A svájci gazdaság növekedési ütemének a lassulását jelzi az ország vezető gazdaságkutató intézetének pénteken megjelent felmérése. A zürichi Konjunkturforschungsstelle (KOF) hat hónapra előre tekintő konjunktúramutatója 1,61 pontra csökkent augusztusban a júliusi 1,98 pontról. A szakértők 1,84 pontra számítottak.
Azok a britek, akik eddig Svájcban tartották vagyonukat, a héten aláírt megállapodás szerint akár vagyonuk 34 százalékát is elveszíthetik, miután a svájci bankok behajtják és átutalják Londonnak az ügyfeleikre kivetett adót.Ha azonban a szomszédos Liechtensteinbe menekítik pénzüket, akkor vagyonuknak csupán 10 százalékát kell adóként befizetniük. |
A mutató már negyedik hónapja gyengül, az augusztusi csökkenés több mint két éve legnagyobb volt. Tavaly augusztusban az index jóval magasabban, 2,22 ponton állt. A KOF közleménye szerint a mutató alakulása arra utal, hogy a svájci hazai össztermék (GDP) bővülése jelentősen lassul az év hátralevő részében.
Egy nappal korábban, csütörtökön ismertették, hogy több mint két és fél éve legalacsonyabb szintre esett az augusztusi svájci ZEW üzleti hangulatindex. A svájci gazdaság egyre inkább megérzi a frank hosszabb ideje tartó erősödését egyebek között az euróval szemben, amely fő exportpiacának a devizája.
Mindezek ellenére a svájci statisztikai hivatal első becslése szerint a gazdaság tavaly visszatért a növekedési pályára; a GDP 2,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Az éves GDP növekedési ütemének tekintetében Svájc átlagban jobban teljesített az utóbbi években, mint az EU 15 országa, eltekintve a 2000-es évek elején tapasztalt recessziótól. A világválság hatását a svájciak is megérezték, a GDP növekedési üteme 2009-ben érte el -1,9 százalékos mélypontját. Jól látható, hogy a gazdaság ma sem képes elérni a válság előtti növekedési szintet.
Forrás: Eurostat/Privátbankár
A 2009-es válságév után tavaly elsősorban az export és a beruházások adtak lendületet a gazdaságnak. A svájci gazdaság exportjának jelentős részét a jó minőségű termékek teszik ki, mint például órák, luxus termékek, gépipari termékek, mindezek mellett a Svájcban gyártott exporttermékek többnyire magas hozzáadott értékkel rendelkeznek.
Az erős kivitel mellett a beruházások terén főként a gép- és berendezésgyártás erősítette a GDP-t. Tavaly már a válság tépázta svájci bankok is visszatértek a nyereségzónába.
MTI, Privátbankár