elindították az újrautalást. De ezt mégis hogyan tehették meg?
A jogszabályok szerint a postának szeptember 16-a után kellett volna az eltévedt összegeket visszautalnia a pénztáraknak, akiknek ezek után a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapnak kellett volna átutalnia a kérdéses összegeket. A reálhozam így az adott egykori ügyfél tb-számlájára került volna (bár az egyéni számlák még nincsenek kialakítva).
Az ügyben az NGM és a PSZÁF felszólítása után végül is mind a Posta, mind pedig a pénztárak rugalmasságot tanúsítottak - így sikerülhetett a tegnap lejáró határidőig elutalni a reálhozamokat. Ez csak azokra az egykori tagokra vonatkozik, akik jelezték pénztáruknak az új címüket (a márciusi határidő után). Az újrautalás nem lett volna a pénztárak feladata, vonatkozó jogszabályok híján a PSZÁF és a kormányzat is tehetetlen lett volna, ha kasszák nem utalják újra a pénzeket - közleményekkel ugyanis nem lehet jogszabályokat felülírni. Más kérdés, hogy az újrautalással a pénztárak és a Posta - mely saját üzletszabályzatát szegte meg - nem a szabályoknak megfelelően járt el.
Panasz esetén forduljon pénztárához!
Az érdekképviseleti szövetség felhívja a figyelmet, hogy a pénztártagot megillető hozamgarantált tőke - más néven reálhozam - összegét a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló 1997. évi LXXXII. törvény 3. számú mellékletében található képlet alapján kell számítani. Olvasóink megnyugtatására közöljük mi is a képletet, egy kis magyarázattal.
HTn = a hozamgarantált tőke összege, ha a pénztártagság n naptári hónapon keresztül állt fenn (azokat a hónapokat is beleértve, amelyeknek nem teljes időszakában állt fenn a tagsági jogviszony) bi = a pénztártagság i. hónapjában a tag egyéni számláján jóváírt kötelező és kiegészítő tagdíjbefizetés összege cpii = a pénztártagság i. hónapjának utolsó napja és a tagsági jogviszony utolsó napját megelőző hónap közötti időszakra vonatkozó, a KSH által közölt, előző hónaphoz mért fogyasztói árindexek szorzatával képzett inflációs ráta értéke. |
A volt tagnak akkor van reálhozama, ha a tag egyéni számlájának egyenlege - piaci értéken - a jogszabályban fordulónapként megjelölt 2011. május 31. napján nagyobb a törvényben meghatározott módon számított összegnél. A reálhozam mértéke minden egyes pénztártag esetében eltérő, mivel azt számos tényező befolyásolja.
Ezek közül a legfontosabbak: a tagsági jogviszony kezdete, a befizetett tagdíj nagysága, a tagdíjbefizetés rendszeressége (cash-flow hatás), a pénztár és portfólióváltás(ok) időpontja és iránya (az eltérő befektetési politikák miatti hozamok miatt). Ugyancsak fontos tényező az adott pénztári portfóliók teljesítménye, hozama az elszámolás fordulónapjáig és az infláció időbeli alakulása, hiszen a befizetések eltérő alakulása miatt az infláció hatása is más és más lesz. Mivel minden egyes pénztártag esete más, a Stabilitás azt tanácsolja, hogy a vitatott esetekben a pénztártagok forduljanak közvetlenül saját pénztárukhoz.
Kapunk értesítőt is
A Stabilitás közölte azt is, hogy a pénztárak a kifizetéseket követően a reálhozamok és tagdíj-kiegészítések nagyságáról – az idén elfogadott 87/2011 (V.31.) Kormányrendelet előírásai szerint – értesítést küldenek a pénztártagoknak. A rendelet megfogalmazása szerint „a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő pénztártag részére a 2010. és 2011. évre vonatkozó számlaértesítőt a kifizetést követő 5 munkanapon belül, de legkésőbb 2011. augusztus 31-ig kell megküldeni”.
A szövetség arra kéri a volt pénztártagokat, hogy várják meg az elszámolási értesítőt, amelyben szerepel, hogy a megtermelt hozamból mennyi az inflációt kompenzáló rész, amely a tőke összegével együtt az államkasszába került és mennyi a többlet teljesítményből adódó reálhozam. Amennyiben vitatják a kifizetések nagyságát, esetleges jogorvoslati kezdeményezéseikkel forduljanak közvetlenül saját pénztárukhoz a probléma tisztázása érdekében – tanácsolta Bába Julianna.
Privátbankár - Zsiborás Gergő