A Nemzeti Bank elnöke elmondta: 25 bázispontos csökkentésre is volt javaslat, túlnyomó többségben voltak azonban a szinten tartást javasló tanácstagok.
A GDP alakulásával kapcsolatban a jegybankelnök elmondta: az első negyedéves adatok megerősítették a jegybank szakembereit abban, hogy a korábbi jóslataik helytállóak; a gazdaság kezd növekedési pályára állni, ennek motorja az export, de a belső kereslet esésének fékeződésére is látnak jeleket. A belföldi kereslet azonban várhatóan csak 2011-től járul hozzá érdemben a gazdaság növekedéséhez.
Az inflációs kilátásokat az élénkülő külső konjunktúra és az ezzel összefüggésben emelkedő energiaárak határozzák meg, a gyenge belső kereslet viszont a következő másfél évben még számottevő árleszorító hatással bír.
A fiskális fenntarthatósággal kapcsolatos aggodalmak továbbra is negatívan hatnak a globális kockázati étvágyra. Magyarország befektetői megítélése különösen sokat romlott a költségvetési politika körüli bizonytalanság miatt. A Monetáris Tanács üdvözli a Kormány kinyilvánított elkötelezettségét a 2010. évi hiánycél teljesítése iránt, és fontosnak tartja a megvalósítás részleteinek mielőbbi kidolgozását. A nemzetközi szervezetek felé vállalt 2011. évi hiánycél elérését biztosító további kormányzati lépések hozzájárulhatnak a kockázati megítélés javulásához.
Tekintettel az inflációs kockázatokra és a hazai pénzügyi eszközök romló kockázati megítélésére, a Monetáris Tanács az alapkamat szinten tartása mellett döntött. A jövőre vonatkozóan semmilyen jelzést nem kíván adni a tanács a kamatok várható irányára vonatkozásában - közölte Simor András.
Nyilatkozat a fizetésről
A sajtótájékoztató végén Simor András egy nyilatkozatot olvasott fel a kormánynak a jegybanki vezetők fizetésének csökkentésével kapcsolatos bejelentéseire reagálva.
Nem a fizetésemhez, hanem a törvényességhez ragaszkodom - mondta el Simor András. |
A jegybank munkatársainak jövedelmét kizárólag a jegybank erre hivatott vezetői határozhatják meg - hívta fel a figyelmet Simor András A jegybank elnöke elmondta: az elmúlt 9 évben 17 százalékkal csökkentek a jegybank személyi költségei, miközben az államháztartás személyi kiadásai 100 százalékkal nőttek.
A jegybank vezetőinek jövedelmét 9 éve az Orbán Viktor vezette kormány javaslatára az Országgyűlés törvényben határozta meg, a jövedelem változtatására semmilyen irányban nincs lehetőség. Magasabb fizetéssel nem megvesztegethetők, alacsonyabbal nem büntethetők a jegybank vezetői - fogalmazott Simor András
A jegybanknak és vezetőinek nincsenek "ügyei" amelyek elszámoltatásra szorulnak - minden politikai támadásnak ára van, amit az ország polgárai fizetnek meg - zárta nyilatkozatát a jegybankelnök.
Privátbankár - Gáspár András