1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Minél tovább vár Magyarország a változtatások megindításával, annál nagyobb "érvágást" kell a társadalomnak elszenvednie - mondta Simor András
Minél tovább vár Magyarország a változtatások megindításával, annál nagyobb "érvágást" kell a társadalomnak elszenvednie, és annál hosszabb ideig fog tartani a kilábalás - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a TV2 Tények című műsorának adott interjújában kedden, amelynek vágatlan változata a televízió honlapján olvasható.

A jegybankelnök szavai szerint az nyilvánvaló, hogy Magyarország nem tud egy év alatt a jelenlegi helyzetből kikerülni. Olyan hosszú távú, koherens programra van szükség, amely elvezet egy kiegyensúlyozottabb gazdasági helyzethez és ezen keresztül egy kiegyensúlyozottabb forintárfolyamhoz. Simor András szerint 4-5 éves program kell, amelynek "jelentős intézkedési csomagja lenne az idei évre".

Simor András az ország legnagyobb problémájának azt tartja, hogy "túl drágán termelünk és túl kevesen dolgozunk". Szerinte túl magasak az adók Magyarországon, kevesen fizetik, emellett pedig az állam túl sokat költ. Mint elmondta: azért kevés a munkavállalók aránya, mert a mai rendszer nem ösztönöz  munkára.

"Nekünk az a dolgunk, hogy időt adjunk a kormánynak és a magyar gazdaságnak, hogy azok a lépések történjenek meg, amellyel hosszú távon elvezethetnek egy kiegyensúlyozottabb gazdasági helyzethez és ezen keresztül egy kiegyensúlyozottabb forint árfolyamához" - jelentette ki a jegybank elnöke. A jegybankelnök szerint súlyos következményei lehetnek az elmaradó reformlépéseknek, Magyarország lemarad környezetétől.

A forint árfolyamának alakulásával kapcsolatban Simor András elmondta, hogy hétfőn több mint 200 millió euró összegben bocsátottak euró forrásokat a magyar bankrendszer részére utalva a jegybank által a közelmúltban bevezetett devizacsere ügyletekre. "A piacon is mozgunk, forintot vásárolunk euró ellenében" - tette hozzá, leszögezve azonban: arról, hogy mikor és mennyiért vásárolnak forintot, természetesen nem kíván részleteket elárulni.

Mint mondta: a jegybanknak nem az a feladata, hogy megpróbálja kitalálni, milyen hatása lesz az akcióknak, hanem az, hogy minden lehetőségre tervekkel próbáljanak meg előállni. Véleménye szerint a forint árfolyama a magyar gazdaság alapvető tulajdonságaihoz igazodik, így a magyar kormánynak nagyobb szerepe van a forint árfolyamának alakulásában, mint a jegybank beavatkozásainak.

Magyarország devizatartaléka 25 milliárd euró körül van, ez a jelen körülmények között mindenféle nemzetközi mutatónak megfelel, ebből azonban nem lehet korlátlan mértékben költeni a forint védelmében. Félő ugyanis, hogy a tartalékszint drasztikus csökkenése hatna negatívan a forint árfolyamára - magyarázta a jegybank elnöke.

Simor András úgy látja, a mai helyzetben a piaci szereplők, a bankok alkalmazkodtak az új rendszerhez, a bankrendszer képes egy, a korábbinál gyengébb árfolyammal is normálisan és hatékonyan működni.

A közép-kelet-európai országok gazdasági nehézségeiről szólva azt mondta: az országok szeretik magukat megkülönböztetni a többiektől, "Magyarország is így volt korábban". De - mint mondta - érthető, hogy azok az országok, mint például Csehország, ahol évek óta fegyelmezett költségvetési politikát folytatnak, ahol az infláció alacsony tudott maradni, ahol a lakosság eladósodottsága jóval kisebb, mint Magyarországon, ahol az államadósság és az ország külföldi adóssága viszonylag kicsi, nem szeretnék, ha azt mondanák, hogy Közép-Kelet-Európa hasonló gondokkal küszködik. Simor András szerint ennek ellenére vannak közös problémák, és ezek érdekében lehet közös fellépést végrehajtani. Fontosnak nevezte, hogy minden szinten sikerüljön megtalálni ezeket a közös pontokat.

Belerokkanunk az adósságba, ha nem történik valami
Durva kamatemelést áraz a piac
Hiteles vezetők és egy program kellene
Erősödéssel "hálálkodott" a forint
Még egyeztetnek az uniós pénzek forintra váltásáról
Korrekt a kapcsolat Simor és Gyurcsány közt
Forint: több fronton is próbálkozik az MNB

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG