A Fidesz politikusa szerint nem zsarolta az állam a pénztártagokat a visszalépés kapcsán, sőt, számos kedvezményt felkínált a visszalépőknek. Mivel az állami kezelésbe visszatérő pénztári vagyon egy részét az államadósság csökkentésére fordítják, minden egyes állampolgár válláról is óriási teher kerül le a nyugdíjvédelmi program következtében - hangzott el az interjúban.
"Óriási siker, hogy a tagok kilencvenhét százaléka úgy döntött, bízik az állami, a közösségi, szolidaritási alapon nyugvó nyugdíjrendszerben" – nyilatkozta Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott. A felvetésre, hogy mégis kétféle vélemény létezik a polgárok között, egy részük inkább az állami rendszerben bízik hosszú távon - éppen a jövő kiszámíthatatlansága miatt -, mások inkább éppen ezért a magán megtakarításokban hisznek, a miniszterelnöki megbízott úgy reagált: nagyon bízik az országban és a magyar nemzetben.
A rossz gazdasági helyzetből való kitörés első jeleiként értékelte a történéseket Selmeczi. ,,Múlt heti külföldi gazdasági elemzések, írások Magyarországot ajánlották a befektetőknek, a forint napok óta töretlenül erősödik. Vannak jelek arra, hogy nagy dolgok vannak készülőben. Hogyha van egy erős gyarapodó nemzet egy erős gazdasággal, akkor ez a nyugdíjrendszer egyre inkább fenntartható lesz” - hangoztatta.
Kétfelől támadták a kormány tervét
A magánpénztárak hatalmas pénzeket kezelnek - lassan múlt időben mondva - , háromezer milliárd forintnyi összegről van szó, nagyon komoly érdekek szólnak a mellett, hogy ezek a pénzek ott maradjanak - mondta Selmeczi az interjúban. “Végletekig támadott minket teljesen inkorrekten a Stabilitás Pénztárszövetség. Értjük, tegyük a helyére, ennyi volt.” Az MSZP-t jelölte meg a másik támadóként a nyugdíjvédelmi megbízott, azt a pártot, amelyik “tavaly kétszer is óriási vereséget szenvedett a választásokon”. “Nyilván nekik kellett mindenféle érv, mindenbe próbáltak belekapaszkodni, amivel kellemetlenkedni tudtak” - hangzott el.
“A zsaroláson mindig mosolygok” - reagált egy kérdésre válaszolva a miniszterelnöki megbízott. “Miféle zsarolás az, amikor azt mondják a "zsarolt félnek", hogy amennyiben van reálhozamod, azt kiveheted? De nem elég, hogy kiveheted, nem kell utána sem adót, sem járulékot fizetni. Vagy milyen zsarolás az, ha azt mondjuk, hogy ha visszajössz az állami rendszerbe, a magánpénztárnál keletkezett veszteségedet kipótoljuk?” - érvelt Selmeczi Gabriella, megemlítve az örökölhetőségi elem megerősítését is.
A visszalépés menetrendje
A nyugdíjbiztosító intézet március elsején küldi meg az állami rendszerbe visszalépők végleges adatait a magánpénztáraknak. Ezt követően a pénztárak tervet készítenek arról, milyen ütemezéssel adják vissza a vagyonelemeket; a program kidolgozására negyvenöt napjuk van, a tervet a PSZÁF-nak kell jóváhagynia. Ez után személyre szólóan visszaadják az állami kasszának a vagyonelemeket. Ezt követően lehet majd megmondani – tette hozzá Selmeczi -, hogy van-e valakinek reálhozama, amit felvehet,vagy átutalhat egy önkéntes pénztárba vagy akár az állami rendszerbe.
A távolabbi tervekről is beszélt a nyugdíjvédelmi megbízott a Duna Televízió műsorában, melyek szerint az állami nyugdíjrendszerben is lehetne önkéntes megtakarítást indítani. "Ha valaki többet fizet a kötelezőn felül az állami nyugdíjkasszába, miért ne kaphatna majd az államtól is különböző juttatásokat” - tette hozzá.
Selmeczi elmondta: nemcsak megígérték és elkezdtek dolgozni rajta, hogy az állami nyugdíjrendszerben is mindenkinek legyen egyéni számlája, hanem már 1998-ban, az első Orbán-kormány idején elkezdték a rendszer fejlesztését. "Azután 2002-ben ez is leállt, mint sok minden más jó dolog." A Fidesz politikusa arról is beszélt, hogy a visszatérő vagyonból 530 milliárd forintot fordítanak a folyó nyugdíjak kifizetésére, ezzel megmentik a nyugdíjrendszert az összeomlástól; így a nyugdíjkassza egyensúlyba kerül. A további, visszakerülő pénzek pedig az államadósság csökkentésére mennek majd.
Az interjúban kitértek az ország több mint nyolcvan százalékos GDP-arányos eladósodottságára is. ,,Ezt le kell csökkenteni, akkor tudunk mozogni, gazdaságot élénkíteni, segíteni saját magunkon. Ezzel, hogy a nyugdíjvédelmi programot elkezdtük és a pénztártagok kilencvenhét százaléka visszajött az állami nyugdíjrendszerbe, hihetetlenül nagy teher került le miden állampolgár válláról. ”- hangzott el a műsorban.
Privátbankár