A legfrissebb Ipsos felmérés szerint a Torontóban rendezett G20-csúcsot beárnyékolja, hogy nem javul az egyes nemzetgazdások állapotának lakossági megítélése. A 2007 áprilisa óta havi rendszerességgel folyó konjunktúrakutatásban idén májusban – a világ GDP-jének 75%-át képviselő - 24 ország 18.624 felnőtt lakosa válaszolt.
A konjunktúraindex 2007 áprilisában állt a legmagasabb értéken, amikor a válaszadók 66%-a tartotta “jónak” saját nemzetgazdasága állapotát, míg a legalacsonyabb értéket - 37 pontos zuhanás után - 29%-kal 2009 áprilisában, a világgazdasági recesszió mélypontján regisztrálták. A globális lakossági konjunktúraindex 2010 januárja óta gyakorlatilag változatlan, a lakosság 38%-a ítéli jónak saját országa gazdaságának állapotát.
Az első oszlop a májusi adatsor, a második az áprilishoz képesti eltérés
Összevetve a májusi adatokat az áprilisiakkal, elmondható, hogy a világ polgárai közül tízből négyen tartják a nemzetgazdaságuk állapotát aktuálisan “jónak”. Ez egy pontnyi emelkedést jelent az áprilisban mért 38%-hoz képest.
Azok az országok, ahol a gazdaság megítélése leginkább javult a következők: Brazília (+5 pont), Szaúd-Arábia (+4 pont), Svédország (+4 pont) és Mexikó (+3 pont). A skála másik végén vannak azok az országok, ahol a saját gazdaság lakossági megítélése a legnagyobb mértékben romlott, így például Németország (-7pont), Nagy-Britannia (-5 pont), Kína (-3 pont) és Olaszország (-3 pont).
Regionális változások április óta a következőek: G8 országok -3 pont, Európa: -1 pont, Észak-Amerika -3 pont, Latin-Amerika +3 pont, Ázsia és a Csendes-óceán térsége +1 pont, Brazília, Oroszország, India és Kína esetén nincs változás.
Privátbankár - Zsiborás Gergő