Semmi lazaságot nem engedhetnek meg az önkormányzatok
A politikus három csoportba sorolta az önkormányzatokat. Közölte: nem lesznek különösebb gondjaik azoknak az önkormányzatoknak, amelyek az előző időszakban jól éltek a lehetőségeikkel, hosszú távra gondolkodtak, előrelátóan tevékenykedtek, és ezáltal jelentős tartalékot halmoztak fel. Győr ide tartozik - mondta a politikus, aki több cikluson át látta el a polgármesteri tisztséget Győrött.
"16 milliárd forintot meghaladó helyi adóbevétellel Győrön kívül csak Budapest rendelkezik Magyarországon, ez azonban az előző 16 év eredménye" - fűzte hozzá.
Balogh József szerint az önkormányzatok zöme abba a kategóriába tartozik, amelyben az a jellemző: tényleges megszorító intézkedéseket kell tenni, hogy a működőképességet biztosítsák. Mint mondta, ezek az önkormányzatok bizonyos programokat későbbre kell, hogy halasszanak, de különösebb központi támogatásra nem szorulnak, anélkül is "megállnak a lábukon".
A harmadik csoportba sorolhatók a hátrányos helyzetű térségek kis önkormányzatai - számuk ezres nagyságrendű -, amelyek központi állami segítség nélkül az alapfeladataikat sem tudják ellátni. Részükre a központi kormányzat emelt összegben pénzügyi támogatási rendszert működtet. Háromféle jogcímen kaphatnak támogatást, amelyhez egyszerűsített eljárással juthatnak hozzá. Ehhez kapcsolódva Balogh József elismerte, hogy az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe kerülő önkormányzatok száma növekszik.
A forrásokkal kapcsolatban kijelentette: a normatívák több esetben jelentősen csökkennek, az egyéb kiegészítő intézkedésekkel együtt mégis mintegy 24 milliárd forintos többlettel számolhatnak az önkormányzatok 2009-ben. Ez az összeg az ideihez képest 1,9 százalékos "nem különösebben jelentős" növekedést biztosít - közölte a képviselő.
Megmenekült Gyurcsány kormánya - 2010-ig maradnak
Óriási tüntetés készül a megszorítások ellen
Fejér megye Kósát utánozza?
MTI