Ilyen például az úgynevezett szándékolatlan roaming,ami amúgy "teljesen természetes jelenség". Arról van szó, hogy mobilcégek hálózatai a határok mentén átnyúlnak a másik országba - ez a technológiából adódó sajátosság, ami adottbesetben igen veszélyes is lehet a pénztárcánkra nézve. Ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy mobiltelefonálás vagy mobilinternetezés közben készülékünk a szomszédos ország hálózatára vált át, így viszont értelemszerűen nem a hazai tarifa szerint kell majd fizetnünk.
A belföldi tarifák kapcsán Takács Péter felhívta a mobilinternettel ismerkedők figyelmét, hogy a szolgáltatók által a mobiltelefon-előfizetéshez alapbeállításként nyújtott, úgynevezett start-csomagok használatával a mobilinternetezés sokkal többe is kerülhet, mint egy megfelelően megválasztott mobilinternet-csomag előfizetésével. Érdemes saját internetezési szokásainkhoz igazítani a kiválasztott tarifát. |
Csakhogy, ha hosszabb szakaszon tartózkodunk ilyen területen - például autózás közben -, akkor előfordulhat, hogy az értesítő sms-ek késnek, vagy csak az első - hálózatok szerinti - "határátlépésnél" kapunk ilyet, mivel mobiltelefonunk folyamatosan ingázik a két ország hálózata között. Érdemes emiatt az ún. operátorlogó figyelnünk kijelzőnkön, hiszen az mindig megmutatja, hogy éppen melyik szolgáltató jelét használjuk.
Plafon - uniós roamingrendelet
Július elsejétől az Európai Unió területén (valamint Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben) barangolva több mint 22 százalékkal csökken a hívásfogadás, 11 százalékkal a hívásindítás és közel 3 százalékkal az SMS-küldés bruttó fogyasztói ára. A szolgáltatóknak jövő csütörtöktől minden, az EU területén barangoló ügyfelüknél be kell állítaniuk az adatroamingot használók számára a számlasokktól megvédő értékhatárokat (ez nagyjából 50 eurós plafont jelent, lásd lejjebb). Akik viszont július előtt utaznak, azok kérhetik a szolgáltatójukat, hogy állítsanak be egy limitet.
Az EU roamingrendelete alapján – a június 1-jén az EU hivatalos lapjában megjelent 275,53 Ft/Euró árfolyammal számolva – az uniós országokban tartózkodva a hívásfogadás percenkénti legmagasabb bruttó ára az eddigi 66,90 forintról 51,66 forintra, a hívásindítás legmagasabb kiskereskedelmi ára pedig 151,41 forintról 134,32 forintra csökken július elsejével. A tarifákat a szolgáltatók határozzák meg, de az árak nem haladhatják meg a maximális értéket.
Hasonlítsa össze az árakat! A hatóság honlapján lehetőség van a tarifák összehasonlítására, Takács Péter képviselő szerint érdemes figyelni a különböző akciókra is, hogy elkerüljük a sokkoló számlákat. Az árösszehasonlító táblázatokat ITT találja. |
Az adatroaming esetében a szolgáltatók közötti elszámolás alapját jelentő nagykereskedelmi ár július elsején megabájtonként (MB) 1 euróról 0,8 euróra csökken. A nagykereskedelmi árak szabályozása ellenére sok esetben még mindig magas kiskereskedelmi adatroaming-díjak miatt az utóbbi időben sok fogyasztó a vártnál lényegesen magasabb számlával szembesült.
Március óta az úgynevezett számlasokk elkerülése érdekében a mobilszolgáltatóknak az EU területén mobilinternet-roamingot használó ügyfeleik számára lehetővé kell tenniük, hogy a szolgáltatás igénybe vételekor választhassanak egy olyan felső határt (limit értéket), amelynél az adott időszakban csak a fogyasztó külön kérésére lehet magasabb az adatforgalomért fizetendő számla.
A limit beállítása július elsejéig opció – azaz csak a fogyasztó kérésére kerül aktiválásra – utána azonban már kötelezettség lesz, azaz július 1-jétől a limitet minden olyan ügyfélnél alkalmazni kell, aki nem választott más értéket.
A rendelet szerint a szolgáltatók több korlátot is megállapíthatnak, akár összegben, akár adatforgalomban meghatározva a limitet. A megállapított limitek közül az úgynevezett alapértelmezett limit a számlázási időszakban nem haladhatja meg a nettó 50 eurót (a júliustól érvényes árfolyamon a bruttó 17,220,- forintot).
Privátbankár - Zsiborás Gergő