1p
A hazai bankok a válság előtt túl sok, míg most túl kevés kockázatot vállalnak. Bizonytalannak ítélik saját és ügyfeleik üzleti környezetét, jövőbeli kilátásait - írja holnap megjelenő cikkében Simor András, aki szerint a bankadó és a hitelportfólió romlása is hozzájárult ahhoz, hogy a bankok visszafogták a hitelezési tevékenységüket. Az MNB elnöke igyekszik megcáfolni, néhány közkedvelt tévhitet is
A Figyelő Nézőpont rovatában Simor András a Magyar Nemzeti Bank elnöke a kereskedelmi bankok túlzott kockázatkerülésének okairól fejti ki véleményét.

"Immár két éve, hogy csökkenőben van a bankrendszer vállalati hitelállománya. Bár a gazdasági visszaesés, a beruházások elmaradása mindig együtt jár a hitelkereslet mérséklődésével, már a válság időszakában is aggodalomra adott okot, hogy a GDP-arányos hitelállomány a visegrádi országokkal összehasonlítva nálunk esett vissza a legnagyobb mértékben.

Tavaly viszont a gazdaság már növekedésnek indult, a kis- és középvállalatok forgóeszköz-finanszírozási hitelkereslete fokozatosan erősödik és lassan a nagy cégek beruházási hiteligénye is élénkülhet"- írja a Figyelő Nézőpont rovatában megjelenő írásában a jegybank elnöke, Simor András.

"Oszlassunk el néhány tévhitet"

Ámul a világ a monetáris tanács új tagjain?
A hitelkínálat azonban továbbra is szűkül - jelzi Simor, majd ígyfolytatja: "Ez erősíti annak kockázatát, hogy a bankrendszer nem lesz képes teljesen kielégíteni az élénkülő gazdaság hiteligényét, s így a GDP növekedése sem tud magasabb sebességfokozatba kapcsolni. A fordulathoz a vállalati hitelezés korlátait szükséges lebontani, ehhez azonban a hitelkínálat szűkülésének valós okait kell először meghatározni". Simor szerint az eredmények azt mutatják, hogy a hazai bankok az elmúlt évek során jelentős mértékben szigorították kondícióikat, azaz szűkítették – a válság hatására amúgy is megcsappant – hitelképes vállalatok körét.

"A feszültségek oldódásával a kereskedelmi bankok jelentős likviditási tartalékot halmoztak fel. Ebben az is szerepet játszott, hogy az IMF/EU-hiteleket az állam az MNB-nél forintra váltotta át, majd a forint ellenértéket belföldi állampapírok törlesztésére fordította. Az így megnövekedett forint pénzpiaci likviditás növelte meg a jegybanktól vásárolt kéthetes MNB kötvényállományt. Közkeletű tévhit azonban az, hogy ezen állomány növekedésével a jegybank elvonja a forrásokat a magánszektor elől. A jegybanki kötvényállomány nagyságát ugyanis rendszerszinten nem változtatja meg, hogy a bankok hiteleznek-e vagy sem. Ez annak köszönhető, hogy a pénz a bankok aktív hitelpiaci magatartása esetén is visszaáramlik a bankrendszerbe, mégpedig ügyfél-betétek formájában. Ez az állomány a bankok egymás közti tranzakcióinak eredményképp végül szintén jegybanki kötvényekben jelenik meg" - írja Simor.

