
Az igazi feladat az, hogy az árstabilitás a magas foglalkoztatást és növekedést szolgálja és ebből a szempontból az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed és annak működése "közelebb áll felfogásomhoz", mint az európai gyakorlat - jelezte Surányi György. A Fed nem alkalmaz inflációs célkövetési rendszert, miközben mindent megtesznek az árstabilitás fenntartásáért, de expliciten nem inflációs célkövető rendszerben működnek - magyarázta az interjúban a jegybank egykori elnöke. Véleménye szerint Magyarországon nincsenek meg a szükséges feltételei az inflációs célkövetés rendszerének, amit azzal támasztott alá, hogy egy kis- és nyitott gazdaságban amilyen Magyarország, egyetlen gazdaságpolitikus, így a monetáris tanács tagjai számára sem lehet közömbös az árfolyam. "Ha az árfolyam nem érdektelen, akkor máris konfliktusba kerültünk az inflációs célkitűzéssel" - mondta az MNB korábbi elnöke.
"Cinikus dolog azt mondani egy olyan országban, ahol az export és import aránya a GDP 70 százaléka körül van, hogy érdektelen az árfolyam alakulása. A gazdaságban a legfontosabb a valuta kurzusa, ez határozza meg a gazdaság működésének keretét" - jelentette ki Surányi György. A Figyelőnek adott interjúban az állította, hogy "rövidtávon a 250 forintnál erősebb és a 270 forintnál gyengébb árfolyam egyaránt súlyos károkat okoz".
A konvergenciaprogrammal kapcsolatos kérdésre elmondta: akik még több reformot szeretnének, illúzióban ringatják magukat annak növekedési hatásait illetően. "Ezeket a reformokat - az egészségügyben, a nyugdíjrendszerben , vagy az oktatásban - meg kell csinálni minél előbb és minél átfogóbban, de a növekedésre gyakorolt hatásuk csak egy generációval később jelentkezik majd" - fogalmazott Surányi György.
MTI
A jegybanknak az árfolyamra is figyelnie kell
Egyesül a CIB és az Inter-Európa Bank
Surányi szerint az inflációt nem lehet felülről letörni