1p
Románia, amely tavaly még kiemelkedő ütemben növekedett, mély recesszióba süllyed az idén, de legkésőbb jövőre
Románia, amely tavaly még kiemelkedő ütemben növekedett, mély recesszióba süllyed az idén, de legkésőbb jövőre, áll vezető londoni befektetési házak legújabb előrejelzéseiben. Citybeli elemzők szerint ha a román bankrendszer komoly nyomás alá kerülne, az a térség más országaiban is gondokat okozhat.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlege által befektetőknek összeállított napi felzárkózó piaci helyzetértékelésének csütörtöki kiadása felidézi, hogy a tavalyi utolsó negyedévben már csak 2,9 százalékos volt a román hazai össztermék-érték (GDP) éves összevetésben számolt növekedési üteme az előző negyedévben mért 9,2 százalék után.

A ház ennek alapján tovább rontotta a román gazdaságra adott, eddig is súlyos recessziót valószínűsítő idei előrejelzését, és most már 4 százalékos GDP-mínuszt vár a korábbi prognózisaiban szereplő 3 százalékos visszaesés helyett.

A JP Morgan az indokok között említette a fogyasztói kereslet esése mellett a román ingatlanpiacon megindult korrekciót, amelynek során a lakásárak a 2008 eleji csúcsról eddig hozzávetőleg 25 százalékot zuhantak. Az átlagár azonban ezzel is csak a 2007 közepi szintig süllyedt vissza, így "van még hely" a további áreséshez. Ha az árak tovább csökkennek, az már "depresszív" hatással lenne a román építőiparra, áll az elemzésben.

A cég a fő romániai kockázatnak a nagyarányú árfolyamgyengülést tartja, tekintettel arra, hogy a teljes romániai hitelállományon belül 60 százalékhoz közelít a devizaalapú kölcsönök aránya, és a devizában folyósított hitelek értéke több mint a kétszerese a devizabankbetétekének.

A JP Morgan londoni elemzői szerint, ha a helyzet válságosra fordul Romániában, az valószínűleg sújtaná a román piacon jelenlévő nyugat-európai bankokat, ami a térség még viszonylag egészséges bankrendszerrel bíró más országaiban is gondokat okozhat.

Más nagy londoni házak is jósolják már a romániai recessziót, és általános citybeli véleménnyé vált, hogy a térség egésze recesszióban lesz az idén, sőt több ország jövőre is. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének heti európai feltörekvő piaci helyzetértékeléséinek legutóbbi kiadásában az áll, hogy a ház az igazán mély romániai recessziót 2010-ben várja, 5 százalékos GDP-visszaeséssel; 2009-re 1,5 százalékos mínuszt valószínűsít.

A cég Magyarországra az idén 4,5 százalékos, és még jövőre is 1 százalékos GDP-visszaesést jósol, emellett Csehországban és Lengyelországban is 1,7 százalékos, illetve 1,0 százalékos recessziót valószínűsít az idén, szerény jövő évi fellendüléssel.

"Magyarország lecsúszik és elszigetelődik"
Romániába költözött a pannon puma
Ránk vetik magukat a spekulánsok, ha különcködünk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG