1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy a bizonytalanság a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon. Annyi biztos, hogy továbbra is magas kockázati felárral kell számolni a feltörekvő piacok papírjai esetében.
A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint nagy a bizonytalanság a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon, annyi bizonyos, hogy továbbra is magas kockázati felárral kell számolni a feltörekvő piacok papírjai esetében.

Duronelly Péter az alapkezelő tájékoztatóján elmondta: hátrány azonban Magyarországnak, hogy míg eddig a befektetők együtt "kezelték" a közép- és kelet-európai régió államait, addig most Magyarországot a kockázatosabb országok közé sorolták, így ennek megfelelően a magyar forint árfolyama együtt mozog - mostanában együtt gyengül - a román lejjel, illetve a dél-afrikai randdal.

Duronelly Péter elmondta: 2007 második felében a világ pénz- és tőkepiacain meglehetősen negatív eseménysorozat kezdődött el, amelynek első komolyabb hatása az, hogy a befektetők menekülnek a kockázatosabb befektetési területekről, értékpapírokból. Ezt az idézte elő, hogy az utóbbi tíz évben a nemzetközi pénzpiacokon az úgynevezett származékos termékek - szaknyelven mondva -  a derivatívák, igen jelentős szerepet kaptak.

"A derivatív piac hihetetlenül elszabadult" - mondta a befektetési igazgató. Ennek érzékeltetésére aláhúzta: míg tíz évvel ezelőtt a világ összesített GDP-jének kétszeresét tette ki a derivatív termékek összesített nagysága, addig 2007 nyarán már kilenc és félszeresére ugrott a származékos üzletek összesített forgalma a világ GDP-jéhez viszonyítva.

Duronelly Péter szerint a legnagyobb gond az, hogy napjainkra a származékos piac nemcsak hogy lényegesen nagyobb, mint az a piac, amelyen alapul, hanem egyes derivatív termékek már-már teljesen elszakadtak az alapul szolgáló piactól, pénzpiaci konstrukcióktól.

Elmondta: az elmúlt évben a kockázati felárak jelentősen megemelkedtek. Ennek érzékeltetésére egy számsort mutatott be a befektetési igazgató: míg 2004 nyarán a magyar állam, mint szuverén kibocsátó, különböző papírjai átlagban 0,2 százalékos kockázati prémiummal kerültek piacra, addig 2006 nyarán, a stabilizációs csomagot követően a kockázati felár 0,6 százalékot tett ki, napjainkban pedig ez a kamatprémium már 1,2 százalék.

Duronelly Péter kitért a forintárfolyam alakulására is. Az árfolyam vonatkozásában ez úgy néz ki, hogy az elmúlt hat év során három jelentősebb erősödés, illetve esés követte egymást. Nevezetesen 2001-ben erősödés volt tapasztalható, amely után a forint/euró árfolyam egy erős nemzeti valutát mutatott, 2003-ban az árfolyam lecsökkent 275 forint/euró körüli szintre, majd újra visszaerősödés következett, ezután újabb jelentős esés volt, amelynek során a forint árfolyama átment a beavatkozási sáv gyenge oldalára is, ezt követően az utóbbi másfél évben újabb erősödés, majd viszonylagos stabilitás jellemezte a forint árfolyamát az utóbbi időszakig.

"Ami most történik a forint árfolyamával, az erősen nemzetközi indíttatású, a befektetők ugyanis együtt kezelik a forintot a kockázatosabb nemzeti valuták árfolyamának alakulásával" - emelte ki.

Duronelly Péter szerint az idei év nagy kérdése az, hogy mi lesz az USA gazdaságának növekedésével. Jelenleg többen azt jósolják, hogy a kamatcsökkentések ellenére recesszióba megy át az amerikai gazdaság, ekkor várhatóan a kínai export is visszaesik, és Kínában az állami beruházások nőhetnek. Ha az Egyesült Államokban nem lesz recesszió, akkor is várhatóan megemelkednek az inflációs várakozások. Annyi bizonyos, hogy a világgazdaságban egy, a mostaninál magasabb infláció alakulhat ki, illetve más szerkezetű növekedésre lehet számítani.

A világ a következő években az ázsiai, illetve a jelentős olajexportáló országok keresletén alapuló növekedési pályát fog befutni, várhatóan magas nyersanyagárak, magas infláció kíséretében - mondta a befektetési igazgató.

Bebesy Dániel portfólió menedzser szerint Magyarország jelenleg a feltörekvő piacok kockázatosabb államai közé tartozik a befektetők megítélése szerint. Ez nem a mostani teljesítmény következménye, hisz tavaly a vártnál jobban alakult az államháztartási deficit, viszont a jelentősebb befektetők nem felejtik el a múltbeli gyengeségeket, nevezetesen a korábbi nagymértékű államháztartási hiányt, és ezt most negatívan befolyásolja a hazai GDP bővülésének jelenlegi megtorpanása, valamint az ezzel párhuzamos magas infláció.

Bebesy Dániel kiemelte: egyúttal egyfajta gyenge monetáris hitelességet érzékelnek a befektetők hosszabb időszak távlatában a magyar jegybank részéről. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt két-három év távlatában a jegybanknak többször is változtatni, illetve módosítani kellett középtávú inflációs célját, amit nem tolerálnak a befektetők.

"A jegybank részéről elméletileg felmerülhetne a sáveltörlés lehetősége, erre azonban reálisan három-négy  hónap áll rendelkezésre, és a döntést a kormánnyal együtt kell meghozni" - mondta. Jelenleg sokkal inkább az a kérdés, hogy a monetáris tanács mikor és milyen mértékben emeli meg a jegybanki alapkamatot - hangsúlyozta a szakember.

A zuhanó forint kamatemelésre késztet?
Hullámvasút a devizapiacon: ma erősödött a forint
Megtámadhatják a forintot - reggeli rángatózás
Újabb kamatvágásra várnak a nemzetközi befektetők (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG