1p
Kovács Árpád szerint a költségvetés csak látszólag van egyensúlyban. Magyarország soha nem fogja tudni a hitelfelvételeit visszafizetni - állítja az ÁSZ korábbi elnöke
A közigazgatás és a közszféra újjáépítése, az egészségügy átalakítása, és közlekedési tarifarendszer rendbetétele tartozik az idei év legfontosabb és legkockázatosabb gazdasági lépései közé; ezekbe a rendszerekbe több száz milliárd forintot kellene beletenni - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék korábbi vezetője, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke a szervezet szerdai, nyíregyházi fórumán.

A szakember a Költségvetési kihívások Magyarországon címmel megtartott előadásában arról beszélt, hogy a 2010-es költségvetés csak látszólag van egyensúlyban, a "materializálható és a papíron való" egyensúly között óriási különbségek  vannak. Kovács Árpád szerint az idei év nagy kérdése, hogy a korábbi években meggyengült közigazgatást milyen gyorsasággal tudja az új kormány újjáépíteni, hogyan alakítja át az egészségügyet, hogyan nyúl hozzá például a közlekedési tarifarendszerekhez.

Ez a finanszírozási blokk óriási gazdasági kockázatot jelent, hiszen ezekből a rendszerekből több száz milliárd forint hiányzik - vélte a közgazdasági társaság elnöke. A további lehetséges kockázatokról szólva elmondta: nyitott kérdés, hogy a reálgazdaság és az európai gazdaság hogyan indul el a válság után, tartható lesz-e a költségvetés egyensúlya, javulni fog-e az ország gazdasági teljesítménye.

Kockázati tényező továbbá a közszolgáltatás ügye, vagyis az, hogy a magyar állam mit tud magára vállalni, vagy elhagyhatóak számára ezek a szolgáltatások - tette hozzá.

Ezekre a kérdésekre a 2010-es költségvetés nem ad válaszokat - jelentette ki az ÁSZ korábbi vezetője. Utalt arra, hogy az elmúlt két év megszorító politikája jelentős torzulásokat és ellátórendszeri zavarokat okozott az állam életében, de "nem teremtett olyan helyzetet, amely fizetésképtelenséget idézett volna elő".

Kovács Árpád előadásában kiemelte: az ország adósságállománya 2000 és 2009 között a duplájára nőtt, 2006-ban pedig nyilvánvalóvá vált, hogy a hitelfelvétel nem oldja meg a pénzügyi gondokat. A konvergenciaprogramnak viszont "a reálgazdasági lába teljes egészében hiányzik" - fűzte hozzá.

"Magyarország soha nem fogja tudni a hitelfelvételeit visszafizetni" - hangsúlyozta az ÁSZ korábbi elnöke. Hozzátette: a GDP növekedésével csökkenhet ennek nagysága, s az éves törlesztési kötelezettséget is tudja majd tartani az ország. Utóbbinak az államháztartás hiány szempontjából van jelentősége, de nézete szerint egyénként "teljesen mindegy", hogy ennek nagysága 3,8 vagy 6 százalék.

Előadásában Kovács Árpád lényegesnek nevezte, hogy a szabály alapú költségvetés szerint ne bomoljon meg az államháztartás egyensúlya. Egyben figyelmeztetett arra, hogy azzal nem lehet spórolni, hogy nincsenek kifizetve a kiadási oldal tételei. Rámutatott: ennek nagysága mára olyan méretűvé vált, hogy az adóhivatal kintlévőségei a 2 ezer milliárd forintot közelítik.

Ebből ugyan vannak befolyó összegek, de az államadósság kezelése szempontjából a folyó finanszírozáshoz, a cash-flow-hoz, mindig ki kell pótolni ezt a nagyságrendet - tette hozzá.

Kemény tárgyalásra készülhetnek Orbánék
Az ország sorsa a jövő évi költségvetésen múlik 
Pénzhiánnyal küzd az igazságszolgáltatás  
Világbank: Magyarország teljesített mindent 
Vissza a földre: az új kormány sem tehet csodát  

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG