A közgazdász kifejtette: a hitelkeret bejelentése után az árfolyam és a kamatok csak átmenetileg stabilizálódtak. A magyar gazdaság súlyos strukturális problémákkal küzd, amelyeket az IMF-csomag nem tud megoldani - fűzte hozzá.
Heim Péter úgy vélte: a monetáris politika a jelenlegi környezetben egyre kevésbé hatékony, így a stabilizáció kulcsa a fiskális politika irányítóinak kezében van. A költségvetés további kiigazítása elkerülhetetlen, ám bizonyos alapvető közszolgáltatások, így az oktatás, a rendvédelem, a jogbiztonság terén nem szabad csökkenteni az állami források mértékét - tette hozzá.
A magas újraelosztás adósságcsapdába vezet? |
Az AEGON Alapkezelő elnöke ugyanakkor rámutatott arra is, hogy nem csak a magyar állam súlyosan eladósodott, hanem az egész gazdaság is: az ország nettó külső pozíciója Kelet-Európában a "legdrámaibb". Ebből következően nemcsak az államháztartás kiigazítására van szükség, hanem a gazdaság külső pozíciójának javítására is - hangsúlyozta.
Heim Péter szerint az adósságválság gyökerei elsősorban az alacsony foglalkoztatásban, a romló eltartó-eltartott arányban, a túlságosan kiterjedt állami adókedvezményekben, valamint a költség-haszon elemzéseket nélkülöző, állami presztízsberuházásokban erednek. A konkrét gazdaságpolitikai lépéseken túl rendkívül fontos lenne a hitelesség helyreállítása, mert "a magyar gazdaságpolitikai vezetés ma teljesen hiteltelen" - húzta alá a közgazdász.
Rábólintottak Magyarország értékelésére
Belerokkanunk az adósságba, ha nem történik valami
A forint és az áfa lökheti felfelé az inflációt
Simor: perspektíva nélkül vergődünk
MTI