A 2010-es év két dolog miatt is fontos a Diákhitel Központ számára. Egyrészt az új tanév minden eddiginél alacsonyabb kamattal, 8,5%-kal indul; másrészt a jogszabályi háttér változása miatt június 17. óta a tulajdonosi jogok kezelése a Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) került át, az átadás-átvétel procedúrája után a nyáron az MFB pedig Bugár Csabát nevezte ki a központ új vezérigazgatójának.
A 2001 óta működő Diákhitel Központ júniusi "kamatdöntő" ülésén az eddig legalacsonyabb kamatszintet határozta meg, a 8,5%-os rátával az intézmény végleg maga mögött hagyta a válságot, amely a törlesztések tekintetében amúgy sem hagyott igazán mély nyomot a központ mérlegében - számolt be róla Őri András szóvivő.
Az átlagos, egy főre jutó hitelösszeg rekordot döntött
14 millió forint a bölcsőtől a diplomáig |
A hitelesek 56%-a tanul államilag támogatott képzésben, az összes ügyfél körében pedig a legnépszerűbb havi igényelt összeg a 40 ezer forintos tétel (az igénylők 41%-a kap ennyit havonta számlájára). Mindemellet viszont nőtt a maximális tételt választók aránya is.
Kiváló a törlesztési fegyelem
Miért ilyen olcsó a diákhitel? A diákhitelezéshez szükséges források nem terhelik a költségvetést. A szükséges pénzt a Diákhitel Központ a pénz- és tőkepiacról vonja be, az állami kezességvállalás miatt rendkívül kedvező áron. A hallgatói hitelrendszer önköltségi alapon működik, a Diákhitel Központ nem termelhet profitot, ugyanakkor a pénzügyi stabilitás érdekében veszteséget sem halmozhat fel. A finanszírozási háttér immár 4 pilléren nyugszik, mondta el Őri András. Az MFB és az uniós bank, az EIB hitelei mellett kötvények kibocsátásából származó pénzügyi hátteret most már kereskedelmi bankok rulírozó hitelei is dagasztják (az eddig 10 milliárdos tételt az Erste és a Takarékbank biztosította, de a központ újabb közbeszerzések kiírására készül). |
Ebben az évben 12 ezren, 2001 óta pedig közel 70 ezren fizették vissza teljes tartozásukat.
Az éremnek azonban két oldala van. Bár a törlesztők fizetési fegyelme - ez a fenti számokból is jól látszik - kiváló, vannak olyan ügyfelek is, akik az alacsony minimum részlet ellenére is beleesnek a "tartósan nem fizetők" kategóriájába. Ezek szám azonban évek óta nagyon alacsony, a tavalyi tanévben 3,1% volt. Őri András szerint ez inkább a "nemtörődömség és a hanyagság" miatt alakul így, hiszen a havi közel 4500 forintos törlesztő elmaradását nehezen lehetne szociális körülményekkel indokolni. A központ egyébként 6 havi elmaradás után bontja fel a hitelszerződést a problémás ügyfelekkel.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a 2001-ben - többek között brit szakemberek segítségével - kialakított magyar, jövedelemarányos diákhitel modelljét Nagy-Britanniában is be akarják vezetni, a Financial Times cikke szerint legalábbis komolyan fontolóra vették a "magyar rendszer" átvételét.
Privátbankár - Zsiborás Gergő