A Wikipedia szerint a magyar Túró Rudi története 1968-ig nyúlik vissza. A Budapesti Tejipari Vállalat Klein Sándort kérte fel a legújabb termékéhez kapcsolódó reklámpszichológiai kampány megtervezésére. Az ő fejéből pattant ki az elnevezés ötlete is. Ha a Rudival kapcsolatban önkéntelenül is pornográf asszociációi támadnak, ne higgye, hogy az ön fantáziája túl pajzán: a név már ´68-ban is kisebb botrányt kavart, a Hírlapkiadó Vállalat az erkölcstelen elnevezés miatt nem volt hajlandó Rudi-reklámot megjeleníteni az általa kiadott újságokban.
A rendszerváltáskor a gyártó üzemek privatizációja során a jogok a Friesland és a Danone tulajdonába kerültek. A klasszikus, piros pöttyös csomagolással a Friesland Túró Rudiját ismerhetjük - márpedig a közvélekedés és a reklámszlogen szerint a piros pöttyös az igazi Rudi. Kilencféle terméket szereztünk be, hogy az állítást egy vakteszt segítségével bírálhassuk el.
Elsőként a Mizo Robi nevű rudi-utánzat került górcsövünk alá. A Sole-Mizo termék csomagolása piros tehénfoltjainak köszönhetően a piros pöttyösre hasonlít. A különbség az, hogy Rudolf helyett Róbertnek nevezték el, valamint 100 százalék magyar túróból készül. A tesztelők közül volt, aki rögtön a piros pöttyösre tippelt a Róbert kóstolásakor, az állaga és az íze is sikert aratott. A külső borítás elég törékenynek bizonyult. A lehetséges 10-ből 7,75-ös átlagpontszámot ért el, ezzel a második helyen végzett tesztünkön.
A Tescóból kétféle rudit is beszereztünk, és mindkettő jól teljesített. A Tesco Színes sorozat Túródesszertje az átlagosnál vastagabb csokiborítással rendelkezik, ám ez szerencsére nem válik hátrányára, mivel nagyon finom. Kellemesen savanykás, enyhén vaníliás a töltelék, és bár sikere nem volt osztatlan, egyedül itt került elő az értékelők tarsolyából a 10-es. A Túródesszert 8-as átlagpontszámával megnyerte a versenyt.
A Túró Snack az Auchanban kapható, jellegtelen rózsaszín-kék csomagolásban. Csak külalakra hasonlít a rudira, a borítás inkább tejcsokis jellegű, a töltelék állaga inkább habos, egyáltalán nem citromos, édes. Az állaga mindenképp szokatlan, volt akinél emiatt simán 1 pontot kapott. Összhatásában nem rossz, de nem is túrórudis. A begyújtött 1-es ellenére 6,25-ös átlaggal a 4. helyet sikerült elcsípnie.
A Milli is eléggé mellélőtt Rudijánál a túrótöltelék állagával és ízével. Tejfölszerű, a túrókrémhez/krémtúróhoz is inkább hasonlít, mint a rudihoz. Hiányzik belőle az a savanykás íz, ami a régi idők rudiját állítólag a gyakran hosszú és szakszerűtlen tárolás miatt jellemezte. A külső borítás kapcsán megismerkedtünk a "mázgás" szakszóval is, ami jászsági gyökerekkel rendelkező tesztelőnk értelmezésében ezesetben a kerámiakészítés utolsó fázisaként felvitt fényes bevonatra utal. A Milli Rudi túl sok helyen változtatott a bevált recepten, így mindössze 5-ös átlagpontszámot ért el, ami a 6. helyre volt elég.
A Danone Milka Super Rudijából az XL-es változathoz jutottunk hozzá. A lila csomagolás egészen világosbarna rudit rejt, a tejcsokis bevonat (hiába alpesi), nem igazán versenyezhet az étbevonós megszokással. A csomagolás felirata szerint ez "az egyetlen super Rudi valódi Milka csokival", ami nem nagy teljesítmény, mivel többféle "super Rudiról" egyáltalán nem hallottunk. A csokiborítás elég vékony, a töltelék íze fura, eltér a megszokottól, és bár volt akinek ez tetszett, összességében túl savanyúnak ítéltük. 4,75 pontja a holtversenyes utolsó előtti helyezést eredményezte, ami a régi rudi egyik örökösétől meglehetősen gyenge teljesítménynek mondható.
