.jpg)
Duronelly Péter elmondta: 2007 második felében a világ pénz- és tőkepiacain meglehetősen negatív eseménysorozat kezdődött el, amelynek első komolyabb hatása az, hogy a befektetők menekülnek a kockázatosabb befektetési területekről, értékpapírokból. Ezt az idézte elő, hogy az utóbbi tíz évben a nemzetközi pénzpiacokon az úgynevezett származékos termékek - szaknyelven mondva - a derivatívák, igen jelentős szerepet kaptak.
"A derivatív piac hihetetlenül elszabadult" - mondta a befektetési igazgató. Ennek érzékeltetésére aláhúzta: míg tíz évvel ezelőtt a világ összesített GDP-jének kétszeresét tette ki a derivatív termékek összesített nagysága, addig 2007 nyarán már kilenc és félszeresére ugrott a származékos üzletek összesített forgalma a világ GDP-jéhez viszonyítva.
Duronelly Péter szerint a legnagyobb gond az, hogy napjainkra a származékos piac nemcsak hogy lényegesen nagyobb, mint az a piac, amelyen alapul, hanem egyes derivatív termékek már-már teljesen elszakadtak az alapul szolgáló piactól, pénzpiaci konstrukcióktól.
Elmondta: az elmúlt évben a kockázati felárak jelentősen megemelkedtek. Ennek érzékeltetésére egy számsort mutatott be a befektetési igazgató: míg 2004 nyarán a magyar állam, mint szuverén kibocsátó, különböző papírjai átlagban 0,2 százalékos kockázati prémiummal kerültek piacra, addig 2006 nyarán, a stabilizációs csomagot követően a kockázati felár 0,6 százalékot tett ki, napjainkban pedig ez a kamatprémium már 1,2 százalék.
Duronelly Péter kitért a forintárfolyam alakulására is. Az árfolyam vonatkozásában ez úgy néz ki, hogy az elmúlt hat év során három jelentősebb erősödés, illetve esés követte egymást. Nevezetesen 2001-ben erősödés volt tapasztalható, amely után a forint/euró árfolyam egy erős nemzeti valutát mutatott, 2003-ban az árfolyam lecsökkent 275 forint/euró körüli szintre, majd újra visszaerősödés következett, ezután újabb jelentős esés volt, amelynek során a forint árfolyama átment a beavatkozási sáv gyenge oldalára is, ezt követően az utóbbi másfél évben újabb erősödés, majd viszonylagos stabilitás jellemezte a forint árfolyamát az utóbbi időszakig.
"Ami most történik a forint árfolyamával, az erősen nemzetközi indíttatású, a befektetők ugyanis együtt kezelik a forintot a kockázatosabb nemzeti valuták árfolyamának alakulásával" - emelte ki.
Duronelly Péter szerint az idei év nagy kérdése az, hogy mi lesz az USA gazdaságának növekedésével. Jelenleg többen azt jósolják, hogy a kamatcsökkentések ellenére recesszióba megy át az amerikai gazdaság, ekkor várhatóan a kínai export is visszaesik, és Kínában az állami beruházások nőhetnek. Ha az Egyesült Államokban nem lesz recesszió, akkor is várhatóan megemelkednek az inflációs várakozások. Annyi bizonyos, hogy a világgazdaságban egy, a mostaninál magasabb infláció alakulhat ki, illetve más szerkezetű növekedésre lehet számítani.
A világ a következő években az ázsiai, illetve a jelentős olajexportáló országok keresletén alapuló növekedési pályát fog befutni, várhatóan magas nyersanyagárak, magas infláció kíséretében - mondta a befektetési igazgató.
Bebesy Dániel portfólió menedzser szerint Magyarország jelenleg a feltörekvő piacok kockázatosabb államai közé tartozik a befektetők megítélése szerint. Ez nem a mostani teljesítmény következménye, hisz tavaly a vártnál jobban alakult az államháztartási deficit, viszont a jelentősebb befektetők nem felejtik el a múltbeli gyengeségeket, nevezetesen a korábbi nagymértékű államháztartási hiányt, és ezt most negatívan befolyásolja a hazai GDP bővülésének jelenlegi megtorpanása, valamint az ezzel párhuzamos magas infláció.
Bebesy Dániel kiemelte: egyúttal egyfajta gyenge monetáris hitelességet érzékelnek a befektetők hosszabb időszak távlatában a magyar jegybank részéről. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt két-három év távlatában a jegybanknak többször is változtatni, illetve módosítani kellett középtávú inflációs célját, amit nem tolerálnak a befektetők.
"A jegybank részéről elméletileg felmerülhetne a sáveltörlés lehetősége, erre azonban reálisan három-négy hónap áll rendelkezésre, és a döntést a kormánnyal együtt kell meghozni" - mondta. Jelenleg sokkal inkább az a kérdés, hogy a monetáris tanács mikor és milyen mértékben emeli meg a jegybanki alapkamatot - hangsúlyozta a szakember.
A zuhanó forint kamatemelésre késztet?
Hullámvasút a devizapiacon: ma erősödött a forint
Megtámadhatják a forintot - reggeli rángatózás
Újabb kamatvágásra várnak a nemzetközi befektetők (hanganyag)
MTI