.jpg)
Az idei év első öt hónapjában a költségvetési szférában 757 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 942 ezren dolgoztak. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagosan bruttó 181.300 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 170.700 forintot kerestek. A költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 209.700 forint volt, ez az összeg az évente esedékes egyhavi külön juttatást is tartalmazza.
Az átlagot meghaladó mértékben, 19,8 százalékkal nőttek a keresetek az építőiparban, 11,8 százalékkal a kereskedelemben, a javítás és az ingatlanügyletek, illetve a gazdasági szolgáltatások területén, valamint 10,8 százalékkal a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás gazdasági ágban. A keresetek növekedésében szerepet játszott a minimum-járulékalap bevezetése. A legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozásoknál a bruttó átlagkereset növekedése alacsonyabb volt, mint a kisebb szervezeteknél.
A nettó keresetek átlagosan 1,2 százalékkal emelkedtek. Ezen belül a versenyszférában 3,3 százalékos növekedés, a költségvetési szervezeteknél 2,1 százalékos csökkenés következett be. A nettó keresetek lassú növekedési ütemében meghatározó szerepet játszott az alkalmazottakat terhelő egészségbiztosítási és munkavállalói járulék múlt év szeptemberi, illetve az egészségbiztosítási járulék idén januárban történt további emelése.
A nemzetgazdaságban a havi nettó átlagkereset január-májusban 112.300 forintot tett ki, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 83.400 forintot, a szellemi foglalkozásúaké 144.900 forintot. A nemzetgazdasági szintű havi átlagos munkajövedelem 191.400 forintra nőtt, 7,9 százalékkal haladta meg az előző év január-májusi szintet. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya 2007. január-májusban átlagosan 5,3 százalék volt.
Idén sem kerül napirendre a minimálbér
Megbízott ügyvezetők: na, ez nem jött be
Keressen állást, válasszon fizetést!
174 ezerből már megél az átlagcsalád?
A svájci topmenedzsereké a világ
Ha nettó, ha bruttó: repülünk
MTI