Hatodikként tálaltuk a vaktesztelőknek a Friesland Pöttyös Túró Rudiját - természetesen a natúr étbevonós változatot. A "semmi extra" és a "semmilyen ízű" a ruditeszten határozottan pozitív jelzőnek bizonyultak, a Pöttyös ezek mellé még megkapta a krémes és a finom jelzőket is. Talán a töltelék jellegzetes fanyarsága az, ami leginkább elárulhatná a Pöttyöst, mindazonáltal senki sem hitte azt, hogy ez az Igazi. 7,25-ös átlagpontszámával végül a dobogó harmadik fokát csípte meg.
A puritán csomagolásba bújtatott CBA natúr Túró Desszert bevonó-borítása elég vékony. A rudi meglehetősen puha, a töltelék nem túl finom, kicsit keserű. Bár több 6-ost is kapott, egyes is jutott neki, 4,75-ös átlagpontszáma a holtversenyes hetedik-nyolcadik helyre volt elegendő.
A Gastroyal túrórúdról szakértő tesztelőnk ódákat zengett, ám nagy szerencsétlenségünkre a kísérlethez csak a light változatot tudtuk beszerezni. Ez cukrot nem tartalmaz, igazi vaníliát és valódi citromhéjat viszont igen. A cukor nagyon hiányzik belőle, valamiféle kókusz-szerű kesernyés mellékíze van a tölteléknek. Donald rágógumi-aroma és öblítő is felmerült a tesztelőkben a lehetséges összetevők között. 2,75 pontos eredménye és utolsó helyezése nem meglepő, legfeljebb a nem-light változat állítólagos finomságához képest.
A Tesco Gazdaságos Natúr túródesszert vékonysága miatt leginkább a "csoffadt" jelzővel jellemezhető. A kis átmérő nagy részét a csokibevonat teszi ki, a túrótöltelék ezért meglehetősen kis részben járul hozzá az összélményhez. A vékony cerka szokatlanul puha is, ám a tesztelők megennék, ha muszáj lenne. 5. helyezésével a Tesco olcsóbb versenyzőjével sem vallott szégyent a versenyben.
Ha a Túró Rudi elkészítésével otthon szeretne próbálkozni, ajánljuk a Nők Lapja archívumából származó receptet, amely kissé rendhagyó formában, ám házi körülmények között segíthet felidézni az élményt:
Tészta: 17 deka liszt, késhegynyi szódabikarbóna, 10 deka margarin, 1 evőkanál porcukor, 1 evőkanál kakaópor, 1 tojássárgája, 1 dl tejföl. Ezeket összegyúrjuk, kétfelé vesszük, zsírpapírral kibélelt őzgerinc formába tesszük.
Töltelék: 50 deka túró, 25 deka porcukor, 4 evőkanál búzadara, 4 tojássárgája, 2 csomag vaníliás cukor. A hozzávalókat összekeverjük, és a tésztával kibélelt formába tesszük. A tészta szélét ráhajtjuk. Lassú tűznél 35-40 percig sütjük. Kihűlés után kiborítjuk, és lehúzzuk róla a papírt.
Csokimáz: 2 evőkanál kakaót, 2 evőkanál cukrot kevés vízzel simára keverünk, majd sűrűre főzzük. Ezután beleteszünk 3 dekagramm vajat, majd azonnal a tésztára öntjük.
A Privátbankár.hu "Egy Kosaras naplója" rovatában megjelenő tesztek es összehasonlítások nem hivatásos piackutatók, minőségellenőrök szakmai módszertani eljárásával készülnek. A nem reprezentatív vizsgálatok során a szerkesztőség tagjai úgynevezett vaktesztek keretében, a termékek márkájának ismerete nélkül alakítják ki véleményüket, osztályozzák a termékeket többek közt azok csomagolása, illata és íze alapján. A cikkekben a tesztelést végzők saját véleményét, benyomásait adjuk közre, azokért felelősséget nem vállalunk, az egyes termékek vásárlására vagy elutasítására nem buzdítunk.
Szaloncukorteszt: sárga por nélkül jobb lenne az élet
Zsákos emberek, csokiutánzat: olcsó Mikulás-teszt
Mivel etetnek minket a sztárok? Ételfutár-teszt
Vége az áresőnek? Éves szinten még jók vagyunk!
Privátbankár