Rossz hagyomány, amely nem legitimálja a mostani helyzetet - így reagált Simon András jegybanki szóvivő a Duna Televízió Közbeszéd című műsorának felvetésére, miszerint a korábbi kormányváltások idején is bírálta az új kabinet az éppen regnáló jegybankelnököket.
Az MNB szóvivője a maradás mellett úgy érvelt: a törvényhozók, a politikusok alkották meg a jegybanktörvényt úgy, hogy Magyarországon hat év legyen a jegybank elnökének megbízatása, amely nem alkalmazkodik a politikai váltógazdálkodáshoz, tehát átível a kormányzati ciklusokon. Simon ezzel az érveléssel magyarázta az MNB elnökének szerdán mondott szavait is, miszerint a köztársasági elnök előtt tett alkotmányos esküjét szegné meg azzal, ha idő előtt távozna székéből.
A jegybank szóvivője ezekben a hetekben gyakorlati hasznát is látja annak, hogy a kormányváltással együtt a törvény nem írja elő az MNB-vezetés cseréjét is – Simon ezzel a görög válság hatásaira utalt. „Ezekben a hetekben csomagolás zajlik a kormányhivatalokban, átadás-átvétel történik, a tisztviselők a saját ügyeikkel vannak elfoglalva. A görög válság napjai miatt rettentően törékeny helyezet. Mennyire bölcs döntés a politika részéről, hogy most a jegybankban nem uralkodik szintén átmeneti állapot” – érvelt Simon.
Arra a kérdésre, miszerint valós-e a veszély, hogy a görög válság „bedönti” az egész eurozónát, Simon András azt mondta: a nemzeti bank egyetlen munkatársa sem nyilváníthat véleményt ilyen kérdésekben. Majd hozzátette: a helyzet rettentően törékeny és nagy a kitettség, Görögországban pedig az euró történetének mindeddigi legsúlyosabb válsága zajlik.
Plusz 65 milliárd: jó éve volt a jegybanknak
Orbán: nyitott kérdés Sólyom újraválasztása
Orbán olcsó államot épít
A jegybanknak kötelessége a kormányt támogatni
Nem muszáj Simort ütni a gyengébb forinthoz
Privátbankár