"A bankrendszer jegybanki kötvényállománya tehát egy olyan forró krumpli, amelytől a bankrendszer összessége megszabadulni nem tud - folytatja az MNB első embere - , de a hitelezés és a gazdaság is élénkülhetne, ha a bankok és az ügyfelek elég gyorsan dobálnák egymásnak. Nem állja meg a helyét az a vélekedés, amely szerint a jegybanki kötvényállomány akadálya lenne a magánszektor hitelezésének. Sőt, valójában éppen az ellenkezője igaz"

"A hazai bankrendszer hátrányos helyzetbe került"

"A hitelezési képesség további összetevője a bankok tőkeellátottsága. Tavaly a bankrendszer jövedelmezősége nagyon alacsony szintre csökkent, amiért főként a bankadó és a hitelportfólió gyors romlása okolható. Az alacsony jövedelmezőség a bankok szempontjából két negatív következménnyel jár. Egyrészt, ha alacsony a profit, akkor értelemszerűen nem növekszik érdemben a bankok saját tőkéje, ami kisebb mérlegfőösszeget, alacsonyabb hitelnyújtási lehetőségeket von maga után. Másrészt, ha nincs vagy kevés a profit és megvan a valószínűsége, hogy ez a jövőben így is marad, akkor a bankok tőkevonzó képessége is csökken. A jövedelmezőség mérséklődése miatt a hazai bankrendszer hátrányos helyzetbe került a külföldi anyabanki tőke- és devizaforrások elosztásában, ez pedig kedvezőtlenül hat a hitelezési képességére" - fejt ki írásában Simor.

"Hiába javult 2009 közepétől a likviditási helyzet, a hitelkínálat továbbra sem élénkült. Ennek legfontosabb oka az, hogy folyamatosan csökkent a bankok kockázatvállalási hajlandósága" - összegez a jegybank elnöke.

"A hazai bankok a válság előtt túl sok, míg most túl kevés kockázatot vállalnak. Bizonytalannak ítélik saját és ügyfeleik üzleti környezetét, jövőbeli kilátásait. Ezt a bizonytalanságot ráadásul felerősítik a különféle szektorális adók, illetve az azok jövőjével kapcsolatos kiszámíthatatlanság. Márpedig a bizonytalanság megöli a kockázatvállalási hajlandóságot. Ez az oka annak, hogy a beinduló gazdasági növekedés ellenére továbbra is alacsony a hitelezési, illetve a kockázatvállalási hajlandóság".


Simor András egy korábbi kamatdöntő ülés után: célkeresztben az infláció

Mi a megoldás?

"A hitelezési problémák megoldását keresve manapság gyakran elhangzik, hogy az alacsony kamat jó, a magas kamat pedig rossz. Ez a leegyszerűsítő kijelentés azt sugallja, mintha a jegybanki alapkamat gyors csökkentése csodafegyver lenne. Ezt kétségtelenül a forint hitelkamatok csökkenését idézné elő, s ezen keresztül növekedne a hitelek iránti kereslet, fontos azonban azzal is tisztában lenni, hogy ettől még a szűkös hitelkínálat ugyanúgy fennmaradna, s a hitelezés csak kismértékben élénkülhetne. A kamatcsökkentéssel azok járnának jól, akik idáig is hitelhez jutottak, azaz főként a nagyvállalatok. A kis és közepes cégek közül sokan az említett hitelkínálati korlátok miatt sem magasabb, sem alacsonyabb kamatok mellett nem tudnak hozzáférni a banki hitelekhez. A forinthitelezés területén az hozna érdemi eredményt, ha növekedne a bankok kockázatvállalási hajlandósága, vagyis ha bővítenék az általuk hitelképesnek minősített ügyfélkört és ezzel párhuzamosan csökkentenék a hitelkamatok jegybanki alapkamat feletti összetevőjét, a hitelkockázati felárat" - szögezi le Simor, aki ezzel mintegy válaszolt is az elmúlt hetek - főleg - kormányzati kritikáira.

"Hazánkban még uniós összehasonlításban sem fejlett a tőkepiac, a vállalati kötvénypiac szerepe pedig elhanyagolható. A vállalatok hitelhez jutásának megkönnyítésére tehát megoldást az állami garanciaprogramok jelenthetnek".

"A hitelkínálati korlátok oldásának alapvető útja mégis maga a makrogazdasági stabilitás, a kiszámíthatóság és a hosszú távú növekedési lehetőségek erősítése.”

Privátbankár, Figyelő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG